Код: 317316Назва:
Просторові дослідження та палеоекологічні реконструкції
Анотація: У вибірковому курсі "Просторові дослідження та палеоекологічні реконструкції" розглядається низка важливих проблемних питань, пов'язаних із практикою просторових досліджень та палеоекологічних реконструкцій в археології. Сучасний етап розвитку суспільства і науки, характеризується зустрічними процесами екологізації гуманітарної сфери та посиленням гуманітарного спрямування природокористування. Сучасний фахівець історико-археологічного профілю повинен компетентно орієнтуватися у палеоекологічній проблематиці, адже саме ця галузь найбільш стрімко та наполегливо розвивається у світовій науці. Знайомство з складними механізмами палеоекологічних досліджень у рамках курсу відбувається на прикладі реальних комплексних міждисциплінарних дослідженнь і наукових проектів, що дозволить майбутнім спеціалістам теоретично і практично опанувати основні інструменти та навички таких досліджень.
Курс наочно та переконливо демонструє необхідність глибокої реорганізації теоретичних і польових знань та навичок з точки зору ефективного дослідження палеоекологічних об'єктів. Саме ці об'єкти є носіями найсуттєвішої інформації про історію взаємин людських колективів з довкіллям впродовж всіх основних етапів існування людства. Курс унаочнює необхідність комплексної охорони неподільної історичної, культурної та природної національної спадщини як складової всесвітнього надбання.
Тип дисципліни: вибірковаРік навчання: 1Семестр: 2дКількість кредитів: 3Форма контролю: залікВикладач(і): Борисов А. В. к н. ст. викл, Томашевський А. П., к. н. ст. викл.Результати навчання: Результати навчання: І. Набуття студентами теоретичних знань щодо:1) комплексного підходу у досліджені системи людина-природа-соціальне середовище.2) взаємодії людського суспільства з навколишнім природним середовищем.3) основних методичних прийомів просторових досліджень.4) методів палеоекологічних реконструкцій.ІІ. Набуття студентами практичних навичок і вмінь у: 1) виділенні та оцінці ролі палеоприродних компонентів у формуванні традиційного господарського природокористування.2) процесі отримання та обробки просторових даних в археології.3) досліджені систем заселення давнини.4) дослідженні ресурсних зон населених пунктів.5) організації комплексного дослідження в археології.Спосіб навчання: дистанційноНеобхідні обовязкові попередні й супутні модулі: базові знання історії, археологіїЗміст дисципліни: У вибірковому курсі "Просторові дослідження та палеоекологічні реконструкції" розглядається низка важливих проблемних питань, пов'язаних із практикою просторових досліджень та палеоекологічних реконструкцій в археології. Сучасний етап розвитку суспільства і науки, характеризується зустрічними процесами екологізації гуманітарної сфери та посиленням гуманітарного спрямування природокористування. Сучасний фахівець історико-археологічного профілю повинен компетентно орієнтуватися у палеоекологічній проблематиці, адже саме ця галузь найбільш стрімко та наполегливо розвивається у світовій науці. Знайомство з складними механізмами палеоекологічних досліджень у рамках курсу відбувається на прикладі реальних комплексних міждисциплінарних дослідженнь і наукових проектів, що дозволить майбутнім спеціалістам теоретично і практично опанувати основні інструменти та навички таких досліджень.
Курс наочно та переконливо демонструє необхідність глибокої реорганізації теоретичних і польових знань та навичок з точки зору ефективного дослідження палеоекологічних об'єктів. Саме ці об'єкти є носіями найсуттєвішої інформації про історію взаємин людських колективів з довкіллям впродовж всіх основних етапів існування людства. Курс унаочнює необхідність комплексної охорони неподільної історичної, культурної та природної національної спадщини як складової всесвітнього надбання.
Рекомендована література:
1. Колесников М.А. Греческая колонизация Средиземноморья (опыт анализа миграционного механизма). - К., 2003. - 158 с.
2. Романчук С.П. Історичне ландшафтознавство (Теоретико - методологічні засади та методика антропогенно - ландшафтних реконструкцій давнього природокористування) К.: Редакційно - видавничий центр "Київський університет", 1998. - 147 с.
3. Томашевський А.П. Просторові та палеоекологічні дослідження південноруських земель: результати, нові підходи та перспективи // Археологія і давня історія України: Зб. наук. пр. - К.: ІА НАН України, 2010. - Вип. 1. - С. 174-206.
4. Hodder I. Spatial analysis in archaeology / I. Hodder, C. Orton. - London?; New York; Melbourne : Cambridge University Press, 1976. - 278 p
Форми та методи навчання: лекції, семінари, сам. роботаМетоди й критерії оцінювання: : рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (залік).Мова навчання: українська