Код: 318512Назва:
Соціальна психіатрія
Анотація: Курс представляє спеціалізовані знання в галузі психічного здоров'я з точки зору перспективи соціальної роботи і практичне знання про соціальну роботу з дорослими, які мають психічні труднощі. Курс дає студентам можливість розуміння існуючих підходів в практиці галузі психіатрії, яка фокусується на міжособистісному та культурному контексті психічного розладу та психічного благополуччя. Соціальна психіатрія вивчає роль соціальних факторів в етіології, клініці, перебігу, лікуванні та профілактиці психічних розладів і розробляє наукові основи організації психіатричної допомоги. Тому курс дозволяє дізнатись про вплив особистісних факторів та факторів соціального оточення на виникнення складнощів людських станів в цілому та організацію медичної та реабілітаційної допомоги людям, що страждають на психічні розлади, з акцентом на підтримці соціального функціонування та конкретних практичних рекомендаціях щодо проведення соціальної роботи в сфері психічного здоров'я.
Тип дисципліни: професійно-орієнтованаРік навчання: 2Семестр: 3Кількість кредитів: 3Форма контролю: залікВикладач(і): к.н. Бондаренко Н.Б. Результати навчання: Здійснювати пошук, аналіз і синтез інформації з різних джерел для розв'язування завдань спеціальності, відтворювати факти (дати, події, принципи й закономірності суспільного розвитку), встановлювати причинно-наслідкові зв'язки між подіями, явищами, робити висновки, аргументувати свої думки .Розуміти наукові принципи, що лежать в основі соціальної діяльності, ідентифікувати, формулювати і розв'язувати завдання зі спеціальності, інтегрувати теоретичні знання та практичний досвід (ПРН2 ОПП).Теоретично аргументувати шляхи подолання проблем та складних життєвих обставин, обирати ефективні методи їх вирішення, передбачати наслідки .Розробляти перспективні та поточні плани, програми проведення заходів, оперативно приймати ефективні рішення у складних ситуаціях.Аналізувати психічні властивості і стани, характеризувати психічні процеси, різні види діяльності індивідів у групі, процеси розвитку, соціалізації, соціальної адаптації та інтеграції особистості, соціально-психологічні процеси в малих та великих групах .Практикувати методи профілактики для запобігання можливих відхилень у психічному розвитку, порушень поведінки, міжособистісних стосунків, для розв'язання конфліктів, попередження соціальних ризиків та складних життєвих обставин .Визначати зміст діяльності, зв'язки та межі компетенції установ та закладів соціального захисту, соціальних служб, інших організацій.Використовувати методи діагностикиу процесі оцінювання проблем, потреб, специфічних особливостей та ресурсів клієнтів .Спосіб навчання: змішанийЗміст дисципліни: Курс орієнтований на здобуття практичних вмінь надавати допомогу на етапі перебігу психічних захворювань, реконвалесценції та реабілітації; консультування родичів клієнтів з урахуванням різних варіантів перебігу захворювання і ступенів психічних труднощів.
В межах курсу студенти отримують теоретичні знання щодо основних засад соціальної роботи в сфері психічного здоров'я та осягають застосування їх на практиці з клієнтами, які мають складні психічні стани. Отримують практичні рекомендації щодо роботи з клієнтами з різноманітною індивідуальною психічною проблематикою.
Рекомендована література: 1. Закон України "Про психіатричну допомогу" від 22.02.2000 // Відомості Верховної Ради України (ВВР).- № 19.- доступно з https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1489-14 2. Діагностичні критерії DSM-V. - доступно з https://psychiatry.org/psychiatrists/practice/dsm/educational-resources/assessment-measures 3. Діагностичні крітерії МКХ - 10. Класс V. Розлади психіки та поведінки.- Режим доступу: https://medical-club.net/uk/information/mkb-10-klass-v-psihicheskie-rasstrojstva-i-rasstrojstva-povedeniya/4. Керівництво mhGAP 2.0: Програма дій із подолання прогалин у сфері психічного здоров'я / WHO. - Женева, Швейцарія: ВООЗ, 2019.- 175с. - доступно з https://i-cbt.org.ua/wp-content/uploads/2020/06/MH-GAP-%D0%BA%D0%B5%D1%80%D1%96%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D1%82%D0%B2%D0%BE.pdf 5. Психіатрія і наркологія: підручник.-2 вид.перероб./ред. проф.В. Л. Гавенко, проф. В. С. Бітенський.-К.:Медицина, -512с.-доступно з https://repo.knmu.edu.ua/bitstream/123456789/11854/7/%D0%A3%D1%87%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B8%D0%BA.pdf 6. Теорія і практика психологічної допомоги та реабілітації: підручник / Національний університет оборони України імені Івана Черняховського.-К, 2019.-460с. С.376- 388.7. Пріб Г.А. Соціальна психіатрія і наркологія : навчальний посібник. - К. : ІПК ДСЗУ, - 2016. - 255 с. https://ipk.edu.ua/wp-content/uploads/2019/05/bdda8794a24d4ea8ec4aee706bd8e66e.pdf . Форми та методи навчання: лекції, семінари, самостійна роботаМетоди й критерії оцінювання: Оцінювання знань студентів здійснюється за 100-бальною рейтинговою системою у відповідності до Положення "Про критерії оцінювання знань здобувачів вищої освіти в Національному університеті "Києво-Могилянська академія"
Мова навчання: українська