НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318349

Назва:

Правотворчість: проблеми теорії і практики



Анотація: Вивчення курсу "Правотворчість: проблеми теорії і практики" має на меті оволодіння системою сучасних знань про поняття, види і принципи правотворчості, правотворчу техніку, правила і засоби створення і систематизації правових актів. Завдання курсу: поглиблене вивчення проблем правотворчості та правотворчої техніки, формування вміння застосовувати досягнення різних наук в сфері правотворчості, навчити студентів використовувати світовий досвід у сфері правотворчості, поєднати досягнення юридичної науки з практикою, підготувати студентів до участі в правотворчій діяльності органів державної влади та до науково-дослідної і викладацької роботи.

Тип дисципліни: вибіркова професійно орієнтована

Рік навчання: 1

Семестр: весняний (2)

Кількість кредитів: 3 кредити ЄКТС ( разом 90 годин, з них аудиторних 30 годин, самостійна робота - 60 годин)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Звєрєв Євген Олександрович, к.ю.н.

Результати навчання: У РЕЗУЛЬТАТІ ВИВЧЕННЯ ДИСЦИПЛІНИ СТУДЕНТ ПОВИНЕН:
Знати: дисциплінарний статус, предмет, завдання і функції предмету теорії правотворчості; основні поняття і категорії, які стосуються процесу правотворчості та використання правотворчої техніки, у тому числі: поняття «правотворчість», «принципи правотворчості», «види правотворчості», «правотворча техніка», «правила
правотворчої техніки», «засоби правотворчої техніки», у тому числі здійснення правової експертизи проектів правових актів, попередження і ліквідації колізій і прогалин в законодавстві і ін.; основні тенденції розвитку правотворчості та правотворчої техніки в Україні і в інших державах тощо.
Вміти: творчо аналізувати і узагальнювати правотворчу практику, правильно застосовувати правила і засоби правотворчої техніки, користуватися першоджерелами і спеціальною літературою, орієнтуватися у системі права і законодавства України; застосовувати досягнення різних наук в сферах правотворчості та правотворчої техніки, використовувати світовий досвід у сферах правотворчості та правотворчої техніки, поєднати досягнення юридичної науки з практикою, що складається у цих сферах, брати участь в правотворчій діяльності органів державної влади та у науково-дослідній і викладацькій роботі.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Базовими дисциплінами є фундаментальний курс "Загальна теорія права", "Конституційне право", а також "Філософія права", "Верховенство права і конституціоналізм: сучасні проблеми", "Методологія права"

Зміст дисципліни: Основні теми курсу: 1.Поняття, види та принципи правотворчості та правотворчої техніки ; 2.Правила та засоби правотворчої техніки ; 3. Техніко-юридичні критерії якості та дефекти правових актів ; 4. Помилки у застосуванні правил та засобів правотворчої техніки ; 5. Експертиза правових актів 6.Систематизація правових актів: техніко-юридичні аспекти ; 7.Юридико-технічні аспекти корпоративної правотворчості 8.Судові акти та техніка їх складання.


Рекомендована література: Законодавствр України.
Конституція України


Література:

1.Рабінович П. М. Основи теорії та філософії права: Навч. посібник. - Львів: Медицина і право, 2021. - 256 с.
2.Загальна теорія права. За редакцією проф. Козюбри М.І., 2016.
3.Загальна теорія держави і права. За ред. Цвіка М.В., Ткаченка В.Д., Петришина О.В. - Харків: Право, 2014.
4.Поль Рікер Право і справедливість. - К.: Дух і літера, 2002.
5.Таманага Браян. Верховенство права. Історія. Політика. Теорія. - К.: Видавничий дім КМА, 2007
6.Нестерович В. Ф. Вплив громадськості на прийняття нормативно-правових актів: проблеми конституційної теорії та практики: Монографія / В. Ф. Нестерович. — Луганськ: РВВ ЛДУВС ім. Е. О. Дідоренка, 2014. — 736 с.
7.Нормотворча діяльність Президента України та її нормопроектне забезпечення: монографія / О. В. Скрипнюк, В. Л. Федоренко, Ю. Г. Барабаш, Я. О. Берназюк та ін.; за ред. О. В. Скрипнюка і В. Л. Федоренка. — К.: НАДУ, 2011. — 344 с.
8.Пархоменко Н. М. Мета, завдання та принципи правового забезпечення нормотворчості Кабінету Міністрів України / Н. М. Пархоменко //Правова держава. Вип. 22 — К.: Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2011. — С. 138—145.
9.Цись, Станіслав. Доктринальні засади правотворчості: проблеми наукового розуміння // Часопис Київського університету права. – 2015. - №1. – С.69-72

Форми та методи навчання: семінарські заняття та самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: Перевірка якості знань - поточний контроль (на семінарах) та семестровий підсумковий. Формами підсумкового контролю є екзамен (весняний семестр). Рівень поточних знань студентів оцінюється відповідно до методики визначення середньозваженої рейтингової оцінки успішності студента за усіма видами навчальних занять (відповіді на семінарах, контрольні роботи, написання есе). Метою оцінювання є визначення рівня засвоєння студентами теоретичного та практичного матеріалу навчальної дисципліни. Рівень знань студентів оцінюється відповідно до вимог "Положення про рейтингову систему оцінювання знань і компетентностей здобувачів вищої освіти НаУКМА", затвердженого наказом НаУКМА від 06.07.2022 року, №250 та "Положення про критерії оцінювання знань здобувачів вищої освіти в Національному університеті "Києво-Могилянська академія" від 29.12.2021 року.

Мова навчання: українська