НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317395

Назва:

Екологічна економіка



Анотація: Навчальний курс спрямований на засвоєння здобувачами вищої освіти рівня "магістр" вмінь та навичок використовувати концептуальні екологічні закономірності у професійній діяльності щодо екологічної економіки на різних рівнях прийняття рішень; вміння вибирати оптимальну, з позицій еколого-економічного збалансування, стратегію господарювання та/або природокористування в залежності від екологічних умов; володіння основами виконання екологічних досліджень та еколого-експертної оцінки вартісного виміру антропогенного впливу на довкілля. Курс дає компетентності щодо загальноекономічних основ природоохоронної діяльності та раціонального використання природних ресурсів в системі технологічних укладів та промислових революцій, економічних концепцій "зеленого" курсу суспільного розвитку з позицій концептуалізації економічних знань та економічних шкіл. Навчальний курс "Екологічна економіка" передбачає отримання та засвоєння знань про сучасне розуміння соціально-економічних процесів, які уможливлюють, стимулюють та регулюють природо-ресурсні та довкільні відносини в процесі господарювання.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: 1

Кількість кредитів: загальна кількість годин - 90 ; аудиторні години - 42; в т.ч. лекції - 14 год., практичні заняття - 28 год.; самостійна робота - 48, кількість кредитів ЄКТС - 3.

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Хлобистов Євген Володимирович, доктор економічних наук, професор

Результати навчання: опанування студентами принципів, структури, організації та функцій територіального та галузевого управління на засадах екологічної економіки у поєднані з умінням розробляти та впроваджувати окремі регуляторні механізми, принципи та правила екологізації господарської діяльності.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: економічна теорія, економіка природокористування чи економіка довкілля.

Зміст дисципліни: Сутність екологічної економіки. Зв'язок з іншими науками. Зміст екологічної економіки та її значення, міжпредметні зв'язки та історія розвитку. Макроекономіка та макроекономічні взаємодії в екологізації господарської діяльності. Макроекономічна сутність "зелених" економічних планів та програм, виявлення та усвідомлення макроекономічних наслідків екологізації господарських процесів, ринкові механізми та їх ефективність для екологічної економіки. Обмеження ринкових механізмів. Роль держави та державного сектора. Роль приватних ініціатив та приватний сектор. Екологічна ціна товару та екологічна ціна послуги. Реальна та номінальна екологічна ціна. Ціноутворення на діяльність, що впливає на довкілля. Екологічна ціна життєвого циклу товару. Повторне (циклічне) використання ресурсу та його вартість і цінність .Екологічна економіка природних ресурсів - поняття, історія наукової думки, сучасність. Використання гідроресурсів суходолу як еколого-економічна проблема. Обмеження та перспективи. Роль держави та роль місцевого самоврядування. Системність задачі щодо рішення про побудову, експлуатацію та виведення з експлуатації об'єктів малої гідроенергетики. Екологічна економіка локального (базового) рівня. Особливості локальних еколого-економічних взаємодій та їх реалізація в практиці місцевого розвитку. Виявлення перспективних напрямів еколого-економічного розвитку для різних типів об'єднаних територіальних громад. Економіка наслідків надзвичайних подій, що відбуваються у природному середовищі. Комплексні наслідки надзвичайних екологічних ситуацій. Прямі, опосередковані, прогнозовані та попереджені збитки. Їх економічна сутність та можливість для монетарної оцінки. Монетарні та немонетарні оцінки наслідків надзвичайних екологічних ситуацій.


Рекомендована література: 1. Мельник Л.Г. "Зелена" економіка. Підручник. Суми, 2018. 464 с.
2. Мельник Л.Г. Екологічна економіка. Підручник. Суми, 2006. 367с.
3. Гринів Л.С. Екологічна економіка. Навчальний посібник. Львів, 2010.360с.
4. Матвійчук О.Ю. Екологічна етика та економіка. Луцьк: РВВ Луцького НТУ, 2014. 109 с.
5. Основи стійкого розвитку. Навчальний посібник / За заг. ред. д.е.н., проф. Л.Г.Мельника. Суми: ВТД "Університетська книга", 2005. 654 с.
6. Стратегія сталого розвитку: підручник. За ред. проф. В.М.Боголюбова. Київ, 2019. 449с.
7. Кубатко О.В. Флуктуації розвитку еколого-економічних систем. Суми, 2017. 383с.
8. Хлобистов Є.В. Екологічна безпека трансформаційної економіки. Київ, 2004. 336с.
9. Сталий розвиток та екологічна безпека суспільства. В 2-х т. За ред. проф. Хлобистова Є.В. Сімферополь, 2011. Т.1- 464с., Т.2. - 340с.
10. Горошкова Л.А., Хлобистов Є.В. Менеджмент сталого розвитку: інновації та виробництво. Навчальний посібник. Біла Церква, 2020. 238с.
11. Карпінський Б.А., Божко С.М., Карпінська О.Б. Макроекономіка: зростання і сталий розвиток. Навчальний посібник. К., 2006., 272с.
12. Хлобистов Є., Сегеда І., Гусєва І. Екологізація енергетики у забезпеченні сталого розвитку держави. Київ-Бельско-Бяла, 2015. 276с.
13. Олійник Я.Б., Пересєкін В.М., Запотоцький С.П. Управління використанням природних ресурсів. Підручник. Київ, 2008. 284с.
14. Потапенко В.Г. Стратегічні пріоритети безпечного розвитку та засадах "зеленої економіки". За ред. проф. Є.В.Хлобистова. Київ, 2012. 260с.


Форми та методи навчання: лекції, лабораторні заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Поточний контроль (70%) - практичні заняття Підсумковий контроль (30%) - екзамен

Мова навчання: українська/ англійська