Код: 342646Назва:
Екологічна економіка
Анотація: Навчальний курс спрямований на засвоєння студентами загальноекономічних основ природоохоронної діяльності та раціонального використання природних ресурсів в системі технологічних укладів та промислових революцій, економічних концепцій "зеленого" курсу суспільного розвитку з позицій концептуалізації економічних знань та економічних шкіл. Курс передбачає отримання знань про сучасне розуміння соціально-економічних процесів, які уможливлюють, стимулюють та регулюють природоресурсні та довкільні відносини в процесі господарювання. Курс передбачає розгляд підходів стосовно розуміння та розвитку екологічної економіки при урахуванні нормативних, організаційних та фінансових вимог до природокористування, зокрема, за умов кризових явищ та небезпек, що виникають під час війни між Україною та росією. На групових заняттях такі вимоги і пріоритети будуть інтегровані у вирішення господарських задач та пріоритетів розвитку.
Очікуваний результат курсу - опанування студентами принципів, структури, організації та функцій господарських систем екологічної економіки у поєднані з умінням розробляти та впроваджувати окремі регуляторні механізми, принципи та правила екологізації господарської діяльності для практики галузевого та регіонального управління і місцевого самоврядування з урахуванням мінливості та варіативності господарських процесів та тенденцій розвитку.
Тип дисципліни: нормативнаРік навчання: 1Семестр: 1Кількість кредитів: загальна кількість годин - 90 ; аудиторні години - 42; в т.ч. лекції - 14 год., практичні заняття - 28 год.; самостійна робота - 48, кількість кредитів ЄКТС - 3.Форма контролю: екзаменВикладач(і): Хлобистов Євген Володимирович, доктор економічних наук, професорРезультати навчання: ПР03. Знати на рівні новітніх досягнень основні концепції природознавства, сталого розвитку і методології наукового пізнанняПР09. Знати принципи управління персоналом та ресурсами, основні підходи до прийняття рішень в умовах неповної/недостатньої інформації та суперечливих вимогПР 10. Демонструвати обізнаність щодо новітніх принципів та методів захисту навколишнього середовищаПР 11. Уміти використовувати сучасні інформаційні ресурси з питань екології, природокористування та захисту довкілляПР12. Уміти оцінювати ландшафтне і біологічне різноманіття та аналізувати наслідки антропогенного впливу на природні середовища. ПР13. Уміти оцінювати потенційний вплив техногенних об'єктів та господарської діяльності на довкілля. ПР14. Застосовувати нові підходи для вироблення стратегії прийняття рішень у складних непередбачуваних умовах. Спосіб навчання: аудиторнийНеобхідні обовязкові попередні й супутні модулі: економічна теорія, економіка природокористування чи економіка довкілля.Зміст дисципліни: Навчальна дисципліна "Екологічна економіка" спрямована на вивчення еколого-економічних та соціально-економічних проблем суспільства та суспільного розвитку, що виникають у зв'язку із застосуванням сучасних технологій у різних сферах діяльності людини. Мета вивчення дисципліни полягає у формуванні компетентності студентів щодо економічних основ природоохоронної та природоресурсної діяльності в процесі суспільного розвитку в межах локальних, регіональних, загальнодержавних та міжнародних господарських взаємодій. Дисципліна орієнтована на усвідомлення студентами єдності екологічних та економічних пріоритетів щодо процесів розробки та прийняття рішень, які прямо чи опосередковано впливають на довкілля та мають потенціал усвідомлення, параметризації та визначення напрямів розв'язання наявних та можливих проблем, що генеруються кліматичними змінами, надзвичайними ситуаціями різного походження, соціальними та екологічними конфліктами тощо. Дисципліна спрямована на формування у студентів цілісного уявлення щодо еколого-економічних взаємодій в процесі реалізації будь-яких форм господарювання.
Набуті у процесі вивчення дисципліни знання можливо використовувати при плануванні, прогнозуванні та практичній реалізації проектів, планів та програм, що стосуються як окремих видів природних ресурсів, так і довкілля певних територіальних ареалів в цілому.
Курс викладається в інтерактивній формі і має практичне спрямування.
