НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318312

Назва:

Оподаткування окремих транзакцій



Анотація: Метою курсу "Оподаткування окремих транзакцій" є вивчення порядку та процедур оподаткування окремих транзакцій, що здійснюються юридичними та фізичними особами, відповідно до податкового законодавства України. Цей курс дає можливість студентам ознайомитися з основними підходами до кваліфікації різноманітних транзакцій для цілей оподаткування, комплексними способами оцінки податкового навантаження та оптимізації оподаткування в рамках окремих транзакцій, що здійснюються фізичними та юридичними особами як в межах України, так і в рамках зовнішньоекономічної діяльності.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 1

Семестр: оснній (1)

Кількість кредитів: 3 кредити ЄКТС (90 годин, з них аудиторних - 30, самостійна робота - 60)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Хоменко Микола Миколайович. ст. викладач

Результати навчання: За результатами опанування курсу студент повинен знати
порядок та процедури оподаткування окремих транзакцій, що здійснюються юридичними та фізичними особами, відповідно до податкового законодавства України;
знати основні підходи до кваліфікації різноманітних транзакцій для цілей оподаткування, комплексні способи оцінки податкового навантаження та оптимізації оподаткування в рамках окремих транзакцій, що здійснюються фізичними та юридичними особами як в межах України, так і в рамках зовнішньоекономічної діяльності.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Базові курси: Фінансове право, Податкове право.

Зміст дисципліни: Основні теми: 1. Вступ, система курсу "Оподаткування окремих транзакцій". 2. Редукціоністський та холістичний підхід до оподаткування. 3. Визначення "Транзакції". Співвідношення транзакції з цивільно-правовим договором. Економічний результат транзакції. 4. "Суб'єкт транзакції". Правовий титул, контроль та бенефіціарна власність. Концепція контролю та бенефіціарної власності в межах окремої транзакції. 5. Класифікація податків для цілей податкового планування. 6. Податкове планування та податкова оптимізація. 7. Економічний та правовий базис для податкової оптимізації. 8. Правопорушення в процесі податкової оптимізації. 9. Економічна суть фінансування підприємницької діяльності: боргове фінансування та фінансування власного капіталу суб'єкта підприємницької діяльності 10. Податковий режим транзакцій, що пов'язані з початком ведення підприємницької діяльності та подальшим її фінансуванням 11. Оподаткування внесків до статутного фонду у грошовій та майновій формах у інвестора та суб'єкта інвестування 12. Операції з фінансування підприємницької діяльності через залучення кредитних ресурсів. 13. Боргове фінансування від нерезидентів. 14. Надання та отримання поворотної та безповоротної фінансової допомоги. 15. Вибір оптимального варіанту з точки зору податкового навантаження. 16. Застосування міжнародних схем податкового планування при здійсненні фінансування 17. Системний підхід до оподаткування при здійсненні торгових та торгово-посередницьких транзакцій. 18. Оподаткування торгових транзакцій в Україні та за участю іноземного елемента. 19. Застосування звичайних цін 20. Посередницькі транзакції: правовий базис. 21. Проблемні питання функціонування посередницьких підприємств в Україні та в рамках міжнародного податкового планування. 22. Визначення пасивних доходів та їх розуміння у Модельній конвенції про уникнення подвійного оподаткування ОЕСР. 23. Принципи оподаткування пасивних доходів при їх виплаті в межах України 24. Принципи оподаткування пасивних доходів при їх виплаті в межах зовнішньоекономічної діяльності 25. Оподаткування дивідендів, що виплачуються українською юридичною особою. 26. Оподаткування процентів, що виплачуються фізичними та юридичними особами - резидентами України. 27. Оподаткування роялті, що виплачуються фізичними та юридичними особами - резидентами України. 28. Визначення доходів від продажу активів. Відмінність від пасивних доходів і доходів від підприємницької діяльності. 29. Податковий облік активів (основних фондів та нематеріальних активів) 30. Податковий облік операцій з продажу різних видів активів: земельні ділянки, нерухомість, транспортні засоби, рухоме майно, майнові права інтелектуальної власності.


Рекомендована література:

Нормативні акти :
1. Конституція України.
2. Цивільний кодекс України
3. Господарський кодекс України
4. Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств".
5. Закон України "Про податок на додану вартість".
6. Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб".
7. Закон України "Про податкову службу в Україні".
8. Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".


Модельні конвенції:
1. Agreement on Exchange of Information in Tax Matters (Complete Edition)
2. Model Tax Convention on Income and on Capital Model Tax Convention on Income and on Capital Condensed version 2000 Edition
3. The Convention on Mutual Administrative Assistance in Tax Matters - Twentieth Anniversary Edition (Complete Edition - ISBN 9264041036)

Список літератури:
4. Commentary to Model Tax Convention on Income and on Capital Model Tax Convention on Income and on Capital Condensed version 2000 Edition
5. Harmful Tax Competition - An Emerging Global Issue
6. Building Transparent Tax Compliance by Banks (Complete Edition - ISBN 9789264067851)
7. Behind the Corporate Veil Using Corporate Entities for Illicit Purposes (Complete Edition - ISBN 9264195432)
8. Improving Access to Bank Information for Tax Purposes
9. Issues in International Taxation 2002 Reports Related to the OECD Model Tax Convention No. 8 (Complete Edition - ISBN 9264099905)
10. Model Tax Convention on Income and on Capital Model Tax Convention on Income and on Capital Volumes I and II (Complete Edition - ISBN 9264176454)
11. Study into the Role of Tax Intermediaries (Complete Edition - ISBN 9264041796)
12. Tax Administration in OECD and Selected Non-OECD Countries - Comparative Information Series (2006) (Complete Edition)
13. Tax Co-operation - Towards a Level Playing Field (Complete Edition - ISBN 9264024077)
14. The Application of the OECD Model Tax Convention to Partnerships - Issues in International Taxation No. 6
15. Р. Познер Економічний аналіз права, Харків - Акта, 2003



Форми та методи навчання: семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Підсумковий контроль знань, умінь і навичок з опанування курсу здійснюється викладачем наприкінці семестру як за загальними результатами роботи студента у семестрі, так і за результатами складання заліку. Рівень поточних знань студентів оцінюється відповідно до Положення про організацію освітнього процесу в НаУКМА та Положення про рейтингову систему оцінювання знань в НаУКМА. Сутність методики полягає у визначенні поточного рейтингу студента, що розраховується як середньозважена сума балів за всіма видами занять і практичних завдань та результатами самостійної роботи протягом семестру. Результати та критерії оцінювання розроблені відповідно до Положення про рейтингову систему оцінювання знань і компетентностей здобувачів вищої освіти НаУКМА, затвердженого наказом НаУКМА №250 від 06.07.2022 року та Положення про критерії оцінювання знань здобувачів вищої освіти в Національному університеті "Києво-Могилянська академія", затвердженого наказом НаУКМА 29.12.2021 року.

Мова навчання: українська