НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316367

Назва:

Вступ до гендерних студій



Анотація: Метою курсу є ознайомити студенток і студентів із гендерними аспектами соціальної структури суспільства і розвинути базові навички критичного аналізу соціальних питань. На курсі розглядатимуться особливості гендерної термінології, методологічні пояснення гендерної нерівності (соціальний конструктивізм на противагу біологічному детермінізму), результати емпіричних соціологічних досліджень, інтерпретації соціально-культурних відмінностей у життєдіяльності чоловіків і жінок. Окрім того, обговорюватимуться такі питання, як виникнення і розвиток гендерних досліджень, гендерно-рольові стереотипи та гендерна соціалізація у суспільстві, сексуальність як соціально-культурне явище, гендерні відносини в сім'ї, у сфері освіти і трудової зайнятості, розподіл влади і політичної діяльності у суспільстві; аналізуватиметься фемінізм як суспільна думка та політична практика, а також перспективи гендерної рівності у сучасному суспільстві тощо.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 3

Семестр: весняний

Кількість кредитів: 5

Форма контролю: іспит

Викладач(і): Тамара Марценюк, кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри соціології t.martsenyuk@ukma.edu.ua

Результати навчання: У результаті вивчення курсу студентки і студенти повинні знати основний концептуальний апарат із гендерних студій, гендерного виміру соціальної структури суспільства; стан гендерних відносин загалом у західних суспільствах, і в Україні зокрема; міжнародний досвід запровадження гендерної рівності та вміти пояснювати основні поняття курсу; ідентифікувати особливості стану гендерних відносин в основних сферах суспільного життя та визначати можливі шляхи його покращення; формулювати причини та наслідки гендерної стратифікації та нерівності в сучасних суспільствах; висловлювати та аргументувати власну позицію стосовно проявів гендерної (не)рівності в українському суспільстві; окрім того, передбачається, що курс спонукає студенток і студентів бути більш гендерно чутливими та толерантними у ставленні до оточуючих.

Зміст дисципліни: Програмка курсу за 2023 рік у відкритому доступі https://ekmair.ukma.edu.ua/server/api/core/bitstreams/ba3c3e79-1ebf-479f-9a10-be541e6ec804/content


Рекомендована література: Рекомендована література:
Гайденко, В., Предборська, І. (2006). Українські підручники початкової школи: прихований навчальний план і гендерні стереотипи. У Гендерна педагогіка: Хрестоматія (С. 223-238). Суми: ВТД "Університетська книга".
Кіммел, М. С. (2003). Гендероване суспільство. Київ: Сфера.
Марценюк, Т. (2018). Розмаїття фемінізму як суспільного руху та ідейних течій (Розділ 1). Чому не варто боятися фемінізму. (С. 15-34). К.: Комора.
Марценюк, Т. (2018). Феміністична методологія та критика андроцентричної парадигми в соціальних науках (Розділ 5). Чому не варто боятися фемінізму. (С. 93-112). К.: Комора.
Марценюк, Т. (2017). Гендер для всіх. Виклик стереотипам. К.: Основи.
Марущенко, О., Плахотнік, О. (2012). Гендерні шкільні історії. Харків: Монограф.
Маєрчик, М., Плахотнік, О., Ярманова, Г. (ред.) Гендер для медій: підручник із гендерної теорії для журналістики та інших соціогуманітарних спеціальностей (3 видання, випр. і доп.) (С. 187-201). К.: Критика.
Скорик, М.М. (ред.) Основи теорії гендеру: навчальний посібник. К.: К.І.С.
Стрельник, О. (2017). Турбота як робота: материнство у фокусі соціології. Монографія. К.: Критика.


Форми та методи навчання: Обговорення на семінарах і виконання групового дослідницького завдання

Мова навчання: українська