Код: 343905Назва:
Філософська герменевтика
Анотація: Курс дає знання філософської герменевтики як сучасного напряму філософії, а також знання історичної трансформації герменевтики від античного мистецтва тлумачення до герменевтики фактичності М. Гайдеґера та універсальної герменевтики Г.-Ґ. Ґадамера; курс містить критичний аналіз Ґадамерової концепції герменевтичного досвіду в мистецтві, історії, етиці та суспільній комунікації.
Тип дисципліни: нормативнаРік навчання: 1Семестр: веснянийКількість кредитів: 4 (загальна кількість годин - 120 год.; аудиторні години - 42 год.; лекції - 28 год.; семінарські заняття - 14 год.; самостійна робота - 78 год.)Форма контролю: екзаменВикладач(і): Богачов А. Л., д. філос. н., доц. Результати навчання: ПРН-1. Здійснювати інтелектуальний пошук, виявляти і критично осмислювати актуальні проблеми сучасної філософської думки, розробляти їх в рамках власного філософського дослідження.ПРН-2. Знати і використовувати фаховий словник та філософські засоби для донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема до осіб, які навчаються.ПРН-3. Вміти реконструювати історичний поступ світової філософії, еволюцію філософських ідей і проблем.ПРН-4. Пропонувати та обґрунтовувати нові підходи до розв'язання задач і проблем.ПРН-5. Використовувати методологію та пізнавальні засоби, що властиві філософії та її застосуванням.ПРН-6. Володіти державною та іноземними мовами на рівні, достатньому для вільного фахового спілкування та обговорення наукових проблем і результатів досліджень у сфері філософії.ПРН-7. Критично осмислювати, аналізувати та оцінювати філософські тексти, застосовувати релевантні методи їх аналізу та інтерпретації.ПРН-8. Розуміти зв'язки філософії з іншими напрямами філософського дискурсу та іншими інтелектуальними й гуманітарними практиками.ПРН-15. Розробляти і викладати філософські дисципліни в закладах освіти.Спосіб навчання: аудиторнийНеобхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Феноменологія; Історико-філософська біографістика.Зміст дисципліни: Вступ. Виникнення філософської герменевтики та її історичний контекст.
Філософське відкриття герменевтичності досвіду.
Частина 1 Герменевтика як давній канон і новочасний органон тлумачення.
Проєкт загальної герменевтики Дильтая.
Дильтай і Гусерль: розуміння досвіду.
Гайдеґерів проєкт герменевтичної феноменології.
Частина 2. Семантична модель мови і риторика.
Гуманістична традиція і мистецтво.
Герменевтична філософія мистецтва як натуралістична теорія уяви.
Філософська герменевтика як онтологія мистецького твору.
Історична свідомість та істина.
Історія та передсуди.
Універсальність герменевтичного досвіду і мораль.
Ґадамерів проект герменевтичної онтології мови.Рекомендована література: Вальденфельс Б. Вступ до феноменології / Пер. з нім. В. Кебуладзе. - К., 2002. - 172 с.Блюменберг Г. Антропологічний підхід до сучасного значення риторики / Пер. з нім. С. Кошарного // Після філософії: кінець чи трансформація? - К., 2000. - С. 375-402.Богачов А. До питання про діалектичне обґрунтування онтології // Sententiae. - № 2. - Вінниця, 2017. - С. 30-49.Богачов А. Про еквівалентність перекладу "Буття і часу" Мартина Гайдеґера // Sententiae. - № 3. - Вінниця, 2021. - С. 83-91.Богачов А.Л. Досвід і сенс. - К., 2012.Богачов А.Л. Філософська герменевтика: Навчальний посібник. - К., 2006Вельш В. Наш постмодерний модерн / Пер. з нім. А. Богачова, М. Култаєвої, Л. Ситніченко. - К., 2004. - 327 с.Ґадамер Г.-Ґ. Батьківщина і мова / Пер. з нім. В. Бабича // Ґадамер Г.-Ґ. Герменевтика і поетика. - К., 2001. - С. 188-194.Ґадамер Г.-Ґ. Логіка чи риторика? Ще раз до ранньої історії герменевтики // Ґадамер Г.-Ґ. Істина і метод. Герменевтика ІІ / Пер. з нім. М. Кушніра. - Т. 2. - К., 2000. - С. 262-269.Ґадамер Г.-Ґ. Межі мови / Пер. з нім. В. Бабича // Ґадамер Г.-Ґ. Герменевтика і поетика. - К., 2001. - С. 176-187.Гайдеґґер М. Дорогою до мови / Пер. з нім. В. Кам'янця. - Львів, 2007. - 230 с. Гільдебранд Дітріх фон. Що таке філософія?/ Пер. з англ. Ю. Підлісного. - Львів, 2008.Рікер П. Ідеологія та утопія / Пер. з англ. В. Верлоки. - К., 2005. - 386 с.Слотердайк П. Критика цинічного розуму / Пер. з нім. А. Богачова. - К., 2002. - С. 25-113, 329-383.Тейлор Ч. Джерела себе / Пер. з англ. А. Васильченко та ін. - К., 2005. - 691 с.A Companion to Aesthetics. 2nd ed. (Blackwell companions to philosophy). Blackwell Publishing Ltd, 2009. - P. 197-198, 302-303.Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота.Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання) - 60 балів; підсумковий контроль - 40 балів (екзамен).Мова навчання: українська