НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 301216

Назва:

Дезінформація, пропаганда та стратегічні комунікації



Анотація: Курс “Дезінформація, пропаганда та стратегічні комунікації” присвячений аналізу та вивченню явищ дезінформації та пропаганди в історичному та сучасному контекстах, а також розгляду шляхів протидії в відпрацювання стратегій комунікацій у умоваї надмірної інформації та впливів. В рамках курсу студенти отримають глибоке розуміння природи, процесів та механізмів дезінформації та пропаганди, проаналізують роль ЗМІ у поширенні пропагандистських ідей та вплив на громадську думку, обговорять роль критичного мислення та медійної грамотності. Курс надасть можливість студентам безпечно й осмислено взаємодіяти з інформаційним середовищем, розрізняти дезінформацію від правдивої інформації та розробляти стратегії для ефективної комунікації в цифровому світі. Мета курсу сформувати знання сучасних явищ дезінформації та пропаганди, а також сформувати навички у сфері комунікацій для ефективного протидії впливовим інформаційним та комунікаційним викликам.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 2

Семестр: 3

Кількість кредитів: 3

Форма контролю: залік

Результати навчання: Студент буде знати:
Сутність понять дезінформації та пропаганди, фейкових новин;
Історичні витоки та приклади цих явищ;
Методи та державні політики в сфері виявлення дезінформації та інформаційних загроз.
вміти:
використовувати різноманітні методи для виявлення дезінформації в різних медіа;
вибудовувати ефективну комунікацію та володіти навичками управління кризовими ситуаціями;
ефективно впливати на аудиторію та розвивати критичне мислення;
застосовувати набуті знання та навички у практичних ситуаціях і в реальних випадках.


Спосіб навчання: аудиторний

Зміст дисципліни: Курс “Дезінформація, пропаганда та стратегічні комунікації” присвячений аналізу та вивченню явищ дезінформації та пропаганди в історичному та сучасному контекстах, а також розгляду шляхів протидії в відпрацювання стратегій комунікацій у умоваї надмірної інформації та впливів. В рамках курсу студенти отримають глибоке розуміння природи, процесів та механізмів дезінформації та пропаганди, проаналізують роль ЗМІ у поширенні пропагандистських ідей та вплив на громадську думку, обговорять роль критичного мислення та медійної грамотності. Курс надасть можливість студентам безпечно й осмислено взаємодіяти з інформаційним середовищем, розрізняти дезінформацію від правдивої інформації та розробляти стратегії для ефективної комунікації в цифровому світі. Мета курсу сформувати знання сучасних явищ дезінформації та пропаганди, а також сформувати навички у сфері комунікацій для ефективного протидії впливовим інформаційним та комунікаційним викликам.


Рекомендована література: Бодічко Л., Півторак О, Худіш П., Рощина А. (2023). Війна і битва наративів: Як російська пропаганда діє в медійному просторі Глобального Півдня
Ліпкан В. А. (2021). Роль стратегічних комунікацій в протидії гібридній війні проти України
Мартін Томас. The Financial Times зі стратегії для соціальних медіа: посібник. Харків: Фабула, 2020. 304 с.
Мельникова-Курганова О. (2023). Пропаганда, освіта, наукова комунікація: нові виклики під час війни
Назар М.М., Мещеряков Д.С. (2021). Когнітивна карта російської пропаганди в Україні: ключові позиції
Почепцов Г.Г.. Інформаційно-політичні технології. Москва: Центр, 2003. 339 с.
Прокопенко Б.В.. Маніпулятивні технології в інформаційній війні: проблеми захисту
Указ Президента України № 106/2021 від 19 березня 2021 року. Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року «Про створення Центру протидії дезінформації» при Раді національної безпеки і оборони України
Шемчук, В. В.. Забезпечення інформаційної безпеки як функція сучасних держав: порівняльно-правовий аналіз. Київ: Ліра-К, 2020. 352 с.
Crozier, B. 1996. The Other Side of Perestroika. The Hidden Dimension of the Gorbachev Era. – Demokratizatsiya: The Journal of Post-Soviet Democratization, Vol. 4, No. 1 / Winter 1996. (accessed February 01, 2016).
Romaniuk, V., Churanova O. (2023). Anti-EU Narratives through the Russian-Ukrainian War in the Light of StopFake.org's Debunks, Dykinson’s Editorial, Madrid, 39-63. ISBN: 978-84-1170-710-7, https://bit.ly/47QPRMh
Romaniuk, V. (2023). Disinformation narratives of hate as a tool of escalating Russia's war against Ukraine (based on stopfake fact-checking project materials), Estonian Journal of Military Studies.
Soviet Active Measures: Focus on Forgeries. Foreign Affairs Note, United States Department of State Washington, D.C. April 1983, (accessed January 30, 2016).
Fedchenko Yevhen (2016). Kremlin Propaganda: Soviet Active Measures by Other Means. Estonian Journal of Military Studies, 2, 141-170.
Waller, J. M. (ed.) 2009. Strategic Influence: Public Diplomacy, Counterpropaganda, and Political Warfare. Institute of World Politics Press.




Форми та методи навчання: лекційні, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарських заняттях, проміжні контрольні роботи); підсумковий контроль - 30 балів (форма контролю - залік).

Мова навчання: українська