НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317857

Назва:

Клінічна біохімія



Анотація: «Клінічна біохімія» – це інтегральна наукова дисципліна, що виникла на стику біологічних та медичних наук. Вона поєднує фундаментальні молекулярно-клітинні та прикладні наукові розробки з медичною практикою. Метою клінічної біохімії є вивчення біохімічних процесів у організмі людини в нормі та при патологічних станах для діагностики захворювань, контролю ефективності їх лікування, визначення механізмів їх розвитку. Нові діагностичні та біотехнологічні підходи в теперішній час зумовили значний прогрес у галузі охороні здоров’я, створенні нових технологій та лікарських засобів, розробці нових стратегій діагностики, профілактики та лікування вроджених та набутих вад метаболізму, запальних процесів, неопластичної трансформації клітин, тощо.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: І

Семестр: осінній

Кількість кредитів: 4

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Стародуб М.Ф., д.б.н., проф.

Результати навчання: ПР1. Володіти державною та іноземною мовами на рівні, достатньому для спілкування з професійних питань та презентації результатів власних досліджень.
ПР2. Використовувати бібліотеки, інформаційні бази даних, інтернет-ресурси для пошуку необхідної інформації.
ПР5. Аналізувати та оцінювати вплив досягнень біології на розвиток суспільства.
ПР6. Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменому, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень.
ПР7. Описувати й аналізувати принципи структурно-функціональної організації, механізмів регуляції та адаптації організмів до впливу різних чинників.
ПР8. Застосовувати під час проведення досліджень знання особливостей розвитку сучасної біологічної науки, основні методологічні принципи наукового дослідження, методологічний і методичний інструментарій проведення наукових досліджень за спеціалізацією.
ПР9. Планувати наукові дослідження, обирати ефективні методи дослідження та їх матеріальне забезпечення.
ПР10. Представляти результати наукової роботи письмово (у вигляді звіту, наукових публікацій тощо) та усно (у формі доповідей та захисту звіту) з використанням сучасних технологій, аргументувати свою позицію в науковій дискусії.
ПР11. Проводити статистичну обробку, аналіз та узагальнення отриманих експериментальних даних із використанням програмних засобів та сучасних інформаційних технологій.
ПР12. Використовувати інноваційні підходи для розв'язання складних задач біології за невизначених умов і вимог.
ПР13. Дотримуватися основних правил біологічної етики, біобезпеки, біозахисту, оцінювати ризики застосування новітніх біологічних, біотехнологічних і медико- біологічних методів та технологій, визначати потенційно небезпечні організми чи виробничі процеси, що можуть створювати загрозу виникнення надзвичайних ситуацій.
ПР14. Дотримуватись норм академічної доброчесності під час навчання та провадження наукової діяльності, знати основні правові норми щодо захисту інтелектуальної власності.
ПР17. Застосовувати сучасні технології навчання для викладання спеціальних дисциплін.
ПР19. Вміти правильно оцінювати актуальність розвитку окремих наукових напрямків і бачити риси інноваційності.
ПР20. Проявляти активну позицію у визначенні напрямків фахової діяльності, спираючись на здобуті фахові компетентності та знання у суміжних галузях.
ПР21. Мати навички у складанні та реалізації наукових проєктів, як фундаментальних, так і прикладних.
ПР22. Вільно володіти англійською мовою щодо спеціального контенту для усного спілкування та написання наукових текстів.

Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Загальна біологія, Біохімія, Цитологія та гістологія, Молекулярна біологія, Фізіологія людини та тварин.

