НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 316641

Назва:

Світова література - 2 (література ХІХ ст.)



Анотація: Курс історії світової літератури XIX ст. передбачає вивчення основних етапів і художніх явищ літературної епохи кінця XVIII - XIX ст. у країнах Західної Європи та США. Аналіз художніх текстів, мистецьких пошуків авторів зазначеного періоду на основі сучасних інтерпретаційних моделей враховує культурно-історичний контекст, динаміку літературного процесу, взаємодію літературних напрямків. Розкриваються особливості проявлення літературних напрямків і течій XIX ст. на різних національних ґрунтах. Розгляд літературного XIX сторіччя відкривається ознайомленням з романтичними процесами у німецькій літературі, де найраніше втілилися новітні світоглядні та художні інтенції доби. Простежується передумови становлення, своєрідність художнього втілення романтичного напрямку в інших національних літературах. Реалізм та натуралізм у європейських літературах XIX сторіччя вивчається на прикладі творчості характерних авторів з розкриттям особливостей індивідуальних стилів. Висвітлюється стильове і жанрове розмаїття, новітні тенденції у літературі останньої третини XIX ст.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 2

Семестр: 3-4

Кількість кредитів: 8 (загальна кількість годин - 240; аудиторні години - 82: лекції -56, семінарські заняття - 26; самостійна робота - 158)

Форма контролю: залік, екзамен

Викладач(і): к. філол. н., доц. Горідько Юлія Леонідівна

Результати навчання:
ПРН-2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, критично аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати матеріали до курсу "Світова література-2 (література ХІХ століття)"
ПРН-3. Організовувати процес свого навчання й самоосвіти, опрацьовуючи художні тексти та науково-критичну літературу з курсу "Світова література ХІХ ст."
ПРН-4. Розуміти фундаментальні принципи буття людини, природи, суспільства, які презентує світова література ХІХ ст.
ПРН-6. Використовувати інформаційні й комунікаційні технології для вирішення складних спеціалізованих завдань і проблем у рамках курсу.
ПРН-13. Знати й розуміти систему та загальні властивості літератури як мистецтва слова, основні етапи та закономірності історичного розвитку світової літератури ХІХ ст., жанрово-стильові особливості в різних національних літературах означеного періоду; визначати їхнє місце в літературному процесі.
ПРН-14. Аналізувати та інтерпретувати світової літератури ХІХ ст., послуговуючись основними поняттями і термінами сучасного літературознавства, розуміючи основні тенденції та досягнення шкіл і напрямів літературознавства від Античності до сьогодення в контексті світової та української філософсько-естетичної думки.











Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: - Вступ до літературознавства; - Світова література-1; - Філософія; - Історія української та світової культури

Зміст дисципліни: 1. XIX сторіччя як літературна епоха. 2. Ознайомлення з романтичними процесами у німецькій літературі, де найраніше втілилися новітні світоглядні та художні інтенції доби. 3. Простеження передумови становлення, своєрідність художнього втілення романтичного напрямку в інших національних літературах. 4. Реалізм та натуралізм у європейських літературах XIX ст. вивчається на прикладі творчості характерних авторів з розкриттям особливостей індивідуальних стилів. 5. Висвітлюється стильове і жанрове розмаїття, новітні тенденції у літературі останньої третини XIX ст. 6. Ранній і пізній німецький романтизм. 7. Передромантизм і формування романтизму в англійській літературі. 8. Творчість Д. Байрона, П.Б.Шеллі. Поезія Дж. Кітса. 9. Історичний роман і творчість В.Скотта. 10. Французька література на рубежі XVIII - XIX століть. 11. Творчий шлях В.Гюго. 12. Національна своєрідність американського романтизму. 13. Романтизм в іспанській, італійській літературах. 14. Шляхи розвитку англійського роману в XIX ст. 15. Англійський роман І пол. ХІХ ст. 16. Англійський роман вікторіанської доби. 17. Англійська література II пол. XIX ст. 18. Французька література 1830-70-х рр. 19. Французький реалізм XIX ст. 20. Натуралізм у художній літературі. 21. Національні варіанти європейського реалізму XIX ст. 22. Шляхи російської реалістичної прози. 23. Французька поезія другої пол. XIX ст. 24. Символізм як літературний напрям. 25. Поезія останньої третини XIX ст. 26. Новітні течії в європейських літературах наприк. XIX ст.


Рекомендована література: 1. Давиденко Г.Й., Чайка О.М. Історія зарубіжної літератури ХІХ-початку ХХ століття. Навчальний посібник. - К. : ЦУЛ, 2007. - 400 с.
2. Затонский Д.В. Европейский реализм ХІХ в. Линии и лики. - К., 1984.
3. Наливайко Д. Бальзак. - К.: Дніпро, 1985.
4. Наливайко Д. Віктор Гюго. Життя і творчість. - К.: Дніпро, 1976.
5. Наливайко Д.С Искусство: направлення, течения, стили. - К., 1985.
6. Наливайко Д.С, Шахова К.О. Зарубіжна література XIX сторіччя. Доба романтизму.Підручник. - К., 1997. -С.28-67.
7. Ніколенко О.М. Поезія французького символізму. Шарль Бодлер. Поль Верлен. Артюр Рембо.-Х.,2003.
8. Ніколенко О.М., Мацапура В.І.Зарубіжна література ХІХ століття. Посібник. К. : Вид.центр "Академія", 1999. - 360 с.
8. Павличко С. Байрон: Нарис життя і творчості. - К.:Дніпро, 1989.
10. Павличко С. Зарубіжна література. - К.: Основи, 2001. - 559 с.
11. Шалагінов Б. Романтичний словник. До історії понятьі термінів раннього німецького романтизму. - К.,2010. -136 с.
12. Шалагінов Б. Романтичні пригоди "Кота в чоботях". -К., 2014. - 217 с.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Максимальна кількість балів - 100: поточний і проміжний контроль - 70 (осінній семестр); 60 балів (весняний семестр); підсумковий контроль - 30 (залік, осінній семестр) 40 (екзамен, весняний семестр).

Мова навчання: українська