НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 341147

Назва:

Історія культури Європи



Анотація: Курс «Історія культури Європи» входить до блоку історико-культурних дисциплін бакалаврської програми «Культурологія», його адресовано студентам-культурологам першого року навчання. Курс розраховано на один учбовий семестр, обсяг курсу – 30 лекційних годин та 12 годин семінарських занять. В кінці семестру передбачається складання іспиту. Лекційний матеріал, топіка курсу охоплює головні періоди європейського культурного процесу від так званого Грецького дива (античного старту Європи) до епохи модерності включно. Курс спрямований на ознайомлення студентів із сучасною історико-культурною репрезентацією (картиною розвитку) європейської культурної свідомості в її типологічній єдності та стадіальному і регіональному різноманітті. Автор намагався врахувати диверсифікацію європейського культурного простору, так само як і фактор перманентних змін (протеізм) у картині європейської культури. Але при цьому курс базується на уявленні про принципову єдність у різноманітті європейського культурного життя на різних етапах та в різних регіонах (субсистемах) – принцип ex pluribus unum. Фундаментом такої парадигматичної єдності європейської культури розглядаються антична спадщина (давньогрецька та римська складова, спадщина Pax Romana), християнська культура пізньої античності та раннього середньовіччя у відносинах конфлікту, толерантності, діалогу та перспектив синтезу. Курс «Історія культури Європи» пов’язаний з іншими курсами блоку, такими як «Антична культура», «Культура Відродження», «Культура Європи Нового часу» і «Культура доби Бароко».

Тип дисципліни: нормативна

Рік навчання: 1

Семестр: 2

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин – 120 год.; аудиторні години – 42 год.; лекції – 30 год.; семінарські заняття – 12 год.; самостійна робота - 78 год.)

Форма контролю: іспит

Викладач(і): старший викладач Чумаченко Б.М.

Результати навчання: У результаті вивчення дисципліни студент повинен:
знати морфологію європейської культури, специфіку європейського культурного
типу;
знати динаміку культурно-історичних епох, моделі і теоретичні образи грецької і
римської античності, середньовіччя, Ренесансу тощо, головні культурні феномени і
процеси європейської історії;
вміти аналізувати зв'язок сучасної культурної ситуації з її історичними витоками,
фундаментом минулого Європи.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Культурологія, Антична культура, Історія української культури, Основні поняття історії культури.

Зміст дисципліни: Характеристика культурної еволюції, процесу культурогенезу та культурних змін на головних етапах розвитку європейської свідомості, опис т.зв. Zeitgeist конкретних культурно-історичних епох, класичних і романтичних, моделювання рівнів європейської культурної свідомості, ментальності епох, картин світу з позицій сучасного стану досліджень у галузі європеїстики.


Рекомендована література: 1.Чумаченко Б.М. Вступ до культурології античності. – К., 2009.
2. История мировой культуры. Наследие Запада: Античность. Средневековье.
Возрождение.// Под.ред. С.Д. Серебряного. – М., 1998.
3. Will Durant. The Story of Civilization: Part III-XI. – N.Y., 1963.
4. Норман Девіс. Історія Європи.

Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.

Методи й критерії оцінювання: Поточний контроль (60 б.) – усне опитування, тестування, реферати, конспект . Підсумковий контроль (40б.) – іспит у формі тестування.

Мова навчання: українська