НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 341140

Назва:

Візуальна культура і технології війни



Анотація: Навчальний курс на перетині культурної теорії, візуальної культури, критичних воєнних студій, медіатеорії та критичної географії, що шукає інструменти для рефлексії про війну та технології, включені в неї. Курс зосереджується на зв?язках між простором, технологіями та зображеннями у ситуації збройних конфліктів, вибудовуючи зв?язки між російсько-українською війною та специфічним включенням технологій та артикуляцією окупації у Першій та Другій світовій війні, війнах у В?єтнамі, Сирії, Палестині тощо. В межах курсу студенти працюватимуть з більш класичними працями таких дослідників як Петер Слотердайк, Фридрих Кіттлер, Поль Віріліо, та інших. І одночасно опрацюють теоретичні рефлексії останнього десятиліття, таких дослідниць як Антуан Буске, Ейял Вейцман, Грегор Шамаю, Донателла Делла Ратта та інших. Ці праці будуть опрацьовані на перетині з рефлексіями українських дослідниць, серед яких Світлана Матвієнко та Леся Кульчицька. Особливий фокус курсу - військові технології бачення та дослідження, які нададуть студентам інструменти для рефлексії про їх політичне та культурне значення в українському контексті. Студенти ознайомлять з такими поняттями як чиста війна, асиметрична війна, детериторіалізація війни, вертикальна окупація, криміналістична архітектура, тактичні медіа, урбіцид, кібервійна та іншими. Знання здобуті в межах курсу підсилять навички студентів для аналізу сучасної культури фокусуючись зокрема на війні та крайніх формах політичного насилля як на вибірково актуальних для аналізу процесів в українському суспільстві.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 3

Семестр:

Кількість кредитів: 3 (загальна кількість годин – 90 год.; аудиторні години – 28 год.; лекції – 26 год.; семінарські заняття – 2 год.; самостійна робота – 62год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): доктор філологічних наук, професор Собуцький М.А., старший викладач Чумаченко Б.М.

Результати навчання: критичне сприйняття феноменів культури радянської доби

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Вступ до теорії культури

Зміст дисципліни: Курс має на меті критичне ознайомлення сучасного студентства зі специфікою культурного розвитку під час 75-річного панування радянського різновиду тоталітарного режиму. Наголос робиться на своєрідній динаміці видозмін культури радянської доби у часі, на її наскрізно ідеологічному характері, на галузях культури, що становили центр її уваги. Процеси, що відбувалися в Україні протягом радянського періоду, розглядаються на тлі загальних тогочасних ідеологем і у контрасті з ними.


Рекомендована література: Арендт Х. Джерела тоталітаризму.–К., 2002.
Гройс Б. Искусство утопии. – М., 2003.
Паперный В. Культура два.–М., 1996.

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: Поточний контроль (70 %) усне опитування, реферати, конспекти. Підсумковий контроль (30 % залік).

Мова навчання: українська