НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317413

Назва:

Основи підприємницької діяльності та бізнес-планування



Анотація: Навчальна дисципліна "Основи підприємницької діяльності та бізнес-планування" є дисципліною вільного вибору студентів. З урахуванням того, що підприємництво є найважливішим чинником сталого розвитку національного господарства, передумовою інноваційного типу економічного зростання, оволодіння відповідними знаннями з дисципліни дозволить вирішити поставлені перед вітчизняним суспільством стратегічні завдання щодо подальшого розвитку та інтегрування у світову та європейську економічні системи. Курс спрямовано на отримання фахових компетентностей та здатності щодо управління бізнесом в сучасних умовах господарювання, отже передбачає вивчення передумов виникнення підприємництва та з його розвитку в Україні, оволодіння теоретичними навичками з організації та управління власною справою, на вміння використовувати інструментарій менеджменту у підприємницькій діяльності. Засвоєння даної дисципліни дозволить студентам, як майбутнім фахівцям сформувати систему сучасних поглядів і спеціальних знань у сфері управління складними системами і процесами для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства та організації

Тип дисципліни: вибірковий

Рік навчання: 1

Семестр:

Кількість кредитів: 3 кредити ЕКТС (90 годин) Заняття в аудиторії: 26 год. (14 лекційних і 12 семінарських занять по 2 академічні години). Самостійна робота слухачів курсу: 64 год.

Форма контролю: залік

Викладач(і): Горошкова Лідія Анатоліївна, доктор економічних наук, професор

Результати навчання: ПР03. Знати на рівні новітніх досягнень основні концепції природознавства, сталого розвитку і методології наукового пізнання.
ПР04. Знати правові та етичні норми для оцінки професійної діяльності, розробки та реалізації соціально-значущих екологічних проектів в умовах суперечливих вимог.
ПР09. Знати принципи управління персоналом та ресурсами, основні підходи до прийняття рішень в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимог.
ПР14. Застосовувати нові підходи для вироблення стратегії прийняття рішень у складних непередбачуваних умовах.
ПР15. Оцінювати екологічні ризики за умов недостатньої інформації та суперечливих вимог.
ПР16. Вибирати оптимальну стратегію господарювання та/або природокористування в залежності від екологічних умов.
ПР17. Критично осмислювати теорії, принципи, методи і поняття з різних предметних галузей для вирішення теоретичних задач і проблем.
ПР19. Уміти самостійно планувати виконання дослідницького завдання та формулювати висновки за його результатами.


Спосіб навчання: аудиторний

Зміст дисципліни: Найважливішою основою розвитку економіки є розвиток та вдосконалення підприємництва як особливого виду господарської діяльності. Підприємництво є однією з головних складових ринкової системи господарювання. На нього покладено розв'язання таких важливих економічних і соціальних завдань, як насичення національного ринку різноманітними благами, розв'язання проблеми зайнятості населення та сприяння становленню середнього класу, розвиток конкуренції, формування господарської культури тощо. Концепція підприємництва виникла ще у сімнадцятому сторіччі та первинно пов'язувалася тільки з початком будь-яким суб'єктом власної господарської справи. Відтоді розуміння сутності цього явища знаходиться у постійному розвитку, в процесі якого виявляються нові характеристики, функції, форми та способи застосування. Сутність підприємництва відображає постійний пошук нових можливостей, самостійність у прийнятті неординарних рішень, наполегливість та цілеспрямованість у досягненні бажаних результатів. Саме на це і зорієнтований курс. Курс викладається в інтерактивній формі і має практичне спрямування.


