НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 315723

Назва:

Економіка праці



Анотація: Курс «Економіка праці» дозволяє сформувати систему знань з теоретичних основ і нормативно-правових положень економіки праці та соціально-трудових відносин, а також отримати практичні навички з організації та управління працею на мікрорівні, враховуючи інституційні й макроекономічні чинники та стан ринку праці. Основна увага приділяється вивченню методичних положень функціонування, розвитку і регулювання соціально-трудових відносин у суспільстві, оптимального використання робочої сили на макрорівні і трудових ресурсів на мікрорівні, підвищення продуктивності та ефективності праці. Курс містить широке коло питань, перш за все: ринок праці й діагностика його кон’юнктури; людина на ринку праці; зайнятість і безробіття населення та їх регулювання; організація оплати праці на підприємстві (форми і системи), формування тарифних сіток; державне регулювання оплати праці; нормування праці, норми робочого часу; організація праці на підприємстві; система організації соціально-трудових відносин (підготовка колективних та індивідуальних трудових договорів); соціальний захист населення, соціальні виплати («лікарняні», відпускні); система державного контролю в сфері праці та соціально-трудових відносин, «трудові штрафи» та як їх уникнути.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: ІІ

Семестр: ІVд

Кількість кредитів: 3

Форма контролю: залік

Викладач(і): д.е.н., доц. Могилова М.М.

Результати навчання: Формування системи знань щодо гідної праці; засвоєння базових теоретичних положень з економіки праці та соціально-трудових відносин.
Вивчення основних положень формування і використання робочої сили та трудових ресурсів на макро- і мікрорівнях, регулювання організації, оплати та нормування праці та регулювання соціально-трудових відносин згідно нормативно-правових вимог.
Набуття практичних навичок з діагностики формування трудового потенціалу і стану ринку праці, з визначення оплати праці і соціальних виплат, з оцінки ефективності праці.

Спосіб навчання: аудиторне, дистанційне

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Політична економія; Макроекономіка; Мікроекономіка; Менеджмент; Економіка підприємства; Основи підприємництва.

Зміст дисципліни: Теми курсу: "Праця як основа розвитку суспільства та основний фактор виробництва; "Трудовий потенціал суспільства: сутність та фактори формування; "Ринок праці в економічній системі та його регулювання; "Зайнятість населення і безробіття; "Людина на ринку праці; "Міжнародний досвід регулювання соціально-трудових відносин. Діяльність МОП; "Людський капітал; "Оплата праці та її регулювання; "Організація праці та її нормування; "Соціально-трудові відносини як система та механізм її функціонування: організаційні аспекти; "Соціальне партнерство; "Соціальний захист населення; "Продуктивність праці та її ефективність; "Планування, звітність і аудит у сфері праці, моніторинг соціально-трудової сфери.


Рекомендована література: 1. Грішнова О.А. Економіка праці та соціально-трудові відносини: Підручник. - К.: Знання, 2011. - 390 с.
2. Єсінова Н.І. Економіка праці та соціально-трудові відносини : навч.-метод. посібник / Н.І. Єсінова. - Х : ХДУХТ, 2017. - 189 с.
3. Економіка праці та соціально-трудові відносини : навч.-метод. посібник / Г.В. Назарова, С.Ю. Гончарова, Н.О. Москаленко [ та ін..].: за ред.. Г.В. Назарової. - К.: Знання, 2012. - 573с.
4. Економіка праці та соціально-трудові відносини : навч.-метод. посібник / М.Г. Акулов, А.В. Драбаніч, Т.В. Євась О.А. Жукова. - К.: ЦУЛ, 2012. - 328 с.
5. Доповідь ПРООН про людський розвиток (щорічна): Праця заради людського розвитку. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/library/democratic_governance/human-development-report.
6. Журнал "Україна: аспекти праці". [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://uap.in.ua/pro-vy-dannya/.
7. Науково-практичний журнал "Ринок праці та зайнятість населення". [Електронний ресурс]. - Режим доступу: https://ipk.edu.ua/nashi-naukovi-vydannia/.

Форми та методи навчання: лекцій, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (залік)

Мова навчання: українська