НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 318779

Назва:

Комунікативна практична філософія



Анотація: Дисципліна "Комунікативна практична філософія" забезпечує формування у магістра цілісного уявлення про сучасну практичну філософію як академічну дисципліну і галузь наукового дослідження. У курсі сучасна практична філософія розглядається як окрема галузь філософського знання та дослідження з прикладної етики, здійснюється порівняльний аналіз різних версій "реабілітації практичного розуму", їх провідних представників, аналізується історія конституювання предмета і дослідницького поля практичної філософії. Основна увага курсу спрямована на аналіз головних напрямів, парадигмальних змін, методологій та концептів, які застосовуються в дослідженнях з комунікативної практичної філософії, а також проблем, що виникають в процесі їх застосування. Зазначений аналіз здійснюється з огляду на сучасний стан та перспективи розвитку дисципліни з метою координації індивідуальних дослідницьких проектів докторантів з процесами переосмислення, методологічної трансформації та модернізації сучасної практичної філософії.

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: осінній

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин - 120 год.; аудиторні години - 42 год.; лекції - 28 год.; семінарські заняття - 14 год.; самостійна робота - 78 год.)

Форма контролю: екзамен

Викладач(і): Єрмоленко А. М., д. філос. н., проф.

Результати навчання: ПРН-1. Здійснювати інтелектуальний пошук, виявляти і критично осмислювати актуальні проблеми сучасної філософської думки, розробляти їх в рамках власного філософського дослідження.
ПРН-2. Знати і використовувати фаховий словник та філософські засоби для донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема до осіб, які навчаються.
ПРН-10. Брати участь у наукових дискусіях з філософії та міждисциплінарних проблем, обговореннях філософських питань з експертами з інших галузей знань.
ПРН-12. Використовувати набуті знання в практиці європейської та євроатлантичної інтеграції України, зокрема проводити світоглядний аналіз та етико-ціннісну експертизу інтеграційних процесів.
ПРН-15. Розробляти і викладати філософські дисципліни в закладах освіти.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Аналітична філософія; Феноменологія; Філософська герменевтика.

Зміст дисципліни: Соціально-онтологічні та методологічні чинники тенденції "реабілітації практичної філософії". Трансцендентальна прагматика: парадигмальний поворот від філософії свідомості до філософії комунікації. Проблеми леґітимації моральних норм у комунікативній етиці. Комунікативна трансформація теорії соціальної дії. Соціокультурна еволюція моральної свідомості в онто-і філогенетичному вимірах. Дискурсивно-прагматична реконструкція практичного розуму в системно-функціональних системах суспільства. Проблеми взаємодії етики та політики. Дискурс війни в сучасній філософії. Методологічні межі комунікативної теорії. Консенсуально-етична трансформація економічної раціональності. Комунікативна теорія та етика відповідальності. Трансцендентальна прагматика та критика ідеології. Проблеми рецепцій комунікативної парадигми в дослідженні українського етосу. Методологічні межі комунікативної теорії.


Рекомендована література: Апель К.-О. Дискурс і відповідальність: проблема переходу до постконвенціональної моралі / Перекл. з нім. В.Купліна. К.: Дух і Літера, 2009.
Бьолер Д. Відповідальність за майбутнє з ґлобальної перспективи. Актуальність філософії Ганса Йонаса та етики дискурсу. Переклад з німецької, післямова, примітки Анатолія Єрмоленка. К.: Стилос, 2014.
Вебер М. Протестантська етика і дух капіталізму. Перекл. О.Погорілого. К.: Основи, 1994.
Вебер М. Соціологія. Загальноісторичні аналізи. Політика / Макс Вебер. Перекл. з нім., післям. та комент. О.Погорілого, К., 1998.
Вебер М. Господарство і суспільство. Пер. з нім. М.Кушнір. К.: Всесвіт, 2012.
Габермас Ю. Філософський дискурс модерну. К.: Четверта хвиля, 2001. 424 с.
Габермас Ю. Структурні перетворення у сфері відкритості. Львів: Літопис, 2000. 218 с.
Габермас Ю. Залучення іншого: Студії з політичної теорії. Львів: Астролябія, 2005. 430 с.
Гьосле Вітторіо. Практична філософія в сучасному світі (переклад з німецької, примітки та післямова А.Єрмоленка). К.: Лібра, 2003. 250 с.
Єрмоленко А.М. Комунікативна практична філософія. К.:Лібра, 1999. 422 с.
Єрмоленко А.М. Соціальна етика та екологія. Гідність людини - шанування природи. К.: Лібра, 2010. 416 с.
Єрмоленко А.М. Дискурс. Комунікація. Моральність. К.: Наукова думка. 2021. 438 с.
Йонас Г. Принцип відповідальності. У пошуках етики для технологічної цивілізації (Перекл. А.Єрмоленка, В.Єрмоленка, післямова А.Єрмоленка). К.: Лібра, 2001 р. 400 с.


Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання) - 60 балів; підсумковий контроль - 40 балів (екзамен).

Мова навчання: українська