Код: 341271Назва:
Макроекономіка
Анотація: Дисципліна "Макроекономіка" є нормативною дисципліною для здобувачів освітнього ступеня бакалавра галузі знань - 07 "Управління та адміністрування", спеціальності 075 "Маркетинг". Дисципліна розрахована на 5 кредитів, 28 лекційних годин, 22 семінарських годин, 100 годин самостійної роботи. Освітній процес направлений на проблемно-орієнтоване навчання та ініціативне самонавчання. Лекційні заняття проводяться із використанням мультимедійних технологій і мають науково-пізнавальний характер. На семінарських заняттях використовуються інтерактивні методи: дискусії, дебати, презентації доповідей по актуальних макроекономічних проблемах, виконання тестових та практичних завдань, творчих (креативних) індивідуальних і командних проєктів, проміжних і підсумкових контрольних робіт, взаємоцінювання виконаних завдань. Дисципліна "Макроекономіка" є базовою для вивчення спеціальних фахових економічних дисциплін та її вивчення передбачає використання набутих студентами знань в курсах "Політична економія", "Мікроекономіка" та ін.
Предметом дисципліни "Макроекономіка" є поведінка макроекономічних суб'єктів на рівні національної економіки, обґрунтування вибору ними способів оптимального використання обмежених ресурсів з метою задоволення потреб індивіда та суспільства.
Метою курсу є формування у студентів теоретичних знань та практичних навичок з питань механізму функціонування та розвитку національної економіки.
Основними завданнями курсу є;
- визначення ролі макроекономічної науки в суспільстві, розкриття її об'єкта, предмета та методології;
- досягнення глибокого розуміння категорій і законів макроекономічної науки, закономірностей функціонування і розвитку економічних систем;
- аналіз системи основних макроекономічних показників та індикаторів;
- розгляд базових моделей економічної рівноваги;
- визначення чинників економічного зростання;
- характеристика механізму основних складових державної економічної політики та їх вплив на макроекономічну ситуацію країни,
- визначення закономірностей та тенденцій функціонування світової економіки.
Тип дисципліни: нормативнаРік навчання: 2Семестр: 4Кількість кредитів: 5Форма контролю: екзаменВикладач(і): Шевченко О.О.., к.е.н., доц.Результати навчання: РНЗ. Застосовувати набуті теоретичні знання для розв'язання практичних завдань у сфері маркетингу.РН7. Використовувати цифрові інформаційні та комунікаційні технології, а також програмні продукти, необхідні для належного провадження маркетингової діяльності та практичного застосування маркетингового інструментарію.PH 11.Демонструвати вміння застосовувати міждисциплінарний підхід та здійснювати маркетингові функції ринкового суб'єкта.РН12. Виявляти навички самостійної роботи, гнучкого мислення, відкритості до нових знань, бути критичним і самокритичним.РН 13. Відповідати за результати своєї діяльності, виявляти навички підприємницької та управлінської ініціативи.РН20. Здатність працювати в команді та налагоджувати міжособистісну взаємодію при вирішенні професійних завдань.РН21. Підвищувати рівень особистої професійної підготовки.Спосіб навчання: аудиторнийНеобхідні обовязкові попередні й супутні модулі: основи економічної теорії, історія економічної думки; мікроекономіка, економетрикаЗміст дисципліни: ЗМІСТ ДИСЦИПЛІНИ
Тема 1. Макроекономіка як наука: предмет і метод.
Макроекономічна наука як складова частина економічної теорії. Предмет і мета макроекономічного аналізу. Методи макроекономічних досліджень. Функції макроекономіки.
Економічна система як об'єкт макроекономіки. Суб'єкти макроекономіки. Типи і моделі економічних систем. Позитивна та нормативна макроекономіка.
Основні макроекономічні теорії економічної думки. Макроекономіка та економічна політика. Зростання ефективності економіки як головне завдання макроекономіки.
Тема 2. Макроекономічні показники в системі національних рахунків
Система національних рахунків як нормативна база макроекономічного рахівництва. Методологічні засади та принципи побудови системи національних рахунків. Основні макроекономічні показники в системі національних рахунків: їх зміст та обрахування. Поняття потоків і запасів в СНР. Валовий внутрішній продукт і валовий національний дохід, їх структура та вартісний склад. Методи їх обчислення. Номінальні та реальні макроекономічні показники. Темп росту та приросту ВВП.
Суть та обчислення чистого внутрішнього продукту і національного доходу. Особистий та кінцевий (післяподатковий) дохід населення та їх підрахунок.
