НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315042

Назва:

Політична економія



Анотація: Навчальна дисципліна "Політична економія" є однією із складових комплексної підготовки фахівців галузі знань 05 "Соціальні та поведінкові науки", спеціальності 051 "Економіка". Навчальна дисципліна "Політична економія" дає базові загальнотеоретичні знання про економіку закони її функціонування та напрями розвитку, це і визначає її місце у програмі навчання по спеціальності 051 "Економіка". Отримання відповідної загальнотеоретичної економічної підготовки дає можливість сформувати не тільки широкий економічний кругозір, а й адекватне економічне мислення у відповідного фахівця. Саме тому ця дисципліна в програмі навчання бакалаврів з економіки вивчається протягом першого року навчання у 1 семестрі. Кількість аудиторних годин на вивчення цієї дисципліни на тиждень - 3, з них: лекційні заняття - 1 год., а семінарські заняття - 2 год. Нині існує розгалужена система наук, що вивчають економічне життя суспільства, але політична економія займає серед них особливе місце. Вона дає знання сутності основних економічних категорій та економічних законів. Ця наука аналізує основні рівні економіки та їх взаємозв'язок між собою, а також дає знання про суспільні форми результатів виробництва, про розвиток різноманітних економічних систем суспільства, про економічні функції держави в них, про розвиток міжнародних економічних відносин та глобальні економічні проблеми. Політична економія є важливим інструментом інтерпретації складних соціально-економічних процесів, які відбуваються у суспільстві. Цінність її полягає у найширшому загальнотеоретичному підході до тлумачення економічних проблем або їх розв'язання. Мета опанування дисципліни - формування у студента цілісної системи знань про економіку, про основні її рівні та їх взаємозв'язки, про закони її функціонування як єдиного цілого, а також особливості її сучасної трансформації. Крім того, вивчення цієї дисципліни має сприяти формуванню ринково-орієнтованого економічного світогляду майбутнього учасника суспільного виробництва, здатного до професійної діяльності у якості економіста-фахівця, який здатен до прийняття оптимальних господарських рішень. Завданнями (навчальними цілями), які ставляться при вивченні дисципліни "Політична економія", є всебічне вивчення загальних засад економічного життя суспільства; формування у студентів економічного способу мислення; набуття ними навичок адекватного пояснення економічних явищ і процесів; знання ними основних принципів прийняття економічно раціональних рішень; розкриття закономірностей розвитку економічної системи та взаємозв'язку її структурних елементів; усвідомленні основних закономірностей функціонування економіки в оптимальних режимах. Без цих знань неможливо розуміти стратегічні тенденції еволюції економіки у ХХІ ст. Предметом дисципліни є соціально-економічні відносини між суб'єктами економіки (зокрема і різних її рівнів), а також поведінка і механізм прийняття ними рішень, які дають їм можливість досягти своєї мети за обмеженості ресурсів.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: 1

Кількість кредитів: 4,5

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Мельник О.М. проф.,д.е.н., Седляр Д.О. доцент, к.е.н.

