НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 341123

Назва:

Франкфуртська школа



Анотація: Вибірковий курс «Франкфуртська школа» є однією із складових навчальних дисциплін освітньо-кваліфікаційного рівня з підготовки бакалаврів блоку “Теоретична культура” та необхідною складовою частиною вивчення теорії культури. Він дає можливість навчити студентів бакалаврату орієнтуватися в сучасному гуманітарному універсумі та самостійно використовувати засвоєні концепції та поняття у своїй науково-дослідницькій діяльності. Курс орієнтований на вивчення однієї з провідних традицій гуманітарного мислення, яка охоплює цілий ряд підходів у соціо-гуманітарному пізнанні, а також спрямований на введення в тематичне та проблематичне кола Критичної теорії. Критична теорія в межах курсу розуміється не тільки як коло ідей мислителів Франкфуртської школи, але і як сукупність теорій , які продовжили та розвинули найбільш значущі моменти останньої. На лекціях розглядаються теорії, ключові концепції та провідні ідеї В.Беньяміна, Т.Адорно, Г.Маркузе, Е.Фрома, Ю.Габермаса разом з таким фундаментальним опонентом Франкфуртської школи як К.Шміт. Семінарські заняття спрямовано на опанування провідних ідей та концепцій таких представників Франкфуртської школи як В. Беньямін, Т. Адорно, М. Горкгаймер, разом з такими представниками Критичної теорії як З.Кракауер, Е. Лакло, З. Бауман, Л. Болтанські та Л.Тевено шляхом читання оригінальних праць, їх перекладів, їхнього обговорення на семінарських заняттях, виконання групового дослідницького письмового завдання та захисту його на заліку.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 4

Семестр: 8

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин – 120 год.; аудиторні години – 40 год.; лекції – 28 год.; семінарські заняття – 12 год.; самостійна робота - 80 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): старший викладач Івашина О.О.

Результати навчання: вивчення основних засад критики культури в концептуальних рамках Критичної теорії та альтернативних та дотичних до неї
підходів.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Загальна теорія культури, Соціальна культурологія, Культура і влада, Сучасна культура Заходу.

Зміст дисципліни: огляд історії та теорії Франкфуртської школи на тлі дотичних та альтернативних до неї підходів критики культури.


Рекомендована література: Хоркхаймер М., Адорно Т. Диалектика просвещения. - М., СПб., 1997.
Martin Jay, The Dialectical Imagination. A history of the Frankfurt School and the
Institute of Social Research 1923-1950. - Boston, 1973.
Дмитриев А.Н. Марксизм без пролетариата: Георг Лукач и ранняя Франкфуртская
школа 1920-1930 гг. - М., СПб., 2004.

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, письмові роботи, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: Поточний контроль (70 % усне опитування). Підсумковий контроль (30 % іспит).

Мова навчання: українська