Код: 343903
Назва:
Практика викладацька
Анотація: Дисципліна "Практика викладацька" передбачає ознайомлення студентів ОНП "Філософія" з особливостями організації навчального процесу, основними формами роботи зі студентами в аудиторії та поза нею (лекції, семінарські заняття, письмові завдання, оцінювання, організація студентських наукових конференцій тощо), методиками викладання філософських дисциплін, заснованими на принципах толерантності, академічної доброчесності та студентоцентрованості, досвіді викладання філософських дисциплін в НаУКМА та сучасних рекомендаціях та практиках європейського освітнього процесу. Практика складається з трьох основних етапів: підготовчий, викладацький і підсумковий. Проходження практики відбувається без відриву від навчання - шляхом проведення практикантами під керівництвом викладачів кафедри філософії та релігієзнавства аудиторних занять з філософських дисциплін, які викладаються для студентів НаУКМА на першому (бакалаврському) та/або другому (магістерському) рівні вищої освіти.
Тип дисципліни: нормативна
Рік навчання: 1
Семестр: весняний, літній
Кількість кредитів: 7 (загальна кількість годин - 210 год.; практичні та лабораторні - 40 год.; самостійна робота - 140 год.)
Форма контролю: залік, залік
Викладач(і): Менжулін В. І., д. філос. н., проф.
Результати навчання:
ПРН-2. Знати і використовувати фаховий словник та філософські засоби для донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема до осіб, які навчаються.
ПРН-9. Ефективно використовувати інформаційно-комунікаційні технології в професійній діяльності.
ПРН-14. Приймати ефективні рішення з питань управління складною професійною та/або навчальною діяльністю у сфері філософії.
ПРН-15. Розробляти і викладати філософські дисципліни в закладах освіти.
ПРН-16. Планувати і виконувати наукові дослідження з філософії та дотичних питань, формулювати і перевіряти гіпотези, аргументувати висновки, презентувати результати досліджень в різних формах наукової комунікації.
Спосіб навчання: аудиторний
Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Філософська освіта в Україні: історія та сучасність; Практика науково-дослідна.
Зміст дисципліни: Круглий стіл. Вступ. Специфіка викладання філософських дисциплін. Рекомендації та практики Європейського освітнього простору. Студентоцентрований підхід.
Круглий стіл. Розробка авторського курсу. Програма та силабус дисципліни: складові, формат; приклад силабусів дисциплін кафедри філософії та релігієзнавства.
Круглий стіл. Проведення лекційних занять: виклад матеріалу, взаємодія з аудиторією. Специфіка дистанційного формату.
Круглий стіл. Проведення семінарських і практичних занять. Позааудиторна робота зі студентами. Специфіка навчання у дистанційному форматі. Організація наукової роботи студентів.
Круглий стіл. Письмові завдання для студентів. Рейтингова система. Форми контролю, оцінювання роботи студентів. Академічна доброчесність.
Круглий стіл. ОП "Філософія" першого (бакалаврського) рівня та ОНП "Філософія" другого (магістерського) рівня: зміст підготовки фахівців-філософів у НаУКМА.
Круглий стіл. Ознайомлення з досвідом викладання філософії у системі середньої освіти.
Презентація та колективне обговорення індивідуального проєкту кожного слухача дисципліни (розширений план лекції та семінарського заняття з обраної теми).
Пасивна й активна практика на ОП "Філософія" першого (бакалаврського) та/або ОНП "Філософія" другого (магістерського) рівня під керівництвом викладача кафедри філософії та релігієзнавства.
Презентація та захист індивідуальних звітів про проходження практики. Підсумкове обговорення практики.
Рекомендована література:
Бойко, А. І., Дахній, А. Й., Карпенко, І. В., Менжулін, В. І., Пролеєв, С. В., Шашкова, Л. О.,; Бойченко, М. І. (2020). Перспективи розвитку філософської освіти в Україні. Круглий стіл. Філософія освіти. Philosophy of Education, 26(1), 282-325.
Видриган, М. (2020). Методика викладання філософії: Навчальний посібник. Черкаський національний університет ім. Б. Хмельницького 2020.