Результати навчання: Вивчення навчальної дисципліни передбачає формування у здобувачів таких програмних результатів.
Результати навчання. У процесі вивчення навчальної дисципліни студент повинен набути таких компетентностей (результатів навчання):
1. Знання "термінології і основних прийомів класичного та сучасного економічного аналізу, законів функціонування і розвитку суспільного виробництва; "базових положень економічної теорії щодо функціонування економіки на мікро-, мезо-, макро- та мегарівнях та принципів раціональної поведінки суб'єкта в економічних системах різного рівня.
2. Уміння: "використовувати інструментарій економічного аналізу для вивчення та оптимізації поведінки суб'єкта економіки; застосовувати прийоми економічних досліджень для аналізу ефективності функціонування господарських систем; виконувати економічні розрахунки параметрів моделей, пов'язаних з аналізом і обґрунтуванням раціональної поведінки суб'єкта економіки. використовувати набуті знання при вивченні інших економічних дисциплін навчального плану.
3. Комунікація "здатність зрозуміло і недвозначно доносити власні висновки до фахівців і нефахівців; використовувати комунікаційні технології для тлумачення природи суспільних процесів і явищ з позицій базових положень політичної економії (економічної теорії)
4. Автономність та відповідальність: "здатність креативно й критично мислити; демонструвати особисту соціальну відповідальність за теоретичні й практичні рекомендації, які можуть бути покладені в основу управлінських рішень і будуть впливати на діяльність економічних суб'єктів навіть у непередбачуваних умовах.
Вивчення дисципліни "Політична економія" передбачає формування та розвиток у студентів певних компетентностей, які мають привести до отримання тих програмних результатів, які передбачені освітньою програмою ЕКОНОМІКА першого (бакалаврського) рівня вищої освіти НАУКМА


Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Міждисциплінарні зв'язки навчальної дисципліни "Політична економія" пов'язані з тим, що вона є складовою сучасної економічної теорії і сутнісно пов'язана з такими рівневими навчальними дисциплінами економічної теорії як "Мікроекономіка", "Макроекономіка" та "Міжнародна економіка". При проведенні аналізу соціально-економічних явищ і процесів відбувається її інтеграція з іншими базовими та спеціальними дисциплінами соціологічної галузі знань. "Політична економія" також є основою для вивчення низки прикладних економічних дисциплін, а саме: "Економіка підприємства", "Статистика", "Бухгалтерський облік" та ін.

Зміст дисципліни: Теми -Предмет і метод політичної економії -Економічні потреби та виробничі можливості суспільства. Економічні інтереси -Загальні засади економічного розвитку та суспільно-економічного ладу -Форми організації суспільного виробництва. Товар і гроші -Ринок, його суть, елементи та умови формування -Капітал і наймана праця. -Підприємство та підприємництво -Витрати виробництва і прибуток -Особливості діяльності підприємств в окремих галузях економіки -Держава та її економічні функції -Суспільний продукт, національний дохід: їх розподіл та перерозподіл -Зайнятість, відтворення робочої сили та їх державне регулювання -Економічне зростання та економічний цикл -Основні типи сучасних економічних систем -Світове господарство. Економічні аспекти глобальних проблем


Рекомендована література: ЛІТЕРАТУРА для вивчення дисципліни "Політична економія"
Основна література
1. Політична економія: Навч. посібник / Кривенко К.Т., Савчук В.С., Бєляєв О.О. та ін.; За ред. д-ра екон. наук, проф. К.Т.Кривенка.- К.: КНЕУ, 2005; 2008: 2013, 2017.
2. Економічна теорія: політекономія Підручник / За ред. В.М. Базилевича. - К.: Знання, 2008, 2014, 2018.

