НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317733

Назва:

Проблеми штучного інтелекту



Анотація: Метою і завданням навчальної дисципліни "Проблеми штучного інтелекту" є висвітлення основних сучасних підходів до проектування і програмування інтелектуальних програмних систем, які базуються на знаннях, орієнтовані на розв'язання недостатньо формалізованих задач, та які вимагають постійного розвитку і реорганізації. Предмет навчальної дисципліни "Проблеми штучного інтелекту" включає основну проблематику застосування класичних методів штучного інтелекту та найважливіших підходів до проектування інтелектуальних систем. Центральне місце займає висвітлення проблематики і шляхів рішення у побудові та використанні інтелектуальних агентів, нейронних мереж, машинного навчання, навчання з підкріпленням, автоматизації обробки природньої мови, нейронних і квантових обчислювачів, Інтенету речей, автоматизації онтологій. Розглядаються важливі прикладні застосування, зокрема розпізнавання образів, комп’ютерні ігри тощо. Знання та практичний досвід, що будуть отримані в процесі вивчення курсу, дозволять значно розширити можливості студентів при написанні дипломних проектів.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: 1

Кількість кредитів: 4,0 (загальна кількість годин - 120 год.; аудиторні години - 44 год.; лекції - 28 год.; практичні заняття - 16год.; самостійна робота - 78 год.)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Глибовець М.М.,докт.ф.м.н.,роф.

Результати навчання: – знати: основну проблематику штучного інтелекту та особливості сучасного етапу; базові задачі, які вирішуються з використанням засобів і систем штучного інтелекту; методи і алгоритми пошуку, які застосовуються у штучному інтелекті; основні підходи, які використовуються для створення систем штучного інтелекту; способи подання інтелектуальної задачі та методи пошуку рішень; роль знань та особливості їх представлення у системах штучного інтелекту; проблеми, які виникають у системах, які засновані на знаннях; роль і значення штучних нейронних мереж, машинного та глибокого навчання і особливості їх застосування у сучасних засобах штучного інтелекту; особливості та проблеми сучасних тенденцій та підходів до створення систем штучного інтелекту; проблеми, у т. ч. й апаратного плану, які постають в галузі штучного інтелекту, і сучасні підходи до їх вирішення.
-вміти: вчитися і оволодівати сучасними знаннями; застосовувати набуті знання в практичних ситуаціях; вибирати потрібний метод вирішення задачі; вибирати і обґрунтовувати метод представлення задачі та підхід, необхідний для вирішення конкретної проблеми; використовувати сучасні технології проектування в розробці алгоритмічного та програмного забезпечення інтелектуальних інформаційних систем; використовувати методи формального опису систем, а також математичні та комп’ютерні моделі для обробки, аналізу, синтезу та оптимізації результатів.


Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Дисципліна "Проблеми штучного інтелекту" є базовою нормативною дисципліною

Зміст дисципліни: Метою і завданням навчальної дисципліни "Проблеми штучного інтелекту" є висвітлення основних сучасних підходів до проектування і програмування інтелектуальних програмних систем, які базуються на знаннях, орієнтовані на розв'язання недостатньо формалізованих задач, та які вимагають постійного розвитку і реорганізації. Предмет навчальної дисципліни "Проблеми штучного інтелекту" включає основну проблематику застосування класичних методів штучного інтелекту та найважливіших підходів до проектування інтелектуальних систем. Центральне місце займає висвітлення проблематики і шляхів рішення у побудові та використанні інтелектуальних агентів, нейронних мереж, машинного навчання, навчання з підкріпленням, автоматизації обробки природньої мови, нейронних і квантових обчислювачів, Інтенету речей, автоматизації онтологій. Розглядаються важливі прикладні застосування, зокрема розпізнавання образів, комп’ютерні ігри тощо. Знання та практичний досвід, що будуть отримані в процесі вивчення курсу, дозволять значно розширити можливості студентів при написанні дипломних проектів.


Рекомендована література: 1. Глибовець М.М. Штучний інтелект / М.М.Глибовець, О.В.Олецький. - ?.: ?? Ака¬демія, 2002. -366с.
2. В.В. Литвин, В.В. Пасічник, Ю.В. Яцишин Інтелектуальні системи, Видавництво «Новий світ – 2000», Львів – 2009, 309с.
3. Рассел Стюарт, Норвиг Питер. Искусственный интеллект: современный подход, 2-е изд.: Пер. с англ. – М.: Издательский дом "Вильямс", 2019. – 1408 с.
4. Джарратано Д., Райли Г. Экспертные системы: принципы разработки и программмирование, 4-е изд.: Пер. с англ. – М.: Издательский дом "Вильяме", 2007. – 1152 с.
5. 4. Флах П. Машинное обучение. Наука и искусство построения алгоритмов, которые извлекают знания из данных/ пер. с англ. А. А. Слинкина. – М.: ДМК Пресс, 2015. – 400 с.
6. 6. Глибовець А. М., Гулаєва Н. М. Еволюційні алгоритми. М. — К.: НаУКМА, 2013., 828с.



Форми та методи навчання: лекції, практичні заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 50 балів (домашні завдання, реферати, проекти, 3 контрольні роботи); підсумковий контроль - 50 балів ( екзамен).

Мова навчання: українська