НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318286

Назва:

Валютне регулювання і валютний нагляд



Анотація: Метою вибіркового професійно орієнтованого курсу "Валютне регулювання і валютний нагляд" є опанування знаннями у сфері регулювання валютних відносин, зокрема, таких понять як "валюта", "валютна система", "валютна політика", "валютні цінності", "валютні операції", "валютний ринок", валютний нагляд за валютними операціями, що здійснюються учасниками валютного ринку. Курс вивчає теоретичні положення, вивчення валютного законодавства, практичні завдання та судову практику у цій сфері. Курс "Валютне регулювання і валютний нагляд" є авторським.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 2

Семестр: осінній (3)

Кількість кредитів: 3 кредити ЄКТС (90 годин, з них 30 аудиторних, 60 - самостійна робота)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Лобач Ольга Михайлівна, к.ю.н., доцент

Результати навчання: В результаті вивчення курсу студент повинен знати: засади валютного регулювання та нагляду в Україні; вміти надати характеристику сучасної валютної системи та основних етапів її розвитку; знати поняття "валютні операції" та правила їх здійснення; знати коло валютних операцій, які потребують ліцензування; вміти визначати субєктів валютних правовідносин, їх права та обовязки; знати форми та види міжнародних розрахунків; знати систему органів валютного регулювання та валютного нагляду та їх компетенцію; вміти застосовувати в практичній діяльності набуті знання та робити правові висновки щодо конкретних валютних правовідносин; знати порядок отримання валютних ліцензій; знати основні засади відповідальності за порушення валютного законодавства.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Навчальна дисципліна "Валютне регулювання і валютний нагляд" є лоігним продовженням в оволодінні спеціальними знаннями, тому обовязковими є нормативні дисципліни: "Фінансове право", "Податкове право", "Адміністративне право", супутним модулем є вибірковий курс "Банківське право".

Зміст дисципліни: "Валютне регулювання і валютний нагляд", основні теми: 1)засади валютного регулювання та нагляду в Україні; валютні правовідносини; 2) характеристика сучасної валютної системи та основні етапи її розвитку; 3) поняття "валютні операції" та правила їх здійснення; 4)коло валютних операцій, які потребують ліцензування; 5) субєкти валютних правововідносин, їх права та обовязки; 6)форми та види міжнародних розрахунків; 7) система органів валютного регулювання та валютного нагляду та їх компетенція; 8) порядок отримання валютних ліцензій; 9) основні засади відповідальності за порушення валютного законодавства.


Рекомендована література: Нормативна:
Конституція України,
Цивільний кодекс України,
Господарський кодекс України,
Податковий кодекс України,
Про банки і банківську діяльність: Закон України від 07.12.2000,
Про Національний банк України: Закон України від 20.05.1999,
Про фінансові послуги та державне регулювання ринку фінансових послуг: Закон України від 12.07.2001,
Про внесення змін до деяких законів України з метою подолання негативних наслідків фінансової кризи: Закон України від 23.06.2009,
Про платіжні системи та переказ коштів в Україні: Закон України від 05.04.2001,
Про валюту і валютні операції: Закон України від 21.06.2018,
Про систему валютного регулювання і валютного контролю: Декрет Кабінету Міністрів України від19.02.1993

Основна література:
1.Бездітко Ю.М. Валютне регулювання: навчальний посібник. К.: ОЛДИ, 2004.
2. Банківські операції: підручник. За ред. А.М. Мороза. К.: КНЕУ, 2000. 384 с.
3.Божидарнік Н.В., Божидарнік Т.В. Валютні операції: підручник. К.: "Центр учбової літератури", 2013. 698 с.
4.Бутук О.І. Валютно-фінансові відносини: навчальний посібник.(Вища освіта ХХІ століття). К.: Знання, 2006. 349 с.
5. Ващенко Ю.В. Банківське право: навчальний посібник. К., 2006. 344 с.
6. Вдовічен В., Вдовічен Л. Валютне право як інститут фінансового права. Юридична Україна, №1, 2013. С. 41-45.
7.Гетманцев Д.О., Шукліна Н.Г. Банківське право України: підручник. К.: "Центр учбової літератури", 2007. 344 с.
8.Гроші та кредит: підручник. За заг. ред. М.І. Савлука. К.: КНЕУ, 2001. 602 с.
9. Коваленко В.В. Центральний банк і грошово-кредитна політика: навчальний посібник. К.: Знання України, 2006. 332 с.
10.Матросова Л.М. Проблеми регулювання валютної сфери України та можливі шляхи їх вирішення. Гроші, фінанси і кредит. Випуск 18, 2017. С.468-473.
11.Петрашко Л.М. Валютні операції: навчальний посібник. К.:Знання, 2012. 271 с.
12. Сухий Р.М. Поняття валютного права та його місце в системі прав України. Актуальні проблеми держави і права, 2011. С. 183-190.
13. Ткач С.В. Організаційно-правові засади валютного регулювання в Україні. Вісник Хмельницького національного університету. №4, Том 1, 2015. С. 104-111.
14. Чернадчук Т.О. Основи валютного права України: навчальнйи посібник. Суми: Унівесритетська книга, 2009. 301 с.
15. Адамик Б.П. Національний банк і грошово-кредитна політика: навчальний посібник. Тернопіль: Карт-бланш, 2002. 278 с.

Форми та методи навчання: семінари, самостійна робота, виконання контрольних завдань.

Методи й критерії оцінювання: Формами підсумкового контролю є залік (осінній семестр) . Рівень поточних знань студентів оцінюється відповідно до методики визначення середньозваженої рейтингової оцінки успішності студента за усіма видами навчальних занять (відповіді на семінарах, контрольні роботи, тестові завдання, презентації). Метою оцінювання є визначення рівня засвоєння студентами теоретичного та практичного матеріалу навчальної дисципліни. Рівень знань студентів оцінюється відповідно до вимог "Положення про рейтингову систему оцінювання знань і компетентностей здобувачів вищої освіти НаУКМА", затвердженого наказом НаУКМА від 06.07.2022 року, №250 та "Положення про критерії оцінювання знань здобувачів вищої освіти в Національному університеті "Києво-Могилянська академія" від 29.12.2021 року.

Мова навчання: українська