НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318088

Назва:

Мовна політика й мовний менеджмент



Анотація: Побутування багатьох мов у межах однієї країни є, як відомо, доволі поширеним, а ніяк не винятковим явищем. Урегулюванням співіснування кількох мов на адміністративному рівні займається мовна політика, яка існує навіть тоді, коли її не видно (тоді це, так би мовити, "нульова мовна політика"). Щобільше, багатомовність регулюється також у позаадміністративних сферах, на роботі, у побуті. У цих випадках інші чинники мовного менеджменту впливають на мовну дійсність соціуму. У рамках семінару ми дивитимемося на питання мовної політики й мовного менеджменту з порівняльної перспективи.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 2

Семестр: 4

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин - 120 год.; аудиторні години -40 год.; лекції - 16 год.; семінарські заняття - 24 год.; самостійна робота - 80 год.)

Форма контролю: залік

Результати навчання: ПРН-1. Оцінювати власну навчальну та науково- професійну діяльність у процесі аналізу законодавчих та розпорядчих документів, мовного менеджменту на різних щаблях влади будувати й утілювати ефективну стратегію саморозвитку та професійного самовдосконалення у процесі підготовки власних рішень проблемних мовних питань.
ПРН-2. Використовувати українську мову для ефективної письмової та усної комунікації у професійній діяльності, зокрема під час аналізу мовної політики у різних сферах суспільного життя; презентувати результати досліджень мовної ситуації, мовного менеджменту та мовної політики українською мовою.
ПРН-4. Оцінювати й критично аналізувати соціально, особистісно та професійно значущі проблеми, пов'язані із вибором мови спілкування, мовної поведінки, управлінських рішень у сфері мовної політики, та пропонувати шляхи їх розв'язку в складних і непередбачуваних умовах, із застосуванням нових підходів та прогнозування.
ПРН-11. Дотримуватися правил академічної доброчесності.
ПРН-12. Доступно й аргументовано пояснювати сутність соціолінгвістичних питань, а також питань мовного менеджменту, власний погляд на них та обґрунтовувати його як фахівцям, так і широкому загалу, зокрема одногрупникам та викладачеві.
ПРН-18. Знаходити креативні рішення для прикладного застосування досліджень у сфері мовної політики та мовного менеджменту, враховувати позамовні чинники, що впливають на здійснення сучасних мовних та комунікативних процесів.
ПРН-19. Цінувати й враховувати
лінгвокультурні особливості
співрозмовників та керуватися
принципами толерантності, діалогу й співпраці під час участі в дискусії щодо мовної політики та мовного менеджменту в Україні та інших державах.

Спосіб навчання: аудиторний, дистанційний

Зміст дисципліни: Загальні поняття мовної політики (державна, офіційна, титульна мова та мова національних меншин, взаємодія їх на прикладі різних країн). Основні завдання мовної політики. Вектори мовної політики (на прикладі різних країн). Реалізація мовної політики: статусне та корпусне планування (на прикладі України). Суб'єкти мовної політики (на прикладі України). Поняття мовний менеджмент. Мовний менеджмент у законодавчих, виконавчих та судових органах влади. Мовна політика та мовний менеджмент як головні важелі у моделюванні мовної ситуації країни. Мовна політика в Україні: історія, сучасний стан та можливі перспективи розвитку. Мова як чинник національної безпеки. Сучасний стан мовної ситуації в Україні - наслідок мовної політики та мовного менеджменту. Упровадження мовного менеджменту в усіх сферах суспільного життя. Законодавча база у сфері мовної політики. Вплив мовної політики і мовного менеджменту на мовний ландшафт міст і сіл України.


Рекомендована література: Основна:
1. Ажнюк Б. М. Мовна політика: Україна і світ: Монографія. К.: Видавничий дім Дмитра
Бураго, 2021. 420 с. [Електронний ресурс]. Режим доступу:
https://drive.google.eom/file/d/1XPd8xME-vBIs2YsoaSWBBtqdYsn1vapa/view
2. Державність української мови і мовний досвід світу (Матеріали Міжнародної конференції^ К., 2000.
3. Масенко Лариса. Нариси із соціолінгвістики : [посібник] / Л. Масенко; Нац. ун-т "Києво- Могилянська академія". К., 2010. 242 с. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/item/UKR0001424
4. Масенко Лариса. Конфлікт мов та ідентичностей у пострадянській Україні. К, 2020 175 с.
5. Мова і суспільство. Львів. Випуск 1- 8.
6. Мовна політика та мовна ситуація в Україні: аналіз і рекомендації / за ред. Юліане Бестерс-Дільгер. К. : Видавничий дім "Києво-Могилянська Академія", 2010. 363 с.
7. Мовні права в сучасному світі: зб. наук. праць / Відп. ред.. Б.М.Ажнюк. Ужгород, 2014. 351 с.
8. Руда О.Г. Мовне питання як об'єкт маніпулятивних стратегій у сучасному українському політичному дискурсі: монографія / О.Г. Руда; НАН України, Ін-т укр. мови. К., 2012.
232 с.


Форми та методи навчання: Лекції; індивідуальні відповіді, групове обговорення на заняттях, пошукові та дослідницькі завдання

Методи й критерії оцінювання: Рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: Участь в обговоренні теми на семінарському занятті. Пошукове завдання. Індивідуальне дослідницьке завдання. Групове дослідницьке завдання. Формами поточного контролю з дисципліни є опитування, обговорення пошукових та дослідницьких завдань, дискусії щодо викладених у лекції наукових проблем, перевірка індивідуальних та групових завдань. Поточний контроль передбачає оцінювання кожного виду робіт, зазначених в "Умовах визначення навчального рейтингу".

Мова навчання: українська