Рекомендована література: 1. Варналій З.С. Основи підприємництва: навч. посіб. 3-тє вид., випр. і доп. К.: Знання-Прес, 2006. 350 с.
2. Довгань Л.Є., Малик І.П, Мохонько Г.А., Шкробот М.В. Менеджмент організації. Київ: КПІ ім. Ігоря Сікорського, 2017. 271 с.
3. Варналій З. С. Конкуренція і підприємництво : монографія. К. : Знання України, 2015. 463 с.
4. Воронкова В. Г., Беліченко А. Г., Желябін В. О., Ажажа М. А. Основи підприємництва: теорія і практикум : навч. посіб. Львів : Магнолія, 2009. 454 с.
5. Виноградарська А.М. Основи підприємництва: навч. посіб. 2-ге вид., перероб. і допов. К.: Кондор, 2005. - 544 с.
6. Підприємницький потенціал як фактор розвитку торговельних підприємств: монографія / Н. С. Краснокутська, І. Г. Бубенець, О. Є Чатченко. Х : "Лідер", 2015. 175 с.
7. Підприємництво і бізнес-культура: підручник. За заг. ред. Л. О. Лігоненко. К.: КНТЕУ, 2011. 508 с.
8. Волков В.П., Горошкова Л.А. Виробничий (операційний) менеджмент. Запоріжжя : ЗНУ, 2010. 228 с.
9. Горошкова Л.А. Коренюк П.І., Волков В.П. Економічна безпека. Запоріжжя : ЗНУ, 2012. 86 с.
10. Горошкова Л.А. Коренюк П.І., Волков В.П. Обґрунтування та експертиза бізнес-планів. Запоріжжя : ЗНУ, 2012. 63 с.
11. Горошкова Л.А., Волков В.П. Інформаційні системи в логістиці. Запоріжжя : ЗНУ, 2016. 110 с.
12. Горошкова Л.А., Волков В.П. Інформаційні системи в управлінні організацією. Запоріжжя : ЗНУ, 2016. 110 с.
13. Підприємництво, торгівля та біржова діяльність. Сотнік І.М., Таранюк Л.М., Горошкова Л.А. та ін. Суми : ВТД "Університетська книга", 2018. 572 с.
14. Горошкова Л.А., Хлобистов Є.В. Менеджмент сталого розвитку: інновації та виробництво. Запоріжжя : ЗНУ, 2020. 238 с.
15. Горошкова Л.А. Керівництво, влада, лідерство: теорія та практика: Спецкурс. Біла Церква: БІНПО, 2021. 86 с.

Рекомендовані електронні ресурси

1. Господарський кодекс України [Електронний ресурс] - Верховна Рада України; Кодекс від 16.01.2003 № 436-IV (Редакція від 02.08.2017) URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/436-15.
2. Про підприємництво [Електронний ресурс] - Верховна Рада УРСР; Закон від 07.02.1991 № 698-XII (Редакція від 05.04.2015) URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/698-12.
3. Податковий кодекс України : закон України від 02.12.2010 р. №2755-VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2755-17.
4. Митний кодекс України : закон України від 13.03.2012 р. № 4495-VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/4495-17.
5. Бюджетний кодекс України : закон України від 08.07.2010 р. № 2456-VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2456-17.
6. Державна фіскальна служба України : офіційний сайт. URL: http://sfs.gov.ua/.
7. Державна митна служба України : офіційний сайт. URL: http://www.customs.gov.ua.
8. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. URL: http://www.kmu.gov.ua.
9. Офіційний веб-портал Верховної Ради України. URL: http://rada.gov.ua.
10. Сайт Державної служби статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua.



Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою. Відвідування лекційних оцінюється в 2 бал, пропущені заняття відпрацьовуються письмово за наданими завданнями. Активність на семінарських заняттях оцінюється у 5 балів максимум. Пропущені заняття відпрацьовуються письмово за наданими завданнями. Максимальна кількість набраних балів за семінарські заняття - 30. Максимальна кількість набраних балів за самостійну роботу - 26. Залік може відбуватися у формі презентації та захисту самостійної роботи на задану тему. Аудиторна робота в триместрі - 44; самостійна робота - 26; залік - 30. Разом - 100.

Мова навчання: українська