НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317335

Назва:

Засоби геноміки і популяційної генетики для біологічної експертизи



Анотація: Дисципліну присвячено поглибленню знань студентів у галузі генетики і молекулярної біології та їхню актуалізацію у напрямку формування компетентності щодо питань методики взяття біологічних зразків різної збереженості, методів роботи з ДНК та аналіз даних. Наголос надається властивостям ДНК, змінених за дією біологічних та фізичних чинників, коли джерелом ДНК може бути нє живий цілісний організм. Будуть вивчені різновиди ДНК-поліморфізмів, придатних для створення фінгерпринтів. Вивчення дисципліна дасть можливість опанувати навички аналізу генетичних текстів, отриманих в результаті секвенування зразків ДНК та наявних у базах даних, навички оперувати з інформацією про біоми з довкілля. Популяційно-генетичний підхід до аналізу ДНК планується застосувати як найбільш ефективний та розроблений на сьогодні для отримання та аналізу наявної інформації з епідеміології генетичних поліморфізмів для проведення біологічної експертизи з застосуванням ДНК.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: І

Семестр: весняий

Кількість кредитів: 3,5

Форма контролю: залік

Викладач(і): АНТОНЮК М.З., д.б.н., завідувач кафедри біології (лекції 1-5), ТЕРНОВСЬКА Т.К., д.б.н. професор (лекції 6-9).

Результати навчання: - Використовувати бібліотеки, інформаційні бази даних, інтернет ресурси для пошуку необхідної інформації.
- Розв'язувати складні задачі в галузі біології, генерувати та оцінювати ідеї.
- Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменному, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень.
- Представляти результати наукової роботи письмово (у вигляді звіту, наукових публікацій тощо) та усно (у формі доповідей та захисту звіту) з використанням сучасних технологій, аргументувати свою позицію в науковій дискусії.
- Використовувати інноваційні підходи для розв'язання складних задач біології за невизначених умов і вимог.
- Вміти правильно оцінювати актуальність розвитку окремих наукових напрямків і бачити риси інноваційності
- Мати навички у складанні та реалізації наукових проєктів, як фундаментальних, так і прикладних.
- Вільно володіти англійською мовою щодо спеціального контенту для усного спілкування та написання наукових текстів.


Спосіб навчання: змішане

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Біохімія", "Генетика", "Молекулярна біологія", "Молекулярні основи біотехнології", "Геноміка".

Зміст дисципліни: Методика взяття біологічних зразків різної збереженості. Методи роботи з ДНК. Дослідження зразків за допомогою молекулярних поліморфізмів. Аналіз генетичних текстів. Метагеноміка у біологічній експертизі. Обстеження популяцій людини за генетичними поліморфізмами. Гаплотипи у людському геномі і можливе прикладне значення. Фізичне картування versus генетичного. Джерела генетичних поліморфізмів у організмі людини, придатні для експертизи.


Рекомендована література: 1. Elkins Kelly M, Zeller Cynthia B. Next Generation Sequencing in Forensic Science A Primer, CRC Press, 2022, 198p.
2. Butler John M. Advanced topics in forensic dna typing: interpretation Acad. Press, 2014, 519p.
3. Li Richard, Forensic Biology, 2ed., CRC Press, 2015, 558 p. Etkins Kelly M. Forensic Dna Biology: A Laboratory Manual, Acad. Press, 2012, 225p.
4. Inuwa Hajiya Mairo et al., Medical Biotechnology, Biopharmaceutics, Forensic Science and Bioinformatics, CRC Press, 2022, 461p.
5. Gomez-Verjan J.C., Rivero-Segura BN.A. Editors Principles of Genetics and Molecular Epidemiology. Springer Nature Switzerland AG. Switzerland. 2022. 214 p.
6. Mills M.C., Barban M., Tropf F.C.An Introduction to Statistical Genetic Data Analysis.The MIT Press. Cambridge, Massachusetts. London, England. 2020. 433 p.



Форми та методи навчання: лекційні заняття (18 год.), семінарські заняття (16 год.), самостійна робота (71 год.)

Методи й критерії оцінювання: поточний контроль 70 %; підсумковий контроль (екзамен) - 30 %.

Мова навчання: українська