НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317340

Назва:

Чеська мова



Анотація: Програма курсу з чеської мови розрахована на студентів, які раніше не вивчали чеську мову або мають початковий рівень знаньдо рівнів B2/А1. У зв'язку з цим чимала увага приділяється вводно-фонетичній частині. У ході курсу студенти опановують чеську абетку, правила фонетики, орфоепії, орфографії та пунктуації; засвоюють базовий словник для обслуговування себе у типових навчальних, робочих та побутових обставинах; вивчають лінгвістичну термінологію для можливості подальшої самостійної роботи зі словниками, довідниками, граматиками чеської мови тощо. Вже з перших кроків широко застосовується порівняльно-історичний метод, елементи історичної граматики чеської мови, відбувається постійний компаративний аналіз мовних процесів слов'янських мов. Програмою передбачено комплексне вивчення граматичного та лексичного матеріалу. Для їх засвоєння під час практичних занять студенти мають змогу працювати з оригінальними аудіоматеріалами, текстами підручників чеської мови, уривками творів видатних чеських письменників, а також з чеською періодикою. В ході викладання курсу передбачено широке ознайомлення студентів з національними традиціями, звичаями, історією та культурою чеського народу, реаліями сучасного політичного та економічного життя Чехії. Важливою складовою курсу є позааудиторне читання, яке передбачає самостійне опрацювання різних текстів та статей.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 3

Семестр: 5, 6

Кількість кредитів: 8

Форма контролю: залік, залік

Викладач(і): Кадуріна Лариса Борисівна, старший викладач

Результати навчання: ПРН-1. Вільно спілкуватися з повсякденних та професійних питань із фахівцями та нефахівцями чеською мовою усно й письмово, використовувати її для організації ефективної міжкультурної комунікації.
ПРН-2. Ефективно працювати з інформацією: добирати необхідну інформацію з різних джерел, зокрема з фахової літератури та електронних баз, аналізувати й інтерпретувати її, впорядковувати, класифікувати й систематизувати.
ПРН-3. Організовувати процес свого навчання й самоосвіти.
ПРН-4. Розуміти фундаментальні принципи буття людини, природи, суспільства.
ПРН-5. Співпрацювати у групах та з колегами, представниками інших культур та релігій, прибічниками різних політичних поглядів тощо.
ПРН-12. Аналізувати мовні одиниці, визначати їхню взаємодію та характеризувати мовні явища і процеси, що їх зумовлюють.
ПРН-15. Використовувати чеську мову в усній та письмовій формі, у різних стилях спілкування (офіційному, неофіційному, нейтральному) для розв'язання комунікативних завдань у побутовій, суспільній, навчальній, професійній, науковій сферах життя.
ПРН-17. Мати навички редагування текстів різних стилів і жанрів.
ПРН-22 Дотримуватися принципів академічної доброчесності

Спосіб навчання: аудиторний

Зміст дисципліни: Курс покликаний познайомити студентів із особливостями фонетики, графіки, орфографії, орфоепії, лексики, фразеології, морфології, синтаксису й стилістики чеської мови на початковому етапі її вивчення. Проведення паралелей з історією розвитку й сучасною структурою української мови полегшить розуміння й засвоєння матеріалу. Виконання вправ, контрольних робіт і творчих письмових завдань навчить студентів грамотному письму. Усні відповіді на семінарських заняттях, підготовка презентацій та тематичних декламацій допоможуть напрацювати правильну вимову, навички читання й говоріння, вміння висловлювати власну думку, описувати ситуацію, переказувати текст і вести дискусію чеською мовою на відповідному рівні. Підготовка домашніх лексико-граматичних завдань і презентацій стимулюватимуть здатність пошуку, опрацювання, аналізу й синтезу інформації з різних джерел. Вивчення фактів історії, культури, сучасного державного устрою, суспільно-політичного життя Чехії розширить здатність студентів працювати у міжнародному контексті та спілкувати з представниками інших народів та етнічних груп. Оволодіння чеською мовою дозволить залучати чеськомовні джерела в ході власних досліджень, що розширить можливості наукових досліджень та належного представлення української науки на міжнародному рівні.


Рекомендована література: 1. Сеchova E., Trabelsiova H., Putz H. Chcete mluvit cesky ? 1.Dil.- Liberec, 1996.
2. Даниленко Л.І. Чеська мова. Підручник для студентів вищих навчальних закладів. - Київ, 2006
3. Андерш Й.Ф., Матвієнко Т.І., Неруш Г.І., Паламарчук О.Л., Русанівський В.М. Граматика чеської мови. - Київ, 1992
4. Bischofova J., Confortiova H., Cvejnova J., Cadska M., Holub J., Lanska L., Palkova Z., Turzikova M. Cestina jako cizi jazyk. - Praha, 2001.
5. Havranek B., Jedlicka A. Strucna mluvnice ceska. - Praha, 1998.
6. Simkova M. Cestina pro cizince. - Praha, 2000.
7. Trnkova A. Cviceni z ceske mluvnice pro cizince. - Praha, 1998.
8. Ukrajinsko-cesky slovnik: I.-II. dily. - Praha, 1994,1996.
9. Чесько-український словник у 2-х томах. - К., 1988, 1989

Форми та методи навчання: Семінарські заняття, презентація лексичної теми,лексичний диктант, контрольна робота, групова презентація

Методи й критерії оцінювання: Семінарське заняття Презентація лексичної теми Групова презентація Лексичний диктант Контрольна робота Заліковий тест

Мова навчання: українська, чеська