Динаміка основних макроекономічних показників в Україні після переходу до ринкової економіки.
Тема 3. Сукупний попит і сукупна пропозиція. Макроекономічна рівновага
Сукупні витрати та сукупний попит. Закон попиту на макрорівні. Цінові та нецінові фактори, що впливають на сукупний попит. Модель кривої сукупного попиту.
Сукупна пропозиція, її суть та фактори, що впливають на неї. Закон пропозиції на макрорівні Класична та кейнсіанська моделі сукупної пропозиції та їх відмінності.
Рівновага сукупного попиту і сукупної пропозиції як прояв макроекономічної стабільності. Застосування моделі AS - AD. Ефект храповика. Довго- та короткострокова рівноваги. Механізм відновлення рівноваги.
Модель кругообігу ресурсів, продуктів і доходів. Національний ринок та його рівновага.
Тема 4. Циклічні коливання економіки
Макроекономічна нестабільність: циклічність економічного розвитку та його суперечності. Економічний цикл, його зміст, прояви та фази. Причини циклічних коливань. Ефект акселератора. Види циклів та їх характерні риси. Індикатори циклічних коливань. Теорії
циклічного розвитку.
Теорія "довгих хвиль" М. Кондратьєва та її інтерпретація в сучасних економічних концепціях.
Особливості сучасних економічних циклів та криз. Трендові тенденції в економіці.
Державне антициклічне регулювання.
Тема 5. Зайнятість і безробіття в умовах ринку
Ринок праці: попит і пропозиція робочої сили та фактори, що на них впливають. Зайнятість та безробіття. Сучасні форми, рівень та причини безробіття. Повна зайнятість, природне безробіття та потенційний рівень ВНП. Соціально-економічні наслідки та втрати від безробіття. Закон Оукена.
Класична та кейнсіанська теорії зайнятості та їх відмінності.
Економічна нерівність та диференціація доходів. Крива Лоренца як графічна модель розподілу доходів населення.
Проблеми безробіття та його особливості в Україні. Система соціального захисту населення та державна політика зайнятості в Україні.
Тема 6. Інфляція як прояв макроекономічної нестабільності
Інфляція як прояв макроекономічної нестабільності: суть, типи, види, форми та причини інфляції. Вимірювання інфляції. Механізм дії інфляції: модель інфляції попиту і модель інфляції пропозиції.
Взаємозв'язок інфляції та безробіття. Кейнсіанська теорія зайнятості та інфляції. Крива Філіпса. Монетаристська теорія інфляції. Стагфляція. Основні соціально-економічні наслідки інфляції.
Особливості, причини та види інфляції в Україні. Антиінфляційна політика держави
Тема 7. Вплив споживання, заощаджень та інвестицій на макроекономічну рівновагу
Класичні та неокласичні уявлення про рівновагу та інструменти саморегулювання економіки.
Кейнсіанська модель макроекономічної рівноваги. Критика класичної моделі рівноваги економічної системи.
Суть споживання та заощаджень і аналіз їх впливу на макроекономічну рівновагу. Споживання як функція післяподаткового доходу. Крива заощаджень. Фактори, що впливають на споживання та заощадження. Поняття середньої та граничної схильності до споживання і заощадження.
Інвестиції, їх суть, значення і вплив на сукупні витрати. Фактори інвестування. Роль процентної ставки для інвестування. Модель IS.
Тема 8. Сукупні витрати приватної економіки та їх вплив на рівень національного виробництва
Сукупні витрати та методи визначення їх впливу на рівноважний обсяг виробництва. Автономні, фактичні та заплановані інвестиції. Модель "кейнсіанський хрест", метод "вилучень та ін'єкцій".
Вплив інвестицій на рівноважний обсяг виробництва. Ефект мультиплікатора інвестицій, його зв'язок з показником граничної схильності до заощаджень. "Парадокс ощадливост"і Дж.Кейнса. Рівноважний ВНП в умовах повної зайнятості.
Рецесійний розрив як наслідок дефіциту сукупних витрат. Інфляційний розрив як наслідок надмірних сукупних витрат. Мультиплікатор сукупних витрат. Модель мультиплікатор- акселератора.
Рівноважний ВНП в умовах інфляції та роль мультиплікатора сукупних витрат.
Тема 9. Держава в системі макроекономічного регулювання
Роль держави в сучасній змішаній економіці. Об'єктивна необхідність і суть державного регулювання. Форми, методи та інструменти ДРЕ.
