НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318081

Назва:

Лінгвістична прагматика



Анотація: Курс "Лінгвістична прагматика" спрямований на ознайомлення студентів з відносно новою сферою мовознавства, що послідовно реалізує антропоцентричний підхід до мови. Проблематика лінгвопрагматики зосереджена на студіюванні того, як люди використовують мову в соціально-комунікативній взаємодії. Мета курсу - сформувати уявлення про прагматику як лінгвістичну дисципліну, ознайомити студентів з основними поняттями й теоріями прагматики, показати застосування принципів і методів прагматики в різних сферах людської діяльності та дію її законів у повсякденному житті, надати інструменти для проведення досліджень у галузі лінгвопрагматики або провадження іншої професійної діяльності, пов'язаної з комунікацією.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: 2

Кількість кредитів: 6 кредитів (загальна кількість годин - 180 год.; лекції - 20 год.; семінарські заняття - 36 год.; самостійна робота - 124 год.)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Кобченко Н.В., д.філол.н., проф.

Результати навчання: ПРН-8. Характеризувати основні концепції та теорії лінгвістичної прагматики.
ПРН-7. Аналізувати й порівнювати різні напрями лінгвопрагматики та підходи до кваліфікації мовних явищ.
ПРН-12. Доступно и? аргументовано пояснювати сутність основних понять та проблем лінгвістичної прагматики, обґрунтовувати власний погляд на них.
ПРН-13. Вільно застосовувати навички аналізу й опрацювання фахових текстів, написаних українською й англійською мовами, та створювати на матеріалі їх доповіді.
ПРН-9. Добирати, інтерпретувати та аналізувати, спираючись на принципи лінгвістичної прагматики, різні комунікативні акти, події й тексти.
ПРН-10. Застосовувати елементи прагматичного аналізу комунікативних подій.
ПРН-18. Генерувати нові ідеї, пов'язані із застосуванням принципів лінгвістичної прагматики до інтерпретації. комунікативної взаємодії у різних сферах людської діяльності.
ПРН-2. Створювати інформативні презентації у межах наукового дискурсу, демонструвати мовностилістичну досконалість, виголошуючи їх в аудиторії.
ПРН-3. Використовувати сучасні пошукові системи й наукометричні бази, добираючи джерела та мовний матеріал для виконання дослідницьких завдань та проєктів.
ПРН-17. Презентувати колегам результати індивідуальних і групових завдань дослідницько-пошукового характеру.
ПРН-20. Брати участь у дискусіях щодо різних підходів до кваліфікації прагматичних явищ, формулювати переконливі аргументи на підтвердження своєї позиції.
ПРН-1. Планувати й реалізувати власну траєкторію опанування матеріалу, оцінювати свій прогрес навчально-наукової діяльності.
ПРН-11. Дотримуватися принципів академічної доброчесності і високої академічної культури.

Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Передумовою успішного оволодіння курсом є засвоєння програми дисциплін "Загальне мовознавство", "Сучасна українська мова", "Практикум усного й писемного мовлення англійською мовою" на рівні бакалавра та "Теорія мовної комунікації", "Лінгвістична семантика" на рівні магістра. Проблематика дисципліни "Лінгвістична прагматика" тісно пов'язана з наповненням курсів "Лінгвістика тексту", "Проблеми дискурсології" та "Лінгвокультурологія".

Зміст дисципліни: Курс охоплює такі аспекти: 1) усвідомлення, з одного боку, диференціації між мовою та комунікацією, а з іншого, кореляцій між ними; 2) з'ясування особливостей кодування суб'єктивного чинника на всіх рівнях мовної системи; 3) розуміння механізмів реалізації суб'єктивного чинника в різноманітних комунікативних подіях; 4) формування прагматичного підґрунтя для успішної комунікації. Окрему увагу присвячено виявленню й осмисленню дії прагматичних принципів і постулатів у повсякденному житті.


Рекомендована література: Основна література
1. Бацевич Ф.С. Вступ до лінгвістичної прагматики: [підручник]. – К.: Академія, 2011. – 304 с.
2. Бацевич Ф.С. Нариси з лінгвістичної прагматики: [монографія]. – Львів: ПАІС, 2010. – 336 с.
3. Ariel M. Defining Pragmatics. – NY: Cambridge University Press, 2010. – 330 p.
4. Birner B.J. Introduction to Pragmatics. – Oxford: Wiley-Blackwell, 2013. – 193 p.
5. Chapman S. Pragmatics. – London: Palgrave Macmillan, 2011. – 304 p.
6. Cutting J. Pragmatics and Discourse: [a resoursebook for students]. – London : NY: Routledge, 2007. –
187 p.
7. The Oxford Handbook of pragmatics/ Ed. by Y. Huang. – Oxford: Oxford University Press, 2017. – 711 p.
8. The Routledge Handbook of pragmatics/ Ed. by A. Barron, Y. Gu, G. Steen. – London : NY: Routledge,
2017. – 580 p.

Форми та методи навчання: Участь в обговореннях та дискусіях під час науково-дослідницьких семінарів

Методи й критерії оцінювання: Рейтингове оцінювання за 100-бальною системою. Участь у роботі навчально-дослідницького семінару. Рефлексії. Виконання групового проєкту. Презентація дослідницького завдання. Презентація доповіді на наукових читаннях. Контрольна робота.

Мова навчання: українська