Код: 340558Назва:
Екологічна (зелена) логістика
Анотація: Навчальна дисципліна «Зелена (екологічна) логістика» є дисципліною вільного вибору студентів. Результатом вивчення навчальної дисципліни є оволодіння здобувачами вищої освіти знаннями, відповідними уміннями і здатностями для здійснення ефективної професійної управлінської діяльності в екологічній сфері, а саме: основні принципи екологічного підходу до логістики, концепцію та методологію екологічної логістики; особливості екологічного менеджменту та логістики та їх місце в системі менеджменту фірми; основні екологічні концепції в логістиці, принципи їх впровадження; методи зниження шкідливого впливу на навколишнє середовище; методи розрахунку шкідливого впливу на довкілля, у тому числі, у грошових одиницях; основні внутрішні та міжнародні правила та закони, що обумовлюють розвиток екологічного менеджменту та екологічної логістики; досвід передових країн світу щодо екологізації логістики. Дисципліна зорієнтована на отримання фахових компетентностей щодо здатностей практично застосовувати принципи екологічного менеджменту та логістики на практиці; організовувати впровадження екологічних концепцій логістики на виробничих підприємствах; застосовувати методики розрахунку шкідливого впливу на екологію; обирати методи зниження шкідливого впливу на довкілля з боку логістичної системи; орієнтуватися у існуючих правилах, постановах, законах тощо, що формують внутрішню та зовнішню політику щодо екології в Україні та світі; застосовувати досвід передових країн світу щодо екологізації логістики. Засвоєння даної дисципліни дозволить студентам, як майбутнім фахівцям сформувати систему сучасних поглядів і спеціальних знань у сфері управління складними системами і процесами для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства та організації на засадах екологічної логістики. Тип дисципліни: вибірковий.Рік навчання: 4.Семестр: 8Кількість кредитів: 4 кредита ЄКТС
Заняття в аудиторії: 40 год. (16 лекційних, 10 семінарських занять, 11 практичних занять по 2 академічні години). Самостійна робота слухачів курсу: 80 год.Форма контролю: залікВикладач(і): Горошкова Л. А., професор, доктор економічних наукРезультати навчання: ПР01. Демонструвати розумінняосновних принципів управління природоохоронними діями та/або екологічними проектами.ПР04. Компілювати принципи управління, на яких базуєтьсясистема екологічної безпеки.ПР05. Знати концептуальні основи моніторингу та нормуванняантропогенного навантаження на довкілля. ПР15. Уміти пояснювати соціальні, економічні та політичні наслідки впровадження екологічних проектів.ПР07. Розв’язувати проблеми у сфері захисту навколишньогосередовища із застосуванням загальноприйнятих та/абостандартних підходів та міжнародного і вітчизняногодосвіду.ПР11. Уміти прогнозувати вплив технологічних процесів тавиробництв на навколишнє середовище.ПР13. Уміти формувати ефективні комунікаційні стратегії з метою донесення ідей, проблем, рішень тавласного досвіду в сфері екології.Спосіб навчання: змішана формаЗміст дисципліни: Дисципліна «Екологічна (зелена) логістика» спрямована на формування у студентів теоретичних знань та вироблення практичних навичок щодо системи екологічного управління на засадах логістики. Це дозволяє бізнесу досягти якісно нового рівня взаємодії з природою, зробити системною й ефективною природоохоронну діяльність. Дисципліна передбачає вивчення необхідних заходів щодо вдосконалення бізнес-діяльності з одночасним збереженням економічних інтересів підприємства та отриманням додаткових переваг у конкурентному середовищі. Система управління довкіллям є сучасним механізмом у природоохоронній діяльності, визнаним на міжнародному рівні
Кількість підприємств у світі, сертифікованих за стандартами екологічного менеджменту, постійно та неухильно зростає. В основі дисципліни лежить системний підхід і використання комплексу управлінських рішень, методик та технологій логістики. Інтеграція України у світовий економічний простір вимагає активізації діяльності підприємств з охорони навколишнього середовища у напрямку світових тенденцій та міжнародної законодавчо-нормативної бази. Для забезпечення ефективності цих зусиль вони мають здійснюватися в межах структурованої системи екологічного управління та зеленої логістики і бути інтегрованими в загальну систему менеджменту підприємства.
В результаті опанування програми дисципліни студент матиме цілісну уяву про правову та нормативно-організаційну базу екологічного управління, зеленої логістики, концептуальні положення системи екологічного управління на підприємстві, а також методологічні основи реалізації логістичного підходу у природоохоронній діяльності.
