НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 317870

Назва:

Основи сучасної фармакології



Анотація: Дисципліна «Основи сучасної фармакології» вивчає основи фармакології як фундаментальної медико-біологічної науки про ліки, що пов’язує фармацевтичні та клінічні дисципліни, необхідні в майбутній професійній діяльності спеціалістів у галузі лабораторної діагностики біологічних систем. У результаті вивчення дисципліни студенти знатимуть основи фармакокінетики та фармакодинаміки лікарських засобів, принципи їх створення та систематизації, особливості їх раціонального застосування, основи питань комбінування та взаємодії лікарських засобів.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: І

Семестр:

Кількість кредитів: 3

Форма контролю: залік

Викладач(і): Руссу І.З., к.б.н., доцент

Результати навчання: ПР1. Володіти державною та іноземною мовами на рівні, достатньому для спілкування з професійних питань та презентації результатів власних досліджень.
ПР2. Використовувати бібліотеки, інформаційні бази даних, інтернет-ресурси для пошуку необхідної інформації.
ПР3. Здійснювати злагоджену роботу на результат у колективі з урахуванням суспільних, державних і виробничих інтересів.
ПР4. Розв'язувати складні задачі в галузі біології, генерувати та оцінювати ідеї.
ПР6. Аналізувати біологічні явища та процеси на молекулярному, клітинному, організменому, популяційно-видовому та біосферному рівнях з точки зору фундаментальних загальнонаукових знань, а також за використання спеціальних сучасних методів досліджень.
ПР8. Застосовувати під час проведення досліджень знання особливостей розвитку сучасної біологічної науки, основні методологічні принципи наукового дослідження, методологічний і методичний інструментарій проведення наукових досліджень за спеціалізацією.
ПР10. Представляти результати наукової роботи письмово (у вигляді звіту, наукових публікацій тощо) та усно (у формі доповідей та захисту звіту) з використанням сучасних технологій, аргументувати свою позицію в науковій дискусії.
ПР13. Дотримуватися основних правил біологічної етики, біобезпеки, біозахисту, оцінювати ризики застосування новітніх біологічних, біотехнологічних і медико- біологічних методів та технологій, визначати потенційно небезпечні організми чи виробничі процеси, що можуть створювати загрозу виникнення надзвичайних ситуацій.
ПР14. Дотримуватись норм академічної доброчесності під час навчання та провадження наукової діяльності, знати основні правові норми щодо захисту інтелектуальної власності.
ПР17. Застосовувати сучасні технології навчання для викладання спеціальних дисциплін.
ПР19. Вміти правильно оцінювати актуальність розвитку окремих наукових напрямків і бачити риси інноваційності.
ПР22. Вільно володіти англійською мовою щодо спеціального контенту для усного спілкування та написання наукових текстів.

Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Загальна біологія, Біохімія, Органічна хімія, Ботаніка, Фізіологія людини та тварин.

Зміст дисципліни: Вступ до фармакології. Зміст фармакології, її місце серед інших дисциплін. Сучасні методи досліджень у фармакології. Поняття про лікарську сировину, речовину, засіб, препарат. Класифікація лікарських засобів та форм. Принципи формування назв лікарських препаратів. Фармакокінетика лікарських засобів. Методи досліджень у фармакокінетиці. Фармакодинаміка лікарських засобів. Механізми дії лікарських речовин. Фармакологічні ефекти лікарських речовин. Види дії лікарських речовин на організм. Фактори впливу на фармакокінетику та фармакодинаміку лікарських засобів. Види і цілі терапії лікарськими засобами. Взаємодія лікарських речовин. Небажані наслідки дії ліків. Джерела і шляхи отримання лікарських засобів. Раціональний дизайн нових лікарських засобів. Етапи отримання нових лікарських засобів. Доклінічні та клінічні дослідження ліків. Реєстрація нового лікарського препарату. Новітні напрями у фармакології. Біофармакологія. Хронофармакологія. Фармакогенетика. Етнофармакологія. Eкофармакологія. Лікарська рецептура та система фармакологічного нагляду. Правила виписування рецептів. Загальна характеристика рецепта. Складові частини рецепта. Система фармакологічного нагляду в Україні.


Рекомендована література: 1. Гомонай В. І. Медична хімія. Вінниця: Нова книга. 2016. – 672 с.
2. Закон України «Про лікарські засоби» № 123/96 ВР від 04.04.1996.
3. Косуба Р. Г., Кучер В. І. Основи медичної рецептури: Посібник для викладачів, студентів, лікарів та фармацевтів. – Чернівці, 2000. – 124 с.
4. Наказ МОЗ України «Перелік лікарських засобів, дозволених для застосування в Україні, які відпускаються без рецептів з аптек та їх структурних підрозділів» № 360 від 20.10.05.
5. Наказ МОЗ України «Про затвердження Правил виписування рецептів на лікарські засоби і вироби медичного призначення» № 360 від 19.07.2005.
6. Нековаль І. В., Казанюк Т. В. Фармакологія. Київ: Медицина. 2021. – 552 с.
7. Скакун М.П., Посохова К.А. Фармакологія. Тернопіль: Укрмедкнига. 2016. – 740 с.
8. Фармакологія: Підручник / І. С. Чекман, Н. О. Горчакова, В. А. Туманов та ін.; За ред. І. С. Чекмана. – К.: Вища шк., 2001. – 495 с.
9. Brody's Human Pharmacology / L. Wecker, S. Watts, C. Faingold, G. Dunaway, L. Crespo. – Elsevier Health Sciences, 2009. – 719 p.
10. Drug Discovery Handbook / Ed. by S. Cox Gad. N.-Y.: Wiley, 2005. – 1496 p.
11. Nogrady T., Weaver D.F. Medicinal Chemistry. A Molecular and Biochemical Approach. Oxford University Press Inc., 2005. – 672 p.
12. Patrick G. L. Introduction to Medicinal Chemistry. Oxford Univ. Press, 2009. – 752 p.


Форми та методи навчання: лекції (16 год.), семінарські заняття (12 год.), самостійна робота (62 год.)

Методи й критерії оцінювання: поточний контроль на семінарських заняттях (30 %); проміжний контроль (20 %); самостійна робота (20 %); підсумковий контроль (30 %).

Мова навчання: українська