НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318778

Назва:

Постколоніальні студії



Анотація: Курс зорієнтований на ознайомлення з текстами, які розкривають сутність і демаскують імперські та неоімперські наративи, чинники, засоби, практики та ідеології, за допомогою яких здійснюється колоніальна влада. Постколоніальна свідомість характеризується не прагненням обернути чи привласнити колонізаторську політику, а показати її проблемні сторони та знайти виходи з ситуації поневолення, демонструючи способи протистояння подібним домаганням. Курс зосереджено на ситуації, в якій опинилася Україна в часи російського імперського зазіхання.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 2

Семестр: осінній

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин - 120 год.; аудиторні години - 42 год.; лекції - 28 год.; семінарські заняття - 14 год.; самостійна робота - 78 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Лютий Т. В., д. філос. н., проф.

Результати навчання:
ПРН-5. Використовувати методологію та пізнавальні засоби, що властиві філософії та її застосуванням.
ПРН-8. Розуміти зв'язки філософії з іншими напрямами філософського дискурсу та іншими інтелектуальними й гуманітарними практиками.
ПРН-10. Брати участь у наукових дискусіях з філософії та міждисциплінарних проблем, обговореннях філософських питань з експертами з інших галузей знань.
ПРН-11. Аналізувати, оцінювати і прогнозувати соціальні, політичні, економічні та культурні процеси із застосуванням фахових знань та спеціалізованих навичок розв'язання складних задач філософії.
ПРН-13. Розробляти і реалізовувати наукові та/або прикладні проекти у сфері філософії та з дотичних міждисциплінарних проблем.
ПРН-15. Розробляти і викладати філософські дисципліни в закладах освіти.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Комунікативна практична філософія. Філософія політики.

Зміст дисципліни: Історико-культурні засади постколоніалізму. Імперіалізм, колоніалізм, постколоніалізм. Мультикультуралізм і глобалізм. Методологічні передумови постколоніальних студій: психоаналіз, неомарксизм, екзистенціальна філософія, структуралізм. Методологічні передумови постколоніальних студій: постструктуралізм і феміністична критика. Жозеф-Ернест Ренан: На захисті імперського управління. Франц Фанон: Переосмислюючи колоніальну ментальність. Едвард Саїд: Що не так із орієнталізмом? Едвард Саїд: Як імперіалізм стає частиною культури. Ґаятрі Чакраворті Співак: Що говоритиме підпорядкований? Ева Томпсон: Формування імперської ідентичності. Мирослав Шкандрій: Як імперія та колоніалізм впливають на літературу. Микола Рябчук: Українська колоніальна спадщина. Українські постколоніальні студії.


Рекомендована література:
Антологія світової літературно-критичної думки ХХ ст. / Львів. держ. ун-т ім. Івана Франка. Центр гуманіт. дослідж., Наук. т-во ім. Шевченка; за ред. М. Зубрицької. - Львів: Літопис, 1996. - 633 с. - (Слово. Знак. Дискурс).
Саїд, Е. Орієнталізм. - Київ: Видавництво Соломії Павличко "Основи", 2001.
Саїд, Е. Культура й імперіялізм. - Київ: Критика, 2007.
Томпсон, Е. Трубадури імперії: Російська література і колоніалізм. - Київ: Основи, 2006.
Шпорлюк Р. Імперія та нації. - Київ: Дух і Літера, 2000.

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (залік).

Мова навчання: українська