Класична та кейнсіанська теорії регулювання ринкової економіки. Основні положення кейнсіанської теорії як теоретичної бази державного регулювання економіки. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання. Теорія суспільного вибору.
Проблеми і особливості державного регулювання в Україні в у мовах воєнного стану.
Тема 10. Фіскальна політика
Фіскальна політика як основний напрям державного регулювання. Фінансова система країни: суть, види і завдання. Форми і напрями фіскальної політики. Державний бюджет як об'єкт фіскальної політики.
Дискреційна фіскальна політика. Вплив державних закупок, урядових витрат і податків на рівень виробництва. Мультиплікатор державних витрат і податків. Мультиплікатор збалансованого бюджету.
Державний бюджет, його зміст, значення і структура. Проблеми збалансованості державного бюджету. Дефіцит державного бюджету та причини його утворення. Методи покриття бюджетного дефіциту. Державний борг та його вплив на національну економіку.
Фіскальна політика регулювання економічного циклу: стримувальна і стимулююча.
Циклічний дефіцит державного бюджету.
Фіскальна політика вмонтованої стабільності. Податкова система та її вплив на розподіл. Види податків і принципи оподаткування. Податковий мультиплікатор. Фіскальна політика, спрямована на пропозицію. Крива Лаффера та її зв'язок з теорією економіки пропозиції. Проблеми тіньової економіки. Напрямки реформування податкової системи України.
Тема 11. Грошовий ринок, грошово-кредитна політика держави, врівноваження товарного і грошового ринків
Гроші в ринковій економіці: суть, функції та форми. Грошово-кредитна система: зміст, структура, об'єкти, суб'єкти. Грошові агрегати. Грошова база.
Ринок грошей та механізм його функціонування. Попит на гроші: гроші для угод і гроші для активів. Пропозиція грошей. Модель рівноваги на грошовому ринку.
Банківська система, її структура і функції. Центральний банк і його роль в грошово- кредитній політиці. Банківський механізм розширення грошової пропозиції на основі депозитного мультиплікатора. Грошовий мультиплікатор. Кредит, його суть, умови та види.
Грошово-кредитна політика держави та її методи. Кейнсіанська та монетаристська концепції грошової політики. Пастка ліквідності. Вплив монетарної політики на економіку: політика дорогих та дешевих грошей.
Антиінфляційна та кредитно-грошова політика в Україні та її особливості. Роль Національного банку України.
Концепція загальної рівноваги ринків. Сутність та побудова кривих IS та LM. Чинники зсунення кривих IS та LM. Вплив змін рівноваги грошового ринку на рівновагу товарного ринку. Зовнішні шоки та гнучкість цін у моделі ІS-LМ.
Суть макроекономічної рівноваги в моделі ІS/LМ та її застосування в макроекономічному аналізі.
Тема 12. Відкрита економіка та механізм зовнішньоекономічної діяльності держави
Економічна рівновага в умовах відкритої економіки. Рівноважний обсяг виробництва у відкритій економіці. Мультиплікатор чистого експорту та схильність до імпорту.
Модель Мандела-Флемінга. Міжнародні потоки капіталу та обмінний валютний курс.
Зовнішньоекономічна діяльність країни. Міжнародна торгівля, її суть і значення для національної економіки. Теорія порівняльних переваг як теоретична основа міжнародної торгівлі та її сучасні інтерпретації. Протекціонізм і вільна торгівля.
Платіжний баланс і його структура. Рахунок поточних операцій та його складові. Вплив зовнішньої торгівлі на ВНП.
Світова валютна система та етапи її еволюції: Валютні світові ринки. Валютний курс та його форми і види. Міжнародні валютно-фінансові організації.
Державне регулювання зовнішньої торгівлі. Особливості зовнішньоекономічної політики України.
Тема 13. Економічне зростання країни
Суть, джерела та фактори економічного зростання. Типи економічного зростання. Взаємозв'язок економічного зростання та економічного розвитку і їх протиріччя. Економічне зростання на основі моделі АD-АS і кривої виробничих можливостей.
Еволюція теорій та моделей економічного зростання. Модель економічного зростання Р. Солоу. "Золоте правило" нагромадження як критерій максимізації рівня споживання. Вплив зростання населення на економічне зростання. Вплив науково-технічного прогресу на економічне зростання. Залишок Солоу. Висновки з моделі Р. Солоу.
Неокейнсіанська модель економічного зростання Харрода-Домара. Роль макроекономічної рівноваги. Роль заощаджень та інвестицій в моделі.