Курс викладається в інтерактивній формі і має практичне спрямування. Рекомендована література: 1. Голіков А.П. Регіональна економіка та природокористування / А.П. Голіков, О.Г. Дейнека, Л.О. Позднякова, П.О. Черномаз. Навч. посіб. К.: Центр учбової літератури, 2019. 352 с.2. Смирнов І.Г. Транспорта логістика / І.Г. Смирнов, Т.В. Косарева. Навч. посіб. К.: Центр учбової літератури, 2018. 224 с.3. Пилюшенко В.Л. Реверсивная логистика: учеб.-метод. пос. / В.Л. Пилюшенко, Р.Р. Ларина, Т.В. Мирошниченко, К.А. Машненков. Донецк: ВИК-ДонГУУ, 2009. 217 с.4. Управління ризиками в логістиці [В.М. Гончаров, Р.Р. Ларіна, О.В. Балуєва та ін.]. Львів: «Магнолія 2006», Львів, Луганськ. 2012. 253 с.5. Волков В.П., Горошкова Л.А. Виробничий (операційний) менеджмент. Запоріжжя : ЗНУ, 2010. 228 с.6. Горошкова Л.А. Коренюк П.І., Волков В.П. Економічна безпека. Запоріжжя : ЗНУ, 2012. 86 с.7. Горошкова Л.А. Коренюк П.І., Волков В.П. Обґрунтування та експертиза бізнес-планів. Запоріжжя : ЗНУ, 2012. 63 с.8. Підприємництво, торгівля та біржова діяльність. Сотнік І.М., Таранюк Л.М., Горошкова Л.А. та ін. Суми : ВТД «Університетська книга», 2018. 572 с.9. Горошкова Л.А., Хлобистов Є.В. Менеджмент сталого розвитку: інновації тавиробництво. Запоріжжя : ЗНУ, 2020. 238 с.Рекомендовані електронні ресурси1. Податковий кодекс України : закон України від 02.12.2010 р. №2755–VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2755-172. Митний кодекс України : закон України від 13.03.2012 р. № 4495-VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/4495-173. Бюджетний кодекс України : закон України від 08.07.2010 р. № 2456-VI. URL: http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/2456-174. Державна фіскальна служба України : офіційний сайт. URL: http://sfs.gov.ua/.5. Державна митна служба України : офіційний сайт. URL: http://www.customs.gov.ua.6. Єдиний веб-портал органів виконавчої влади України. URL: http://www.kmu.gov.ua.7. Офіційний веб-портал Верховної Ради України. URL: http://rada.gov.ua.8. Сайт Державної служби статистики України. URL: http://www.ukrstat.gov.ua.Форми та методи навчання: Інтерактивна лекція-презентація. Проблемно-орієнтоване навчання. Виконання практичних групових та індивідуальних завдань. Методи й критерії оцінювання: Лекції: Відвідування лекційних оцінюється в 1 бал, пропущені заняття відпрацьовуються письмово за наданими завданнями.
Семінарські заняття: Активність на семінарських заняттях оцінюється у 1 бал максимум. Пропущені заняття відпрацьовуються письмово за наданими завданнями. Максимальна кількість набраних балів за семінарські заняття – 6.
Виконання самостійної творчої роботи в рамках програми курсу: Передбачено підготовку (розробку) творчого проєкту за тематикою курсу.
Практичні заняття: Захист результатів виконаних індивідуального творчого проєкту як результату дослідження практичних аспектів використання технологій «зеленої логістики» в певній країні, галузі національного господарства та на прикладі підприємства (фірми)). Звітування за результатами виконання завдання відбувається у вигляді 3 презентацій (до 15 хв. доповідь по кожному з трьох завдань). Перше завдання – індивідуальне, друге і третє - колективне.
Перше завдання – дослідження логістичних технології, ринку логістичних послуг і т. ін. в певній країні (країна обирається студентом самостійно).
Друге і третє завдання – колективне. Студенти самостійно створюють творчі групи (по 2-3 особи). Друге завдання – дослідження логістичних технологій в галузі економіки (галузь обирається студентами творчої групи самостійно) і спільна презентація отриманих результатів (одна презентація на групу). Третє завдання – дослідження досягнень «зеленої логістики» обраним підприємством (фірмою). Кожен зі студентів творчої групи обирає одне з підприємств з обраної раніше галузі економіки і демонструє отримані підприємством результати.
За бажання, студенти можуть самостійно готувати кожну з трьох презентацій. Умова щодо зв’язку галузі і підприємства при виконанні другого і третього завдання в цьому разі залишається обов’язковою.
Максимальна кількість набраних балів за самостійну роботу та захист результатів на практичних заняттях – 41.
Залік може відбуватися у формі презентації та захисту результатів самостійної роботи Завдання на залік складається з двох частин: відповідь на теоретичні питання – містить шість відповідей (по одному питанню з кожної теми, на вибір студента) та презентації індивідуального проєкту (15 хв. доповідь) щодо практичних аспектів використання технологій «зеленої логістики» (в контексті тематики курсу)Мова навчання: українська.