НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316408

Назва:

Маскулінність та чоловічі студії



Анотація: Метою курсу є вивчення саме чоловіків і маскулінності в рамках ґендерних досліджень. Основне завдання курсу полягає у тому, аби дослідити конструювання маскулінностей у різних сферах соціального життя, ознайомити слухачів із сутністю та напрямками чоловічих студій у західній та вітчизняній соціології, розкрити особливості чоловічого руху. У курсі обговорюватимуться такі дискусійні проблеми, як криза маскулінності, зміна ґендерних ролей та її вплив на визначення сучасних чоловічих ідентичностей, гегемонна та альтернативні маскулінності, гомосексуальність і чоловіча сексуальність, проблема батьківства, деструктивні чоловічі практики тощо. Особлива увага приділятиметься проблемі ґендерних трансформацій на пострадянському просторі та сучасних українських маскулінностей.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 4

Семестр: 7

Кількість кредитів: загальна кількість годин - 120, з них лекцій - 20, семінарів - 20, cамостійної роботи - 80; кредитів ЄКТС - 4,0.

Форма контролю: залік

Викладач(і): кандидатка соціологічних наук, доцентка Тамара Марценюк

Результати навчання: після проходження курсу студенти повиннi знати: основний концептуальний апарат із чоловічих студій; різноманітні прояви маскулінності у суспільстві та аспекти ґендерної (не)рівності з точки зору чоловічих студій; основні напрямки руху за права чоловіків (на прикладі США); міжнародний досвід запровадження гендерної рівності. А також повиннi вміти: пояснювати основні поняття курсу; ідентифікувати проблемні аспекти конструювання маскулінностей у різних сферах суспільного життя (зокрема, використовуючи якісні методи у соціологічних дослідженнях); формулювати причини та наслідки ієрархій між маскулінностями у західному та пост-радянському суспільствах; висловлювати та аргументувати власну позицію стосовно проявів ґендерної (не)рівності в українському суспільстві.

Спосіб навчання: денна стаціонарна

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: "Якісні методи в соціології - 1", "Вступ до гендерних студій".

Зміст дисципліни: Метою курсу є вивчення саме чоловіків і маскулінності в рамках ґендерних досліджень. Основне завдання курсу полягає у тому, аби дослідити конструювання маскулінностей у різних сферах соціального життя, ознайомити слухачів із сутністю та напрямками чоловічих студій у західній та вітчизняній соціології, розкрити особливості чоловічого руху. У курсі обговорюватимуться такі дискусійні проблеми, як криза маскулінності, зміна ґендерних ролей та її вплив на визначення сучасних чоловічих ідентичностей, гегемонна та альтернативні маскулінності, гомосексуальність і чоловіча сексуальність, проблема батьківства, деструктивні чоловічі практики тощо. Особлива увага приділятиметься проблемі ґендерних трансформацій на пострадянському просторі та сучасних українських маскулінностей.


Рекомендована література: Основна література:
1. Буреи?чак Т. Погані часи для чоловіків? Соціологічні інтерпретаціі? кризи маскулінності / Тетяна Буреи?чак // Соціологія: теоріі?, методи, маркетинг. - 2011. - No 1. - С. 79 - 94.
2. Кон И. Мужчина в меняющемся мире. - М.: Время, 2009.
3. Марценюк Т.О. Гендер і нація в українському суспільстві: маскулінності та Євромайдан 2013-2014 // Я : гендерний журнал. - 2015 (37). - № 1. - С. 4-9.
4. Михель Д. Мужчины, мальчики и поле боя // Гендерные исследования. - 2001.- № 6. - С.133-149.
5. Месснер М. Маскулинность и профессиональный спорт // Антология гендерной теории. - Минск, 2000. - С. 218-235.
6. Мужской сборник. Вып. 3. Мужчина в экстремальной ситуации / Сост. И.А. Морозов, отв. ред. Н.Л. Пушкарева. - Москва, "Индрик", 2007.
7. Наслаждение быть мужчиной: западные теории маскулинности и постсоветские практики / Под ред. Ш. Берд и С. Жеребкина. - СПб.: Алетейя, 2008.
8. О муже(N)ственности: Сборник статей, Сост. С.Ушакин, - Москва: Новое литературное обозрение, 2002
9. Перехресні стежки українського маскулінного дискурсу. Культура й література XIX-XXI століть : зб. статей / За ред. Аґнєшки Матусяк. - К. : Laurus, 2015. - 368 с.
10. Репродуктивне та статеве здоров'я чоловіків (соціологічний аналіз) / Фонд народонаселення ООН, Міністерство у справах сім'ї, молоді та спорту. - К., 2005.
11. Способы быть мужчиной: Трансформации маскулинности в ХХ веке / ред.-сост. И.Н. Тартаковская. - М.: Звенья, 2013.
12. Чапай А. Батько в декреті // Father's Club: Отцовский клуб, ответственное отцовство, отцы и дети. - 2015.
13. Чернова Ж.В. "Мужская работа": анализ медиа-репрезентаций // Гендерные отношения в современной России: исследования 1990-х годов: Сборник научных статей/ Под ред. Л.Н. Попковой, И.Н. Тартаковской. - Самара: Изд-во "Самарский университет", 2003. - 14 с.
14. Connell R.W. The Men and The Boys. - Berkeley, Los Angeles: University of California Press, 2000.
15. Connell R.W. Masculinities. - Polity Press, 2006.
16. Farrell W. The Myth of Male Power. - N.Y.: Simon and Schuster, 1993.
17. Hearn J. From hegemonic masculinity to the hegemony of men // Feminist Theory. - 2004. - 5(1). - P. 49-72.
18. 7. Kimmel M.S. The Masculine Mystique // Manhood in America: A Cultural History. - Oxford University Press, 2006. - P. 173-191.
19. Kimmel M. Guyland: The Perilous World Where Boys Become Men (Understanding the Critical Years Between 16 and 26). - NY: HarperCollins Publishers, 2008.
20. Kimmel M. Misframing Men. - Rutgers University Press, 2010.
21. Messner M.A. Politics of Masculinities: Men in Movements. - Sage, 1997.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття; самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Рейтингова оцінка з навчальної дисципліни визначається за 100-бальною шкалою і складається з оцінки за роботу протягом семестру та з оцінки за групову залікову роботу. Максимальна оцінка за роботу у семестрі - 70 балів: максимальна оцінка за роботу на семінарах - 30 балів; максимальна оцінка за контрольні роботи за прочитаними джерелами - 40 балів (2 контрольні роботи по 20 балів максимум кожна). До заліку допускаються студенти, які отримали за роботу у семестрі не менше 40 балів. Максимальна оцінка за залік у форматі есе, яке пишеться вдома протягом семестру - 30 балів.

Мова навчання: українська