Державне регулювання економічного зростання. Проблеми економічного зростання в Україні: стратегічні та тактичні цілі. Модель сталого економічного розвитку.
Рекомендована література: Основна література1. Базилевич, В.Д. Макроекономіка: підручник / В.Д. Базилевич, К.С. Базилевич, Л.О. Баластрик. - К.: Знання, 2015. - 694 с.2. Базілінська О. Я. Макроекономіка: навчальний посібник / О. Я. Базілінська. - К.: Центр учбової літератури, 2019. - 442 с.3. Макаренко М. Макроекономіка: навчальний посібник. - К.: Центр учбової літератури, 2021. - 216 с.4. Макконнелл, Кемпбелл Р. Аналітична економія: принципи, проблеми і політика : пер.з англ. / К. Р. Макконнелл, С. Л. Брю. - Львів : Просвіта, 1997 .Ч. 1 : Макроекономіка. - [Б. м.] : [б.в.], 1997. - 671 с. - ISBN 966-537-075-85. McConnell, Campbell. Economics : Principles, Problems, & Policies : [англ.] / Campbell McConnell, Stanley Brue, Sean Flynn. - 22st Ed. - McGraw-Hill, 2021.6. Панчишин С.М. Макроекономіка: Навч. посіб. - Л.: Апріорі, 2022. - 524 с.7. Макроекономіка: базовий електронний текст лекцій. [Електронний ресурс] / Укладачі: проф. Малий І.Й., проф. Радіонова І.Ф., доц. Куценко Т.Ф., доц. Федірко Н.В. та ін. - К.: КНЕУ, 2017 - 200 с.http://feu.kneu.edu.ua/ua/depts4/mdu/disciplines_of_bachelor_level_mdu/macroecon omics/Додаткова література1. Бажал Ю. М. Макроекономіка: конспект лекцій: навчальний посібник для студентів першого (бакалаврського) рівня вищої освіти. Національний університет "Києво- Могилянська академія", Кафедра економічної теорії. Київ: НаУКМА, 2024. 41 с. URL: https://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/28922. Данилович-Кропивницька М. Л., Стецюк П. І., Тивончук І. О. Макроекономіка: навчальний посібник / Друге видання, доповнене. Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2017. - 292 с.3. Гронтковська Г.Е., Косік А.Ф. Макроекономіка: навчальний посібник. - К.: Центр навчальної літератури, 2019. - 672 с.4. Keynes, John Maynard (1936). The General Theory of Employment, Interest and Money. London: Macmillan (reprinted 2007)5. Манків Н. Г. Макроекономіка / Пер. з англ. 4-го видання (2000 р.). - К.: Основи‚ 2000.6. Солонінко К.С. Макроекономіка / К.С. Солонінко. - К.: Центр навчальної літератури, 2019. - 200 с.7. Савченко А. Г., Євдокимова Д. М. Макроекономіка: навч.-метод. посібник для самостійного вивчення дисципліни / Державний вищий навч. заклад "Київський національний економічний ун- т ім. Вадима Гетьмана". - К. : КНЕУ, 2008. - 256c.Інформаційні ресурси1. Законодавство України www.rada.gov.ua2. Кабінет Міністрів України www.kmu.gov.ua.3. Державна служба статистики України www.ukrstat.gov.ua4. Міністерство фінансів України mof.gov.ua/uk5. Національний банк України bank.gov.ua/6. Світовий банк: www.worldbank.org7. Євростат ec.europa.eu/eurostat8. Бібліотека імені В.Вернадського http://www.nbuv.gov.ua Форми та методи навчання: Традиційні - лекції, семінари, практичні заняття.Інноваційні - кейси; проблемні ситуації; ділові ігри; дискусії; дебати; розробка проєктів; творчі (креативні) завдання; чат, онлайн обговорення, форум.Консультативні Методи й критерії оцінювання: Рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 60 балів (опитування, виступи на семінарах, презентації опрацьованих наукових статей та інтеграційних блоків країн).
Враховується активність на семінарських заняттях, творчий підхід при відповіді на відкриті запитання та розв'язку нестандартних кейсів, аргументованість викладу матеріалу.
Формою підсумкового контрою є письмовий екзамен. Максимальна кількість балів за екзамен складає 40.
Бали за поточну роботу сумуються із балами за письмовий екзамен. Виставлення кінцевих оцінок за національною шкалою здійснюється за порядком перерахунку рейтингових показників нормованої 100-бальної університетської шкали оцінювання в традиційну 4-бальну шкалу.
Мова навчання: українська