НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 343929

Назва:

Вступ до літературної антропології: образи людини в західно-європейській літературі XVIII - XX ст.



Анотація: Курс спрямований на аналіз еволюції уявлень про людину в модерній європейській літературі. Спираючись на різноманітні літературні тексти буде показано як змінювалась персонажі, сюжети, мова літературних текстів. На основі цих спостережень буде зроблена спроба виявити певні антропологічні мотиви сучасної літератури, ті мотиви, які виявляються у літературних текстах на рівні осмислення світу, життя і смерті, свободи, тілесності, кохання, сексуальності тощо.

Тип дисципліни: вибіркова

Рік навчання: 2

Семестр: весняний

Кількість кредитів: 4 (загальна кількість годин - 120 год.; аудиторні години - 40 год.; лекції - 20 год.; семінарські заняття - 20 год.; самостійна робота - 80 год.)

Форма контролю: залік

Викладач(і): Козловський В. П., к. філос. н., доц.

Результати навчання: ПРН-7. Критично осмислювати, аналізувати та оцінювати філософські тексти, застосовувати релевантні методи їх аналізу та інтерпретації.
ПРН-8. Розуміти зв'язки філософії з іншими напрямами філософського дискурсу та іншими інтелектуальними й гуманітарними практиками.
ПРН-10. Брати участь у наукових дискусіях з філософії та міждисциплінарних проблем, обговореннях філософських питань з експертами з інших галузей знань.
ПРН-15. Розробляти і викладати філософські дисципліни в закладах освіти.

Спосіб навчання: аудиторний

Необхідні обовязкові попередні й супутні модулі: Методологічні проблеми історико-філософського пізнання. Філософська герменевтика.

Зміст дисципліни: Літературна антропологія як нова стратегія аналізу текстів: особливості та методологічні підходи. Від рецептивної естетики до концепції "смерті автора": пошук нових методологічних настанов у гуманітаристиці. Постструктуалізм і деконструкція як нова методологія вивчення людини. Література "великої відмови": від універсального до сингулярного погляду на людину. Людина в літературі XVIII - ХІХ ст.: від сентиментального героя і романтичного генія до "натуралістичного" декадента. "Деструкція" людини і світу в літературі ХХ - початку ХХІ ст.: еволюція літературної мови, сюжетів і персонажів.


Рекомендована література:
Андрусив С. Антропологія літератури-літературна антропологія - літературознавча антропологія (до семантики терміна)//Філологічні науки. Літературознавство. 2010. №11. - С. 5-8.
Галета О. Від антології до онтології: антологія як спосіб репрезентації української літератури кінця ХІХ - початку ХХІ століття. Київ: Смолоскип, 2015. - 640 с.
Галета О. Нова словесність: українська література в антропологічній перспективі: наукове видання. Видавництво Українського Католицького Університету, 2023. - 248 с.
Ґумбрехт Г.-У. Продукування присутності. Що значення не може передати. Харків: IST Publishing, 2020. - С. 96 -127.
Доманська Е. Історія та сучасна гуманітаристика: дослідження з теорії знання про минуле. Київ: Ніка-Центр, 2012. - 264 с.
Інгарден Р. Літературно-художній твір. Львів: Літопис, 2024.
Козловський В. Кантова антропологія: Джерела. Констеляції. Моделі. Вид. 2-е, зі змінами та доповненнями. Київ: Дух і Літера, 2023. - С. 49-55.
Козловський В. Чи можливо досліджувати текст поза методологічних обмежень //Філософська думка, 2004, №1.
Марковський М. П. Антропологія, гуманізм, інтерпретація // Теорія літератури в Польщі. Антологія текстів. Друга половина ХХ - початок ХХІ ст. Київ: ВД "Києво- Могилянська Академія", 2008. - С. 491-503.
Нич Р. Антропологія літератури. Культурна теорія літератури. Поетика досвіду. Львів: Центр гуманітарних досліджень. Київ: Смолоскип, 2007. - 64 с.
Поліщук Я. Антропологічна перспектива в літературознавстві // Філологічні семінари, 2013. Вип. 16. - С. 26-31.
Табачковський В. Філософсько-антропологічне питання про сутність людини у координатах постмодерну // Колізії антропологічного розмислу / В. Г. Табачковський та ін. Київ: Парапан, 2002. - С. 5-39.
Тарнашинська Л. Літературознавча антропологія: новий методологічний проект у дзеркалі філософських аналогій // Слово і Час, 2009. № 5. - С. 48-61
Lebkowska A. Between the Anthropology of Literature and Literary Anthropology // Teksty Drugie, 2012, 2. - S. 19 -29



Форми та методи навчання: лекції, семінарські заняття, самостійна робота

Методи й критерії оцінювання: рейтингове оцінювання за 100-бальною системою: поточний контроль - 70 балів (опитування, виступи на семінарах, індивідуальне письмове завдання); підсумковий контроль - 30 балів (залік).

Мова навчання: українська