Код: 318609Назва:
Економіка і фінанси в публічному управлінні та адмініструванні: Економіка для належного врядування
Анотація: Формування у студентів сучасних теоретичних і практичних знань, умінь і навичок застосування аналітичного інструментарію економічної теорії для потреб аналізу політики при наданні рекомендацій органам влади щодо найкращого (за визначеними критеріями) варіанту вирішення суспільних проблем, зокрема, щодо комунікацій органів влади.
Вивчення модуля дозволить студентам визначати ефективність індивідуальних і колективних рішень у процесі вироблення доказової політики; ідентифікувати причини і результати (наслідки) втручання уряду в економіку з урахуванням різних цілей політики; обирати інструменти економічного аналізу залежно від конкретних проблем політики.
Модуль «Економіка для врядування» є складовою частиною дисципліни «Вироблення доказової політики»
Тип дисципліни: нормативнаРік навчання: 1Семестр: 2Кількість кредитів: 2 кредитаФорма контролю: залікВикладач(і): Кілієвич Олександр Іванович, доцентРезультати навчання: Ідентифікувати та проаналізувати проблему політики з урахуванням різних точок зору, презентувати результати.Ідентифікувати заінтересовані сторони й визначити їхні позиції , презентувати результати.Підготувати і презентувати рекомендацію про політику, що ґрунтується на оцінці варіантів і ризиків, з урахуванням потреб національної безпеки і відповідно до міжнародних зобов’язань.Розробити проєкт нормативно-правового акта.Розробити рекомендації з визначення заінтересованих сторін, їхнього залучення до вироблення пропонованої політики (комунікативний план).Розробити рекомендації щодо консультування із заінтересованими органами влади та узгодження з ними пропонованої політики.Розробити рекомендації з впровадження кращої світової практики в діяльність органу влади.Спосіб навчання: аудиторнийНеобхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Модуль «Процес і процедури політики»; бажано (але не обов’язково) - «Методи дослідження для суспільного врядування»; вступний курс з економіки (з бакалаврських програм)Зміст дисципліни: 1. Вступ. Врядування і цифровий розвиток. Економічна наука, інститути та суспільна політика
2. Застосування моделі попиту-пропозиції та концепції еластичності в аналізі політики; Парето-ефективність
3. Підстави для державного втручання в соціально-економічні процеси. Економічні ситуації неспроможності ринку
4. Соціальні та політичні підстави для державного втручання. Аналіз колективних рішень. Неспроможність влади
5. Методи аналізу ефективності політики. Впливи політики
Рекомендована література: 1. Кілієвич О., Мертенс О. Мікроекономіка для аналізу державної політики: підручник. – К.: Основи, – 655 с. 2. Weimer, David L., and Aidan R. Vining. Policy analysis: Concepts and practice, 6 ed. Routledge, 2017 (Електронна версія на сайті бібліотеки за логіном та паролем корпоративної пошти НаУКМА)2укр. Веймер Д.Л. , Вайнінг. Аналіз політики: концепції і практика: пер. з англ. за наук. ред. О. Кілієвича. – К.: Основи, . – 654 с. - Розд.3-7,9,11-12. URL: www.ipas.org.ua/library3. Stiglitz, Joseph E. and Jay K. Rosengard. Economics of the public sector, Fourth edition. New York; London : W. W. Norton, . URL: https://www.academia.edu/37552359/Economics_of_the_Public_Sector_Joseph_E_Stiglitz3укр. Стігліц Дж.Е. Економіка державного сектора / Дж. Е. Стігліц : пер. з англ. – К.: Основи4. Кілієвич О.І. Економічний аналіз державної політики : навч. посібник. – К.: НАДУ, 2012.- 100 с. URL: www.ipas.org.ua/library5. Mankiw, N. Gregory. Principles of economics, 8th ed. South-Western College Pub, 2017. URL: https://cutt.ly/YF379QV6. Кілієвич О.І. Економічне врядування як концептуальна основа публічного управління національною економікою. Система публічного управління національною економікою в умовах євроінтеграції: формування та розвиток: монографія / Н.І. Олійник та ін. К.: НАДУ, 2020. - С. 12-337. Гуменна К.Р., Кілієвич О.І. Цифрова економіка: виробництво, використання та споживання digital-технологій. Цифрове врядування: монографія / за ред. О. В. Карпенка. – К.: ІДЕЯ ПРИНТ, 2020. – С. 10-228. Кілієвич О. І. Ефективність і результативність інновацій в органах влади. Інноваційні ідеї в економічній науці: пошуки вирішення сучасних проблем : матеріали наук.-практ. конф., 19-20.04.2018 / Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія". - Київ : Знання України, 2018. - С. 61-65. URI: https://cutt.ly/4F3ZO1YФорми та методи навчання: Лекції, семінари, практичні завдання, дискусії, розробка проєктів, використання методів кейсівМетоди й критерії оцінювання: 1. Робота протягом семестру:
1.1. Активності під час аудиторних занять (участь в дискусіях, обговореннях завдань, кейсів) до 26 балів
1.2. Виконання самостійних завдань на семінари – до 24 балів (6 завдань)
1.3. Підготовка і прилюдна презентація аналітичної записки (структурований документ з рекомендаціями для визначеного органу влади щодо найкращого з можливих варіантів вирішення певної суспільної проблем, яка самостійно обирається студентом) – до 24 балів (з них до 16 – за текст роботи, його відповідність рекомендаціям , до 8 – за якість презентації та результатів захисту роботи)
2. Залік (тестування – питання множинного вибору і відкриті питання за програмою модуля) – до 26 балів
Мова навчання: українська