НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318732

Назва:

Психолінгвістика



Анотація: Курс формує знання про історію виникнення та розвитку психолінгвістики як науки, основні напрямки та школи у психолінгвістиці, методи психолінгвістичних досліджень, психолінгвістичні моделі породження та сприйняття мовлення. У ньому розглядається низка загальнотеоретичних та прикладних аспектів сучасних психолінгвістичних досліджень, знання яких необхідне для системного уявлення про методики вивчення мови як психосоціального явища. Увага приділяєтьсяся загальнотеоретичним проблемам етнопсихолінгвістики, способам опису етнопсихолінгвістичних розбіжностей на вербальному та невербальному рівнях, виявам норми і патології в мовленні. При вивченні цієї дисципліни розширюється світогляд магістрів-філологів, а також поглиблюються й закріплюються набуті ними раніше знання та формуються навички прикладних та міждисиплінарних досліджень. Студенти вчаться застосовувати основні психолінгвістичні методики, визначати національні та універсальні риси в мовленні, характеризувати особливості комунікативного впливу на структуру свідомості.

Тип дисципліни: Цикл професійної та практичної підготовки

Рік навчання: 2

Семестр: 4

Кількість кредитів: 4

Форма контролю: залік

Викладач(і): Куранова С. І., кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент

Результати навчання: Застосовувати сучасні методики й технології, зокрема прикладні й міждисциплінарні, для успішного й ефективного здійснення професійної діяльності та забезпечення якості лінгвістичного дослідження. Оцінювати й критично аналізувати соціально, особистісно та професійно значущі проблеми та пропонувати шляхи їх розв'язку в складних і непередбачуваних умовах, що потребує застосування нових підходів та прогнозування. Знаходити оптимальні шляхи ефективної взаємодії у професійному колективі та з представниками інших професійних груп різного рівня. Аналізувати, порівнювати і класифікувати різні напрями й школи в лінгвістиці. Характеризувати теоретичні засади (концепції, категорії, принципи, основні поняття) та прикладні аспекти психолінгвістики. Здійснювати науковий аналіз мовного й мовленнєвого матеріалу, інтерпретувати та структурувати його з урахуванням доцільних методологічних принципів, формулювати узагальнення на підставі самостійно опрацьованих даних. Обирати оптимальні дослідницькі підходи й методи для аналізу конкретного лінгвістичного матеріалу. Дотримуватися принципів академічної доброчесності.

Спосіб навчання: Заняття в аудиторії: 40 год. (13 лекційних і 7 семінарських занять по 2 академічні години). Самостійна робота слухачів курсу: 80 год.

Зміст дисципліни: Курс покликаний ознайомити студентів з основними засадами психолінгвістики, сформувати знання про зв'язок мови та мислення, сформувати уявлення про загальні теоретичні моделі породження і сприйняття мовлення, імовірнісну структуру мовленнєвих процесів, фактори розпізнавання мовлення, особливості дитячого мовлення, проблеми психолінгвістики тексту, загальнотеоретичні проблеми етнопсихолінвістики, феномен мовної особистості. Увага приділяється й міждисциплінарним зв'язкам психолінгвістики з іншими розділами мовознавства, як традиційними, так і новітніми. Як філологічна наука психолінгвістика взаємодіє з такими дисциплінами навчального плану як загальне мовознавство, зіставне мовознавство, комунікативна лінгвістика. Як гуманітарна наука психолінгвістика знаходиться в тісному зв'язку з такими дисциплінами навчального плану як теорія літератури, філософія, логіка, загальна теорія комунікації, психологія, загальна теорія культури, етнологія, риторика, герменевтика. Студенти опановують методики психолінгвістичних досліджень, розвивають практичні навички психолінгвістичної експертизи, виконують творчі завдання, спрямовані на ефективне формування знань про процеси породження та сприйняття мовлення, вияви норми та патології мовлення, принципи нейролінгвістичного програмування. Виконання індивідуального завдання формує і закріплює важливі для майбутньої професійної діяльності знання та навички


Рекомендована література: 1. Зернецький П.В. Хто я? Який я? (Антропологічні, психологічні та мовленнєві типи особистості). - К. - Іноземні мови в навчальних закладах. - № 2. - 2004. - С. 168 - 176.
2. Куранова С. І. Основи психолінгвістики : навч. посіб. - К. : ВЦ "Академія", 2012 - 208 с.
3. Куранова С. І. Проблеми дослідження мовної особистості у психолінгвістиці / С. І. Куранова // Вісник Маріупольського державного університету. - Маріуполь, 2017. - Серія: Філологія. - Вип. 16. - С. 90 - 97.
4. Манакін В. М. Мова і міжкультурна комунікація : навч. посіб./ В. М. Манакін. - К. : ВЦ "Академія", 2012. - 288 с.
5. Свааб Д. Ми - це наш мозок / Дік Свааб. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2019. - 496 с.
6. Свааб Д. Наш творчий мозок / Дік Свааб. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2019. - 463 с.
7. Селіванова О. О. Сучасна лінгвістика: напрями та проблеми / О. О. Селіванова. - Полтава: Довкілля-К, 2008. - 712 с.
8. Слобин Д., Грин Дж. Психолингвистика / Д. Слобин, Дж. Грин. - М.: Прогресс, 1976. - 350 с.
9. Фріт К. Формування розуму. Як мозок створює наш духовний світ / Фріт Кріс. - Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2019. - 271 с.




Форми та методи навчання: Очна (денна) форма навчання. Лекції та семінарські заняття. Індивідуальні відповіді та групове обговорення на семінарських заняттях, виконання творчих робіт (презентацій), виконання індивідуального завдання, контрольної роботи.

Методи й критерії оцінювання: Робота на семінарському занятті Письмовий експрес-контроль Індивідуальне завдання Творча робота Контрольна робота

Мова навчання: українська