НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315546

Назва:

Соціальна культурологія



Анотація: Метою курсу є введення слухачів у проблематику різних соціальних практик сучасної культури. На лекційних та семінарських заняттях, які відбуваються в режимі диссенсусу розглядаються такі ключові концепти, як подія, постать інтелектуала, ідентичність, мультикультуралізм, нетерпимість, расизм, сучасні форми насильства, глобалізація, ідеологія, сучасне мистецтво, радикальна тілесність, субкультури, поп та ін., актуальні як у плані повсякденного праксису теперішніх суспільств, так і для теоретичного аналізу соціальних, економічних та політичних процесів сучасної культури. Застосовується широкий міждисциплінарний підхід: аргументація наводиться в антропологічно-філософсько-історичному та політико-економічному дискурсивних полях. Окрім опанування наукової літератури до семінарських занять, курс також передбачає прочитання (на вибір) мінімум двох романів безпосередньо дотичних до тематики курсу авторів, скажімо: Крістіан Крахт (“Faserland”, “1979”), Брет Істон Елліс (“Американський психопат”, “Гламорама”), Дуґлас Коупленд (“Generation X”, “Раби Майкрософта”) та Мішель Уельбек (“Елементарні частки”, “Платформа”, “Можливість острова”), та виконання підсумкової групової дослідницької іспитової роботи. Завдання до неї кожного року модифікуються чи пишуться спеціально під конкретний екзамен. Підготовка студентів за напрямком даної дисципліни є важливим освітнім компонентом для опанування фахівця з соціально-культурної експертизи різноманітних царин сучасного суспільства.

Тип дисципліни: нормативна.

Рік навчання: 4.

Семестр: 7.

Кількість кредитів: 4,00 (загальна кількість годин – 120 год.; аудиторні години – 42 год.; лекції – 30 год.; семінарські заняття – 12 год.; самостійна робота – 78 год.)

Форма контролю: іспит

Викладач(і): кандидат філософських наук, старший викладач Черепанин В.М.

Результати навчання: У разі вивчення дисципліни студент повинен:
знати і розуміти соціальні, економічні та політичні процеси сучасної культури;
вміти застосовувати набуті знання для аналізу ідеології та повсякденних практик
теперішніх суспільств.

Спосіб навчання: аудиторний.

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Вступ до теорії культури, Сучасна культура Заходу.

Зміст дисципліни: введення у проблематику різних соціальних практик сучасної культури. Розгляд таких ключових концептів, як подія, інтелектуал, ідентичність, мультикультуралізм, нетерпимість, расизм, насильство, глобалізація, ідеологія, мистецтво, тілесність, субкультури, політичність та ін. Застосування міждисциплінарного підходу: аргументація наводиться в антропологічно- філософсько-історичному та політико-економічному дискурсивних полях.


Рекомендована література: Балибар Э., Валлерстайн И. Раса, нация, класс. Двусмысленные идентичности. –
М., 2003.
Хардт М., Негри А. Империя. – М., 2004.
Mapping Ideology. Ed. by S.Zizek. – London, 2000.

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: Поточний контроль (60%): усна робота на семінарах і лекціях, письмова робота. Підсумковий контроль (40%): контрольні іспитові завдання.

Мова навчання: українська.