Рекомендована література: РЕКОМЕНДОВАНІ ДЖЕРЕЛА1. Мельник Л.Г. "Зелена" економіка. Підручник. Суми, 2018. 464 с.2. Мельник Л.Г. Екологічна економіка. Підручник. Суми, 2006. 367с.3. Гринів Л.С. Екологічна економіка. Навчальний посібник. Львів, 2010.360с.4. Матвійчук О.Ю. Екологічна етика та економіка. Луцьк: РВВ Луцького НТУ, 2014. 109 с. 5. Основи стійкого розвитку. Навчальний посібник / За заг. ред. д.е.н., проф. Л.Г.Мельника. Суми: ВТД "Університетська книга", 2005. 654 с.6. Стратегія сталого розвитку: підручник. За ред. проф. В.М.Боголюбова. Київ, 2019. 449с.7. Кубатко О.В. Флуктуації розвитку еколого-економічних систем. Суми, 2017. 383с.8. Хлобистов Є.В. Екологічна безпека трансформаційної економіки. Київ, 2004. 336с.9. Сталий розвиток та екологічна безпека суспільства. В 2-х т. За ред. проф. Хлобистова Є.В. Сімферополь, 2011. Т.1- 464с., Т.2. - 340с.10. Горошкова Л.А., Хлобистов Є.В. Менеджмент сталого розвитку: інновації та виробництво. Навчальний посібник. Біла Церква, 2020. 238с. 11. Карпінський Б.А., Божко С.М., Карпінська О.Б. Макроекономіка: зростання і сталий розвиток. Навчальний посібник. К., 2006., 272с.12. Хлобистов Є., Сегеда І., Гусєва І. Екологізація енергетики у забезпеченні сталого розвитку держави. Київ-Бельско-Бяла, 2015. 276с.13. Олійник Я.Б., Пересєкін В.М., Запотоцький С.П. Управління використанням природних ресурсів. Підручник. Київ, 2008. 284с.14. Потапенко В.Г. Стратегічні пріоритети безпечного розвитку та засадах "зеленої економіки". За ред. проф. Є.В.Хлобистова. Київ, 2012. 260с. Рекомендовані електронні ресурси1. Environmental Economics. Режим доступу: https://www.businessperspectives.org/index.php/journals/environmental-economics/2. Environmental Economics. Режим доступу: https://www.epa.gov/environmental-economics3. Environmental Economics. Режим доступу: https://www.sciencedirect.com/topics/social-sciences/environmental-economics4. Соціально-економічні виміри екологічного конфлікту. Режим доступу: http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/36345. Lenovo's Global Competition Strategy: the Driving Forces of Leadership. Режим доступу: http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/664726. Transdisciplinary Paths Towards Sustainability: New Approaches for Integrating Research, Education and Policy. Режим доступу: https://www.researchgate.net/profile/Lyudmyla-Zahvoyska/publication/275887260_Transdisciplinary_paths_towards_sustainability_new_approaches_for_integrating_research_education_and_policy/links/5577ef6108aeacff20005455/Transdisciplinary-paths-towards-sustainability-new-approaches-for-integrating-research-education-and-policy.pdf#page=557. EMAS Eco management and audit scheme http://ec.europa.eu/environment/emas/index_en.htmФорми та методи навчання: лекції, лабораторні заняття, самостійна роботаМетоди й критерії оцінювання: Лекції: Відвідування лекційних оцінюється в 1 бал, пропущені заняття відпрацьовуються письмово за наданими завданнями.
Семінарські: Активність на семінарських заняттях оцінюється у 3 бал. максимум. Пропущені заняття відпрацьовуються письмово за наданими завданнями. Максимальна кількість набраних балів за семінарські заняття - 45.
Виконання самостійної творчої роботи завдань на задану тему в рамках програми курсу. Розробляється і здається індивідуально. Максимальна кількість набраних балів за самостійну роботу - 25.
Екзамен може відбуватися у формі презентації та захисту самостійної роботи на задану тему. Аудиторна робота в триместрі - 45; самостійна робота - 25; екзамен - 30. Разом - 100.
Мова навчання: українська/ англійська