Гнатюк, Я., Гоян, І. (2015). Методика викладання філософських дисциплін: навчальний посібник. Симфонія форте.
Кулик, О. (2017). Цілі навчання філософії в США та Україні. Гілея. 126, 341-346.
Менжулін, В. (2012). Філософська "контрабанда": автобіографічний, біографічний та психоаналітичний аспекти. Наукові записки. Т. 128: Філософія та релігієзнавство (cc. 3-9). ВПЦ НаУКМА.
Менжулін, В. (2012) Філософія як воля до влади. Філософська думка, 6, 5-18.
Менжулін, В. (2023). Критика та рецепція античної міфології у "Бібліотеці" Фотія (Нові матеріали до навчальної дисципліни "Аналітика міфу"). Наукові записки НаУКМА. Філософія та релігієзнавство, 11-12, 81-94.
Степанов, В. (2021). Методологія та методика викладання філософіі? та суспільних дисциплін: навч.-метод. рекомендації до практичних занять та самостійної роботи для здобувачів другого (магістерського) рівня вищ. освіти спец. 033 "Філософія". ДВНЗ "ДДПУ".
Щербакова, Н.; Зімонова, О. та ін. (2020). Світові практики методики викладання філософії: історія та сучасний стан. ТДАТУ ім. Д. Моторного.
Адаменко, Н. (2013). Світові практики методики викладання філософії: історія та сучасний стан. Вісник Інституту розвитку дитини. Сер.: Філософія, педагогіка, психологія, 28, 5-11.
Алієва, О.; Дьяковська, Г. (2023). Методика викладання філософії з залученням інтерактивних методів. Духовність особистості: методологія, теорія і практика, 1 (105), 14-21.
Ващук, В. та ін. (2011). Інтеграція в європейський освітній простір: здобутки, проблеми, перспективи: Монографія. ЗакДУ.
Джеджула, О. (2020). Методика викладання у вищій школі: навчальний посібник. ВНАУ.
Зайченко, І. (2016). Педагогіка і методика навчання у вищій школі. Видавництво Ліра-К.
Кириленко, К. (2016). Концептуальні засади викладання філософії як непрофільної дисципліни у вищому навчальному закладі. Гілея: науковий вісник, 105, 285-290.
Кравченко, Ю. (2022). Програма "Філософія для дітей": історія виникнення та структура проведення заняття. Філософія освіти. Philosophy of Education, 27(2), 46-55.
Коцюба, М. (2020). Щодо необхідності викладання філософії науки в медичних університетах. Матеріали науково-практичних конференцій кафедри філософії, біоетики та історії медицини Національного медичного університету ім. Богомольця.
Кулик, О. (2018). Роль філософії в університеті. Вісник Львівського університету. Серія філос.-політолог. студії. 2018. Випуск 21, 46-51.
Мазорчук, М. та ін. (2019). Національний звіт за результатами міжнародного дослідження якості освіти PISA2018. Український центр оцінювання якості освіти.
Мироненко, Р. (2023). Мисленнєві експерименти: філософсько-освітній аспект. Філософія освіти. Philosophy of Education, 28(2), 159-170.
Олійник, В. та ін. (2019). Проблеми та перспективи впровадження сучасних методик викладання філософії у закладах вищої освіти
Прокопів, Л. (2013). Інформаційні технології в педагогіці: методичні рекомендації до самостійної роботи. Івано-Франківськ.
Фінікова, Т.; Артюхова, А. (2016). Академічна чесність як основа сталого розвитку університету. Таксон.
Хоружий, Г. (2012). Академічна культура: цінності та принципи вищої освіти. Навчальна книга - Богдан.
Шевченко, Г. (2014). Методика викладання філософії в сучасній вищій школі. У Роль комплексного дипломного проектування у підвищенні якості підготовки фахівців: електрон. зб. тез 45-ї наук.-метод. конф. виклад. акад., Одеса, 9 - 10 квіт. 2014 р. (с. 141-142). Одес. нац. акад. харч. технологій.
Форми та методи навчання: практичні, лабораторні, самостійна робота.
Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль (виконання обов'язкових та індивідуальних завдань); підсумковий контроль - семестрові заліки (100 балів).
Мова навчання: українська