НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317417

Назва:

Біогеографія



Анотація: В курсі розкривається сутність біогеографії як однієї з наукових основ охорони біологічного різноманіття.Висвітлено закономірності географічного поширення організмів на поверхні Землі. на основі еволюційного вчення.Основна увага приділяється принциповим теоретичним та методичним положенням біогеографії, вченню про ареали та про біоту Землі.Біогеографічна картина світу розкривається через огляд біотичних царств та біомів.Розглядається співвідношення екологічних та історичних факторів у формуванні просторового розміщення організмів на нашій планеті та їх функціонуванні в ландшафтних екосистемах.Особлива увага приділена впливу людини на географічне поширення організмів та їх угруповань. В процесі вивчення курсу біогеографії студенти отримають знання та навики аналізу ареалів та біомів,які можуть бути використані в науковій роботі.

Тип дисципліни: вибірковий

Рік навчання: 2

Семестр: 4

Кількість кредитів: : 5 (загальна кількість годин - 150; аудиторні години - 50; самостійна робота - 100)

Форма контролю: залік

Викладач(і): : Козак Олена Міланівна, кандидат біологічних наук, старший викладач кафедри екології

Результати навчання: " Знати та розуміти фундаментальні і прикладні аспекти біогеографії.
" Уміти використовувати закономірності поширення біорізноманіття у професійній діяльності.
" Знати на рівні новітніх досягнень основні концепції біогеографії, сталого розвитку і методології наукового пізнання.
" Демонструвати обізнаність щодо новітніх принципів та методів захисту навколишнього середовища.
" Уміти використовувати сучасні інформаційні ресурси з питань біогеографії, екології, природокористування та захисту довкілля.
" Уміти оцінювати ландшафтне і біологічне різноманіття, виявляти фактори, що визначають його формування та аналізувати наслідки антропогенного впливу на природні середовища.
" Критично осмислювати теорії, принципи, методи і поняття з різних предметних галузей для вирішення теоретичних задач і проблем
" Уміти використовувати сучасні методи обробки і інтерпретації інформації при проведенні екологічних досліджень.
" Уміти самостійно планувати виконання дослідницького завдання та формулювати висновки за його результатами.
" Демонструвати здатність до організації колективної діяльності та реалізації комплексних природоохоронних проектів з урахуванням наявних ресурсів та часових обмежень.


Спосіб навчання: аудиторний

Зміст дисципліни: Програма та методика проведення курсу націлена на відповідність набутих знань, вмінь та навичок в галузі біогеографії, а також з урахуванням можливих конкретних дослідницьких інтересів студентів. Зокрема, в рамках курсу розглядаються такі теми: Біогеографія як наука; Походження та розвиток життя на Землі; Вчення про ареали; Центри походження культурних рослин і свійських тварин; Флористичні та фауністичні регіони суходолу та океану; Закономірності формування острівних біот; Біогеографічне (біотичне) районування України; Біорізноманіття планети.


Рекомендована література: 1. Булава Л.М. Біогеографія з основами екології. Полтава, 2005.
2. Красєха Є.Н. Біогеографія з основами екології: навч. посібник для студентів географічних спеціальностей. - Одеса: Астропринт, 2012. - 572 с.
3. Кукурудза С. І. Біогеографія: Підручник. Львів: Видавничий центр ЛНУ імені Івана Франка, 2006. 504 с.
4. Мирза-Сіденко В.М.Біогеографія.Практикум (з основами теорії).- Харків,2020.-192 с.
5. Питуляк М. Р. Біогеографія. Навч. посібник. Тернопіль, ТДПУ, 1999. 115 с.
6. Biogeography : an ecological and evolutionary approach / C. Barry Cox, Peter D. Moore, Richard Ladle. 2016 / https://mariomairal.com/wp-content/uploads/2020/10/Biogeography-An-Ecological-and-Evolutionary-Approach-Cox-Moore-Ladle-9-Edition.pdf
7. Chapter 5. The biome concept in ecology/ In Ricklefs, R.E. 2008. The Economy of Nature, Sixth Edition. W.H. Freeman and Company, New York NY. / http://www.ecologia.polimi.it/wp-content/uploads/2016/03/chap5_ricklefs_biomes.pdf


Форми та методи навчання: Виконання індивідуальних та групових завдань, обговорення у групі. Проблемно-орієнтоване навчання.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (лекційні та семінарські заняття; індивідуальні роботи); підсумковий контроль - 30 балів (залік).

Мова навчання: українська