НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318455

Назва:

Нормотворчість та правозастосування у врядуванні



Анотація: Забезпечення гармонійного вираження у правових нормах об’єктивних потреб суспільного розвитку є найвищою метою нормотворчості, діяльності, яка полягає у формуванні, систематизації, прийнятті та оприлюдненні нормативно-правових актів. Аналіз нормотворчої діяльності органів влади свідчить про існування проблеми якості нормативно-правових актів, які потребують нагального реагування і вдосконалення. На особливу увагу у нормотворчому процесі заслуговує законопроектна діяльність, в якій, з огляду на місце закону у системі нормативно-правових актів та його універсальність, вартість будь-якої помилки надзвичайно велика. Зазначене вказує на необхідність органічного поєднання у нормотворчому процесі таких складових, як наявність виваженого політично та науково продуманого рішення стосовно розроблення законопроекту, а також високий професійний рівень безпосередньо нормопроектувальника, який буде втілювати у правові норми відповідне рішення. Нормотворчість не можна зводити до законотворчості, яка є виключною монополією Верховної Ради України. Нормотворчу діяльність складають, як безпосередньо діяльність по розробленню, прийняттю, скасуванню підзаконних нормативно-правових актів, так і діяльність по розробленню проектів законів. Опанування теоретичними основами й азами нормотворчої діяльності під час вивчення дисципліни гарантує правильну підготовку й застосування нормативно-правових актів та сприяє утвердженню в державі принципу верховенства права.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 1

Семестр:

Кількість кредитів: Загальна кількість годин 60 Кредитів -2 Аудиторні-20год Лекції- 10год Семінари 10

Форма контролю: залік

Викладач(і): Костецька Лідія Миколаївна доцент кандид.наук

Результати навчання: Використовувати знання основ та особливостей нормотворчого та правозастосовного процесу, процедуру правотворчості в Україні; вміння розробляти проекти нормативно-правових актів із застосуванням належного техніко-юридичного інструментарію; застосовувати отримані знання і вміння в практичній діяльності щодо підготовки проектів актів, їх прийняття та набуття ними чинності.

Спосіб навчання: аудиторний

Зміст дисципліни: Тема 1. Нормотворчість: поняття та сутнісні ознаки Тема 2. Законотворчість та законодавчий процес Тема 3. Правозастосування Тема 4. Тлумачення норм права. Прогалини, колізії та способи їх усунення


Рекомендована література: Конституція України: Закон України від 28.06.1996 р. № 254к/96-ВР. Дата оновлення: 01.01.2020. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%D0%92%D0%A0#Text (дата звернення 07.04.2023).
2. Про вдосконалення порядку державної реєстрації нормативно-правових актів в органах юстиції та скасування рішення про державну реєстрацію нормативно-правових актів: Наказ Міністерства юстиції України від 12.04.2005 № 34/5. Дата оновлення: 04.02.2022. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0381-05#Text (дата звернення: 07.04.2023)
3. Про затвердження Правил підготовки проектів актів Кабінету Міністрів України. Постанова КМУ від 06.09.2005 № 870-2005-п. Дата оновлення: 20.11.2009. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/870-2005-%D0%BF#Text (дата звернення: 07.04.2023).
4. Лінецький С.В., Крижанівський В.П., Крук О.І. Діяльність народного депутата України у Верховні Раді України: Посібник для народних депутатів України. Київ : Друкрський дім Олега Федорова, 2019. 104 с.
5. Навчальний посібник з дисципліни «Законотворчість, нормотворчість та правореалізація» для студентів спеціальності 281 Публічне управління та адміністрування. Полтава : ПолтНТУ, 2019. 113 с.
6. Теплюк М.О., Гурківська А.І., Крижанівський В.П. Правила оформлення проектів законів та основні вимоги законодавчої техніки. Методичні рекомендації. Видання п’яте, виправлене та доповнене. Київ : ФОП Москаленко О.М., 2018. 62 с.


Форми та методи навчання: Лекції, семінари, практичні завдання, дискусії, розробка проєктів, використання методів кейсів

Методи й критерії оцінювання: Робота протягом семестру; наскрізне оцінювання процесу, прогресу; виконання завдань у міні-аналітичних групах; усні презентації; підготовка й оприлюднення презентації проекту нормативно-правового акту у межах підготовленої аналітичної записки з дисципліни.Оцінювання у балах за накопичувальною системою.

Мова навчання: українська