Зміст дисципліни: Вступ до клінічної біохімії. Визначення клінічної біохімії як науки. Клінічна біохімія захворювань серцево-судинної системи та ревматичних хвороб. Інтерпретація лабораторних методів дослідження в кардіології. Ензимодіагностика: визначення активності АЛТ, АСТ, ЛДГ. Клінічна біохімія захворювань органів дихання. Особливості обміну речовин у легенях. Клінічна біохімія захворювань органів нирок і печінки. Кількісне визначення білка, сечовини і креатиніну в сечі. Біохімічний склад жовчі. Біохімічні функції печінки. Діагностика патологій печінки. Клінічна біохімія захворювань шлунково-кишкового тракту. Дослідження функцій органів системи травлення. Клінічна біохімія при розладах гемостазу. Гемофілії. Тромбоцитопатії. Тромбоцитопенії. Ангіопатії. Васкуліти. Синдром дисфункції печінки, К- авітаміноз. Клінічна біохімія при анеміях та переливанні крові. Зміст та особливості обміну заліза в організмі. Переливання крові. Визначення груп крові. Визначення рівня гемоглобіну, церулоплазміну, міді та сироваткового заліза в крові. Діагностика та скринінг цукрового діабету. Діагностичні критерії цукрового діабету, диференційна діагностика інсулінзалежного і інсуліннезалежного цукрового діабету, підтвердження діагнозу у людей з прикордонними порушеннями толерантності до глюкози. Клінічна біохімія при ендокринних захворюваннях. Лабораторні методи в диференціальній діагностиці захворювань гіпоталамо- гіпофізарної системи. Визначення надниркових стероїдних гормонів. Тести функціювання щитовидної залози. Порушення функції чоловічих статевих залоз. Порушення функції жіночих статевих залоз. Клінічна біохімія при порушенні мінерального обміну і хвороби кісток. Визначення концентрації кальцію, магнію, фосфору в плазмі. Визначення активності лужної і кислої фосфатаз у сироватці крові. Клінічна біохімія в стоматології. Клінічна біохімія в неврології та психіатрії. Клінічна біохімія при окремих невідкладних станах. Клінічна імунологія. Патобіохімія крові. Формені елементи та протеїни гострої фази запалення в нормі і за патології.


Рекомендована література: 1. Біологічна і біоорганічна хімія: у 2 книгах; підручник. Кн.2. Біологічна хімія / за ред. Ю. І. Губського, І. В. Ніженковської. – Вид.: ВСВ «Медицина», 2014. – 272 с.
2. Біологічна та біоорганічна хімія : навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / О. О. Мардашко, Л. М. Миронович, Г. Ф. Степанов. – О. : Одеський мед університет, 2011. – 235 с.
3. Біологічна хімія: навч.-метод. посіб. частина 2 / [О.Я.Скляров, Т.М.Макаренко, Л.П.Білецька та ін.]; за ред. Склярова О.Я. – Видавництво ЛНМУ, 2018. – 153 с.
4. Біохімія: підручник / за загальною редакцією проф. А. Л. Загайка, проф. К. В. Александрової – Х. : Вид-во «Форт», 2014. – 728 с
5. Губський Ю.І. Біологічна хімія. – Київ–Вінниця: Нова книга, 2009. – 664 с.
6. Клінічна біохімія : підручник / за заг. ред. Г. Г. Луньової.– К. : Атіка, 2013. – 1156 с
7. Клінічна біохімія: навчальний посібник / за ред. О.П. Тимошенко. – К.: Професіонал, 2005. – 288 с.
8. Механізми біохімічних реакцій: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / [Н.О.Сибірна, Я. П. Чайка, Н. І. Климишин та ін.] ; за ред. Н. О. Сибірної. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2009. – 316 с.
9. Скляров О.Я. Біологічна хімія : підруч. / О. Я. Скляров, Н. В. Фартушок, Т. І. Бондарчук. – Тернопіль : ТДМУ : Укрмедкнига, 2015. – 705 с.
10. Harpers Illustrated Biochemistry / [R. Murray, D. Bender, Botham M. Kathleen et al.]. – 29th ed. – Freeman & Company, W. H., 2012. – 818 р.
11. Lehninger A. Principles of Biochemistry / A. Lehninger. – New York : W. H. Freeman and Company, 2012. – 1100 p.

Форми та методи навчання: лекції (20 год.), семінарські заняття (10 год.), практичні та лабораторні заняття (10 год.), самостійна робота (80 год.)

Методи й критерії оцінювання: поточний контроль на семінарських та практичних заняттях (20 %); проміжний контроль (20 %); самостійна робота (20 %); підсумковий контроль (40 %).

Мова навчання: українська