Додаткова література
3. Андрейчикова А.М., Кірієнко О.М., Пилипенко Г.М., Пилипенко Ю.І. Політична економія: Навч. посібник / За ред. д.е.н., проф. Ю.І. Пилипенка. - Д.: ДВНЗ "Національний гірничий університет". - 2014. - 236 с.
4. Башнянин Г.І., Лазур П.Ю., Медведев B.C. Політична економія: Підручник /. - 2014. - 518 с.
5. Бєляєв О.О., Бебело А.С. Політична економія: Навч. посібник. - К., 2014.
6. Білецька Л. В., Білецький О. В., Савич В. І. Економічна теорія. Навч. пос. - К.: Центр учбової літератури, 2009. - 688 с
7. Бріль М.С., Кліменко О.М.·Політична економія. / Навчальний посібник.- Харків, Харківський національний економічний університет імені Семена Кузнеця, 2019. - 280 с.
8. Гальчинський А., Єщенко П. Економічна теорія. - Вища школа, 2007. - 503 с.
9. Гальчинсьткий А.С. Політична нооекономіка.- К.: Либідь., 2013. - 472 с.
10. Дзюбик С.Д., Ривак О.С. Основи економічної теорії. Навчальний посібник. - К.: Знання, 2008. - 719 с.
11. Економічна теорія / За ред. Предборського В.А. - К. : Кондор, 2007. - 498.
12. Економічна теорія. Підручник/за ред. В.Д. Лагутіна.- К.:Київ. нац.. торг.-екон. ун-т, 2017. - 608 с.
13. Економічна теорія. Політекономія / за ред. Тарасевича В.М. - К.: Знання, 2012. - 206 с.
14. Економічна теорія: підручник / В.А. Предборський, Б.Б. Гарін, В.Д. Кухаренко. - К. : Кондор, 2006. - 492 с.
15. Економічна теорія: підручник. Друге видання, доопрацьоване, перероблене В.Д. Лагутін, Ю.М. Уманців, Т.А. Щербакова, Т.С. Ожелевська, Л.В. Лебедева; за заг.ред. В.Д. Лагутіна. - К.:Київ. нац. торг.- екон. ун-т, 2020. - 637с.
16. Економічна теорія: політична економія. Навчальні форми контролю та презентації / Кол. авт.: Юрій С. І., Козюк В. В., Возьний К.З. - Київ : Кондор, 2010. - 265 с.
17. Економічна теорія: політична економія: Навчальний посібник / За заг. ред. М.І. Звєрякова. - Одеса: Атлант, 2014. - 338 с.
18. Економічна теорія: Політична економія: Підручник / за заг. ред. С.І. Юрія - К.: Кондор, 2009. - 604 с.
19. Ємець О.І., Репела Н.П, Татунчак Я.І. Політична економія. / Навчальний посібник.- Івано-Франківськ, видавець Кушнір Г.М., 2017. - 328 с.
20. Макконнелл К.Р., Брю С.Л. Економікс: принципи, проблеми, політика: В 2 т.: пер. з англ. - 1992, 2003.
21. Маршалл А. Принципи економічної науки. - К.: Прогресс, 2003. - Т. 1, 2.
22. Мельник Л.Ю., Макаренко П.М. Економічна теорія - політекономічний контекст. Навчальний посібник. - К.: Кондор, 2008. - 524 c.
23. Мочерний С.В. Економічна теорія: Посібник. - К.: Видавничий центр "Академія", 2003. - 656 с.
24. Мочерний С.В. Політична економія: Навч. посіб. - К.: Знання-Прес, 2002. - 687 с.
25. Ніколенко Ю.В. Політична економія: Підручник. - К.: Центр учбової літератури, 2019. - 632 с.
26. Основи економічних знань: Навч. Посіб./За ред. А.С. Гальчинсьткий, П.С. Єщенко, Ю.І. Палкін - К.: Вища шк., 2012.
27. Основи економічної теорії: Навчальний посібник / За редакцією Зюнькіна А.Г. - К.: КНТ, Центр навчальної літератури, 2007. - 232 с.
28. Палехова В.А. Політична економія: Підручник. - Миколаїв: Вид-во МДГУ ім. Петра Могили, 2007. - 332 с.
29. Політична економія: Навч. посібник для самостійного вивчення дисципліни / Кривенко К.Т., Савчук В.С., Бєляєв О.О. - К.: КНЕУ, 2018.
30. Політична економія. Підручник. Башнянин Г.І., Лазур П.Ю., Медведєв В.С., Ч.1; Ч.2: Загальна економічна теорія; Спеціальна економічна теорія. - К.: Ніка-Центр; Ельга, 2002. - 527 с.
31. Політична економія: навчальний посібник / Л. С. Томашик, О. О. Сухий, М. І. Миронова та ін. Львів: Видавництво ЛКА, 2015. 224 с.
32. Політична економія: Навч. посіб. / Г. А. Оганян, В. О. Паламарчук, А. П. Румянцев та ін.; За заг. ред. Г. А. Оганяна. - К.: МАУП, 2003. - 520 с
33. Політична економія Навч. посіб. / М. С. Бріль, О. М. Кліменко, І. Ф. Лісна та ін. - Харків : ХНЕУ ім. С. Кузнеця, 2019. - 280 с.
34. Пурська І.С. Основи економіки: навчально-методичний посібник. - Львів: 2017. - 93 с.
35. Самуельсон П., Нордхаус В. Економіка. - 2012.
36. Самуэльсон П. Економіка. В 2 т.: Пер. с англ. - 1998, 2006.
37. Синюченко М.І. Політична економія: / Навчальний посібник. Суми, Видавничий дім "Ельдорадо", 2015. - 176 с.
38. Сучасні економічні теорії: навчальний посібник. / Г.І. Башнянин, Б.М. Шевчик, Ю.Б. Миронов, М.І. Миронова. - Львів: Видавництво "Новий світ-2000", 2015. - 338 с.
39. Федоренко В.Г. Політична економія: Підручник. - К.: Алерта, 2015. - 487 с.
40. Федоренко В.Г., Діденко О.М., Руженський М.М., Іткін О.Ф. Політична економія: Підручник / За науковою ред. доктора економ, наук, проф. В.Г. Федоренка. - К.: Алерта, 2008. - 487 с.
41. Щетинін А. І. Політична економія. Підручник. - К.: Центр учбової літератури, 2011. - 480 с.

