Код: 316264Назва:
Геронтопсихологія
Анотація: Геронтопсихологія – розділ геронтології та вікової психології, який вивчає особливості психіки та поведінки людей віку пізньої дорослості; тобто, закономірності, механізми, психічні факти і явища, які визначають процес розвитку людини у старості. Вона досліджує стабільність і зміну поведінки та досвіду людей у пізньому віці.Тип дисципліни: вибірковийРік навчання: 3Семестр: 6Кількість кредитів: загальна кількість годин - 90;
аудиторні години - 30;
лекції - 18 годин; семінарські заняття - 12 годин; самостійна робота 60 г. 3 ЄКТСФорма контролю: залікВикладач(і): доц. Карачевський А.Б.Результати навчання: Мета вивчення дисципліни “Геронтопсихологія” — навчитися визначати актуальні психологічні проблеми осіб пізнього віку, робити висновок у межах своєї компетенції в тісній взаємодії з усіма спеціалістами, які працюють у сфері психічного здоров’я, зас-воїти основні напрями надання соціальними працівниками соціально-психологічної допомоги людям похилого віку та методи професійної психотерапевтичної роботи з цією категорією осіб. Програма дисципліни “Геронтопсихологія” розроблена для студентів.Спосіб навчання: аудиторний, дистанційнийНеобхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Загальна психологія. Соціальна пихологія. вікова психологіяЗміст дисципліни: Соціальна трансформація в суспільстві неминуче зумовлює зміни у ставленні до людей похилого віку. Змінюється зміст основних понять — “старість” і “психічне здоров’я в пізньому віці”. Збільшення тривалості життя в сучасному світі спричинило інтенсивне старіння людства, виникнення нових проблем, пов’язаних з адаптацією літніх людей та їх захворюваннями. Важливе значення для організації психологічної служби для осіб похилого та передпенсійного віку набуває розмежування компетенції спеціалістів, які працюють у сфері психічного здоров’я. Значне місце в цьому належить експертним питанням про стан психічного здоров’я та особливостям пізнавальної сфери людей похилого віку, що є окремим видом експертизи з відповідним предметом, цілями та завданнями.
обоснованих”. Тривалість життя та фактори, що її зумовлюють. Максимальна, нормальна, середня та ймовірна тривалість життя. Поняття про старіння та старість. Базові критерії старіння (Б. Стрехлер). Різновиди старіння: біологічне, патологічне та психологічне. Первинне, вторинне та третинне біологічне старіння. Синдроми Хатчинсона-Гілфорда та Вернера. Поняття про психологічний та соціальний вік.
Рекомендована література: Новікова Ж. М. Особливості вікової періодизації та класифікації осіб похилого віку // Практична психологія та соціальна робота. – 2009. – № 6. – С. 76-77. 6. Психология старости и старения. Хрестоматия / Сост. О. В. Краснова, А. Т. Лидерс. – М.: Изд. центр «Академия», 2003. – 416 с. Краснова О. В. Важкі втрати і психологічний супровід у пізньому житті // Практична психологія та соціальна робота. – 2014. – № 8. – С. 51–59. 3. Мартинюк І. А. Психологічна допомога людям похилого віку, або практикум з геронтопсихології // Практична психологія та соціальна робота. – 2007. – № 1. – С. 32- 38; № 2. – С. 15-17. 4. Партико Т. Б. Вікові зміни психологічного благополуччя у середній та пізній дорослості // Психологія і особистість. Науковий журнал. – 2016. – № 2(10). – Частина 1. – С. 83–96. 5. Партико Т. Б. Особливості мотивації самоставлення в осіб із різним емоційним тонусом у пізній дорослості // Психологічні перспективи. – 2016. – Вип. 27. – С. 137– 149. 6. Рось Л. М. Психологічна допомога людям похилого віку // Міжнародний науковий форум: соціологія, психологія, педагогіка, менеджмент. – 2012. – Вип. 10. – С. 165-173.Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.Методи й критерії оцінювання: Поточний контроль (70 %): усне опитування, виконання тематичних завдань.
Підсумковий контроль (30 %): контрольні завдання, тест.
Форма контролю: іспит (тест).
Мова навчання: українська