НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316102

Назва:

Історія права і держави зарубіжних країн



Анотація: "Історія держави і права зарубіжних країн" передбачає можливість ознайомлення з тенденціями та загальними закономірностями розвитку держави та права, починаючи від стародавніх часів та закінчуючи сучасністю і ставить за мету підготувати студентів до вивчення ряду основних та спеціальних юридичних дисциплін, надати їм цілісної картини зародження та еволюції основних інститутів держави і права, поглибити їхнє сприйняття розвитку світу, систематизувати та встановити причинно - наслідкові зв'язки у розвитку державних та правових категорій людства. Предметом вивчення дисципліни "Історія держави і права зарубіжних країн" є: основні принципи, доктринальні засади, правові джерела, окремі поняття, терміни, визначення, дефініції, юридичні категорії та інститути держави та права, які зберігають своє науково-практичне значення під час аналізу та розробки сучасного праворозуміння.

Тип дисципліни: ВИБІРКОВА

Рік навчання: 1

Семестр: весняний (2), літній (2д)

Кількість кредитів: 4 кредити ЄКТС (120 годин, з них аудиторні - 40 годин, самостійна робота - 80 годин)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Шмарьова Тетяна Олександрівна, к.ю.н.

Результати навчання: У результаті вивчення дисципліни студент повинен:
" знати основні закономірності і особливості розвитку права і держави в різні епохи;
" мати уявлення про основні фактори, які визначають розвиток права і держави, взаємозв'язки державних і правових явищ з економікою, ідеологією, релігією;
" знати про зміну основних форм права і держави в цілому і в ряді провідних країн сучасного світу, а також про їх впливи на сучасні право та державу;
" вміти самостійно аналізувати джерела права у їх взаємозв'язку із конкретно-історичними умовами розвитку суспільства;
" мати навички застосування історичного методу в професійній юридичній діяльності


Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Загальна теорія права, Історія права і держави України, Історія правових учень

Зміст дисципліни: Тема 1. Вступ Тема 2. Історія держави і права Стародавнього Єгипту Тема 3. Історія держави і права Стародавнього Вавилону Тема 4. Історія держави і права Стародавньої Індії. Тема 5. Історія держави і права Стародавнього Китаю. Тема 6. Історія держави і права Стародавньої Греції. Тема 7. Історія держави і права Стародавнього Риму. Тема 8. Історія держави і права Візантії. Тема 9. Історія держави і права західних і південних слов'ян. Тема 10. Історія Арабського Халіфату. Мусульманське право. Тема 11. Історія держави і права франків. Історія держави і права Середньовічної Франції. Тема 12. Історія держави і права Середньовічної Англії. Тема 13. Історія держави і права Середньовічної Німеччини. Тема 14. Історія держави і права Московської держави. Тема 15. Історія держави і права Середньовічного Китаю. Тема 16. Історія держави і права Середньовічної Індії. Тема 17. Історія держави і права Середньовічної Японії. Тема 18. Історія держави і права Англії нового періоду. Тема 19. Історія держави і права Франції нового періоду. Тема 20. Історія держави і права Німеччини нового періоду. Тема 21. Історія держави і права Росії нового періоду. Тема 22. Історія держави і права США нового періоду. Тема 23. Історія держави і права Великобританії новітнього періоду. Тема 24. Історія держави і права Франції новітнього періоду. Тема 25. Історія держави і права Німеччини новітнього періоду. Тема 26. Історія держави і права Італії новітнього періоду. Тема 27. Історія держав Центральної і Східної Європи новітнього періоду. Тема 28. Історія держави і права США новітнього періоду. Тема 29. Історія держави і права Японії новітнього періоду. Тема 30. Історія держави і права Китаю новітнього періоду.


Рекомендована література: 1. Рубаник В.Є. Лекції з історії держави та права зарубіжних країн. - Х.: "Консум", 2003.
2. Хома Н.М. Історія держави та права зарубіжних країн: Навч. посібник. - Львів: "Новий Світ-2000", 2004.
3. Тищик Б.Й. Історія держави і права країн Стародавнього світу. - Львів: СПОЛОМ, 1999. - Т. 1, 2.
4. Страхов М.М. Історія держави і права зарубіжних країн: Підручник для студентів юридичних спеціальностей вищих закладів освіти. - Харків, 2002.
5. Хрестоматія з історії держави і права зарубіжних країн / За редакцією чл.-кор. Академії правових наук України В.Д.Гончаренка. - К.: Ін Юре, 1998. - Т. 1, 2.
6. Макарчук В.С. Загальная історія держави і права зарубіжних країн: Навч. посібник. Вид. 3-є. - К, 2001.
7. Культурні цінності Європи. За ред. Ганса Йоаса і Клауса Віганда. пер. з нім. К.: ДУХ І ЛІТЕРА, 2014. 552 с.
8.Історія європейської ментальності.За ред Петера Дінцельбахера. пер. з нім. Львів: Літопис, 2019. 632 с.

Форми та методи навчання: семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Мета поточного контролю - оцінити ступінь засвоєння теоретичного і практичного матеріалу та рівень знань студентів з відповідних розділів дисципліни. Рівень поточних знань оцінюється в балах по кожному із передбачених видів практичних завдань окремо: володіння теоретичним матеріалом; розв'язання тестів; доповіді за тематикою творчих робіт; розв'язання задач обчислювального характеру; розв'язання практичних ситуацій (кейсів). Згідно до методики рейтингової оцінки поточний рейтинг студента розраховується як сума балів за всіма видами практичних завдань (плюс показники відвідування лекційних та практичних занять) нарощується протягом семестру.

Мова навчання: українська