Дистанційні курси
"Офіційний сайт ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" http// kneu.edu.ua
"Безкоштовні онлайн-курси Стенфордського Університету https://www.edx.org/school/stanfordonline
Principles of Economics
"Безкоштовні онлайн-курси на платформі Coursеra: University of California, Irvine Economic Principles in the Real World
https://www.coursera.org/learn/principles-of-microeconomics
"University of Illinois at Urbana-Champaign Microeconomics Principles
"University of Pennsylvania Microeconomics: The Power of Markets

Інформаційні інтернет ресурси:
"Верховна Рада України. Офіційний сайт: http://www.portal.rada.gov.ua
"Кабінет Міністрів України. Офіційний сайт; http://www.kmu.gov.ua
"Державна служба статистики України. Офіційний сайт; http://www.ukrstat.gov.ua
"Національний інститут стратегічних досліджень: веб-сайт. URL:www.niss.gov.ua.
"Антимонопольний комітет України. Офіційний сайт: http://www.amc.gov.ua
"Інститут економіки і прогнозування НАН України. Офіційний сайт: http://www.ief.org.ua
"Інститут економічних досліджень і політичних консультацій: веб-сайт. URL: www.ier.kiev.ua.
"Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського: Офіційний сайт: http://www.nbuv.gov.ua/
"Лауреати нобелівської Премії: URL: http://nobel.knute.edu.ua.





Форми та методи навчання: Лекції, семінари, опитування, участь в обговоренні, контрольна робота, кейси, презентації, дискусії

Методи й критерії оцінювання: Загальна оцінка за вивчення дисципліни "Політична економія" виставляється за 100-бальною шкалою з урахуванням результатів як поточного контролю, так і іспиту. Завдання поточного контролю оцінюються в діапазоні від 0 до 60 балів (включно), а завдання, що виносяться на іспит - теж від 0 до 40 балів (включно). Загальна підсумкова оцінка з дисципліни складається з суми балів за результатами поточного контролю знань та за виконання завдань, що виносяться на іспит. До відомості обліку поточної і підсумкової успішності окремо заносяться результати в залікових балах: 1) поточного контролю, 2) іспиту та 3) сумарні результати за вивчення дисципліни (сума балів поточного контролю й іспиту разом). Загальна оцінка за вивчення дисципліни у бальній шкалі, що використовується у НаУКМА, трансформується у національну шкалу та шкалу ЕСТS.

Мова навчання: українська