НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318452

Назва:

Виконавський аудит, моніторинг та оцінювання політики



Анотація: Курс слугує вступом до методології та аналітичних інструментів, які зазвичай використовуються для моніторингу та оцінювання (МтаО) різних напрямів політики і програм, що фінансуються владою (проте схожі питання виникають і для некомерційних організацій). МтаО є критично важливими компонентами у розробці та реалізації дієвої політики і програм. Оцінювання надає корисну інформацію менеджерам програм і творцям політики, що може допомогти їм у прийнятті рішень про подальше фінансування, модифікацію або закриття програм. Курс спрямований на формування у студентів вміння планувати, ідентифікувати і вимірювати результати діяльності органів влади при виробленні політики і програм, зокрема, визначати результативність і ефективність реалізації заходів політики у порівнянні із запланованими результатами, а також організовувати діяльність органів влади із забезпечення МтаО. Також розглядаються питання виконавського аудиту (performance audit, в Україні використовується назва «Аудит ефективності»). Виконавський аудит стосується незалежної зовнішньої (або внутрішньої) перевірки програми, функції, діяльності або систем і процедур менеджменту владної чи некомерційної організації, щоб оцінити, чи досягає організація економічності, ефективності та результативності у використанні наявних ресурсів. У всіх темах курсу порівнюються відповідні практики в Україні та ЄС. Основна увага приділяється критичному аналізу та розумінню як самих програм, так і їх оцінок.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 2

Семестр: 3

Кількість кредитів: 3 кредита

Форма контролю: залік

Викладач(і): Кілієвич Олександр Іванович, доцент

Результати навчання: Презентувати результати моніторингу політики, стратегії або програми.
Оцінити результативність і вплив політики, стратегії або програми, презентувати результати.
Здійснити експертизу, оцінку впливу проєкта нормативно-правового акта.
Проаналізувати проєкт нормативно-правового акта на відповідність цілям стратегічних і програмних документів, міжнародним зобов’язанням, потребам забезпечення національної безпеки.
Оцінити результативність програми (проєкта) міжнародної технічної допомоги.


Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Попередні: Методи дослідження для суспільного врядування; «Вироблення доказової політики» (модуль «процес і процедури політики»)

Зміст дисципліни: 1. Моніторинг і оцінювання програм і політики (огляд) 2. Індикатори 3: Теорія змін та причинно-наслідкові зв'язки: ланцюжки результатів та логічні моделі 4: Проектування / дизайн оцінювання 5. Збір та аналіз даних 6: Звітність щодо оцінювання. Управління процесом оцінювання 7: Виконавський аудит (Performance auditing)


Рекомендована література: 1. INTOSAI (2019). ISSAI INTOSAI 300: Performance Audit Principles. URL: https://www.intosai.org/fileadmin/downloads/documents/open_access/ISSAI_100_to_400/issai_300/ISSAI_300_en_2019.pdf
2. Внутрішній аудит ефективності: методичні засади та практичні аспекти. Метод. посібник (проєкт, редакція 2018 року). Київ, розміщено на сайті Мінфіну України, URL: https://www.mof.gov.ua/storage/files/project_vn_audit_efect.pdf (взято 30/09/2022)
3. Аудит адміністративної діяльності: теорія та практика / Пер. з англ. В. Шульга. - Київ: Основи - 190 с.
4. Морра Імас, Л. Дж., Рей К. Ріст Шлях до результатів: планування та проведення ефективних оцінювань розвитку; Пер. з англ. – К.: МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні» 580 с. URL: http://www.aidsalliance.org.ua/ru/metida/2015/Road%20to%20Results%20UA.pdf
5. Вайс, Керол Г. Оцінювання: Методи дослідження програм та політики/ Пер з англ.; наук. ред. пер. О.Кілієвич. - К. Основи- 671 с. URL:
http://ipas.org.ua/index.php/library/monographs
6. Моніторинг і оцінювання: Заради чого? Яким чином? З яким результатом? Навч. посібник // Дука Ю., Кияниця З. та ін. К.: МБФ «Альянс громадського здоров’я», 2018. – 178 с. URL: http://ipzn.org.ua/wp-content/uploads/2018/06/vchalnyj-posibnyk-z-monitoryngu-i-otsinyuvannya.pdf


Форми та методи навчання: Лекції, семінари, практичні завдання, дискусії, розробка проєктів, використання методів кейсів

Методи й критерії оцінювання: Загальна оцінка курсу (до 100 балів) складається з трьох компонентів. 1. Участь у заняттях – до 50% балів (беруться до уваги всі активності: питання до викладача та до інших студентів, участь в дискусіях, відповіді на питання викладача та інших студентів, обговорення виконаних завдань.) 2. Виконання завдань самостійної роботи до семінарів – до 20% балів (4 завдання – до 5 балів за кожне; своєчасність, повнота і правильність виконання завдань для самостійної роботи, надсилання шаблонів з відповідями з подальшим обговоренням відповідей на занятті): 3. Залік до 30% балів: (а) виконання індивідуального завдання на тему «Оцінювання політики та, програм і проєктів» – до 20% балів (самостійність, своєчасність, відповідність рекомендаціям, творче опрацювання джерел, демонстрація критичного мислення; (б) презентація (захист) виконаного завдання – до 10% балів (якість виступу і презентації, відповіді на питання, участь в обговоренні (питання до колег, коментарі)

Мова навчання: українська