Код: 340568Назва:
Метеорологія і кліматологія
Анотація: Метеорологія вивчає основи фізики, хімії атмосфери та явища, які в ній виникають, дає пояснення причинам їх утворення і прогнозує ймовірність їх виникнення під впливом тих чи інших природних та антропогенних факторів. Кліматологія вивчає сукупність атмосферних умов, властивих тій чи інший місцевості на планеті, чи в регіоні в залежності від їх географічного розташування.
Навчальна дисципліна "Метеорологія і кліматологія" спрямована на формування сучасних знань про атмосферу Землі, закономірності її існування та руху; встановлення взаємозв'язків між атмосферними та кліматичними процесами та екологічним станом навколишнього середовища.
Курс передбачає ознайомлення з основами сучасних фундаментальних знань щодо кліматології, фізичної природи парникового ефекту, сучасної зміни клімату та наслідків від них в глобальних і регіональних масштабах. В основу курсу покладені сучасні досягнення кліматології, фізичної хімії атмосфери, метеорології, палеокліматології та математичної статистики.
Тип дисципліни: (нормативнийРік навчання: 4Семестр: 7Кількість кредитів: загальна кількість годин - 90; аудиторні години- 40; в т.ч. лекції -26 год., семінарів -14 год., кількість кредитів ЄКТС -3 Форма контролю: залікВикладач(і): Бойченко Світлана Григорівна, доктор географічних наук, доцент Результати навчання: В результаті вивчення курсу студент повинен знати: " фізичні характеристики і закони, що лежать в основі променистих процесів, які відбуваються в земній кліматичній системі;" географічний розподіл елементів радіаційного балансу Землі та метеопараметрів;" характер впливу на температурний режим орографії, океанічних течій тощо;" особливості динаміки метеорологічних параметрів і кліматичних умов;" основні поняття синоптичної метеорології;" процеси формування клімату, класифікацію кліматів і районування території," методи кліматичного моніторингу, фактори, що впливають на клімат.Вміти:" володіти класичними знаннями про фізико-хімічні процеси в атмосфері та взаємозв'язки між кліматичними та геологічними процесами;" здійснювати аналіз і оцінку достовірності матеріалів метеорологічних вимірювань і інформації;" бути обізнаними з особливостями сучасних глобальних і регіональних змін клімату та наслідками від них." використовувати кліматичну класифікацію і районування для забезпечення нормального функціонування підприємств.Спосіб навчання: аудиторнийНеобхідні обовязкові попередні й супутні модулі: фізична хімія атмосфери та математична статистика, географіяЗміст дисципліни: дисципліна дає уяву про фізичні процеси в атмосфері, основні методи досліджень, аналізу та прогнозу метеорологічних величин та явищ, фізичні основи теорії клімату, вплив атмосфери на природні сфери та екологічний стан довкілля.
В результаті вивчення курсу буде освоєно методи досліджень в метеорології і кліматології; склад і будову атмосфери, основні компоненти, властивості, режими атмосфери; фізичні характеристики і закони, що лежать в основі променистих процесів, які відбуваються в земній кліматичній системі; географічний розподіл елементів радіаційного балансу Землі та метеопараметрів; характер впливу на температурний режим орографії, океанічних течій тощо; особливості динаміки метеорологічних параметрів і кліматичних умов; процеси конденсації, утворювання хмар, опадів і їх класифікація, вологообмін на земній кулі; основні поняття синоптичної метеорології; процеси формування клімату, класифікацію кліматів і районування території, методи кліматичного моніторингу, фактори, що впливають на клімат.
атмосфери. Проблема стратосферного озону. Загальна характеристика клімату України: Основні принципи сучасної схеми організації міжнародного співробітництва в галузі метеорології та кліматології. Рекомендована література: - IPCC. 2021: Summary for Policymakers. In Climate Chang. 2021: The Physical Science Basis; Masson-Delmotte, V., Zhai, P., Pirani, A., Connors, S.L., P?an, C., Berger, S., Caud, N., Chen, Y., Goldfarb, L., Gomis, M.I., et al., Eds.; Cambridge University Press: Cambridge, UK, 2021; p. 3948. Available online: https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/ - Бойченко С.Г. Напівемпіричні моделі та сценарії глобальних і регіональних коливань змін клімату. -К.: "Наукова думка", 2008. -С.310.- Волощук В.М., Бойченко С.Г., Степаненко С.М., та ін. Глобальне потепління і клімат України: регіональні екологічні та соціально-економічні аспекти /ВПЦ "Київський університет", 2002, 117 с.- Гончарова Л.Д., Серга Е.М., Школьный Е.П. Клімат і загальна циркуляція атмосфери. -Київ: КНТ. -2005. -251с.- Клімат України. Вид-во Раєвського. -Київ, 2003. -.351 с.- Міжнародні документи: Віденська конвенція про охорону озонового шару, Кіотський протокол до Рамкової конвенції ООН про зміни клімату, Монреальський протокол по речовинам руйнуючим озоновий шар // www.neapsd.kz/conv/desn.- Школьний Є.П., Гончарова Л.Д., Миротворская Н.К. Методы обработки и анализа гидрометеорологической информации. Одесса, 2000. -120 с.- The Encyclopedia of Climatology /Edited by John. E. Oliver. New York. Van Nostrand reinhild Company, 1987. -986 p. Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота. Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 88 балів (участь у семінарських заняттях, виконання завдань самостійної роботи, контрольна робота); підсумковий контроль - 12 балів (залік).Мова навчання: українська