НаУКМА

Інформаційний пакет ЄКТС

<< повернутись

Код: 345687

Назва:

Біомімікрія



Анотація: Курс призначений навчити студентів бакалаврів НаУКМА з основними складовими науково-пошукової діяльності, новітнім підходам в творчому мисленні та методам латерального мислення. Курс виконується в активному дослідницькому середовищі. Курс біомімікрії сприяє студентам краще розуміти і засвоювати теми навчальних програм з підготовки екологів з таких навчальних дисциплін біологія, зоологія та екологія. Сприяти розвитку креативного мислення та застосування на практиці отриманих знань. Курс з біомімікрії ознайомить слухачів з сучасними технологіями, які, наразі, сприяють вирішенню екологічних проблем в суспільстві та допомагають розвитку суспільства в побудові екологічно безпечного для людей і живої природи. Біомімікрія розвиває навички творчої діяльності та сприяє провадженню власних ідей у соціальні і бізнес проекти.

Тип дисципліни: вибірковий

Рік навчання: 2

Семестр: осінній

Кількість кредитів: 3 кредити ECTS (90 годин) Заняття в аудиторії: 28 годин ( 14 год. лекцій, 14 год практичних ) Самостійна робота слухачів курсу: 62 год

Форма контролю: залік

Викладач(і): : Васильківський Борис Миколайович, старший викладач кафедри екології факультету природничих наук НаУКМА. vasylkivskyi@ukma.edu.ua

Результати навчання: Знати і розуміти, як відбуваються різні процеси в природі, яким чином живі організми реагують на зовнішні фактори, як живі організми пристосовуються до змін середовища, які закони природи є найбільш важливі для підтримки рівноваги та створенні умов збалансованого існування.
Уміти проводити пошук інформації з використанням відповідних джерел для прийняття обґрунтованих рішень.
Застосовувати сучасні методи та інструменти досліджень природних явищ і живих організмів.
Демонструвати навички оцінювання непередбачуваних екологічних проблем і обдуманого вибору шляхів їх вирішення.
Демонструвати навички впровадження природоохоронних заходів та проектів.
Вміти користуватися різними типами джерел, спеціалізованими пошуковими системами та базами даних.
Обирати й застосовувати такі методи латерального мислення як: творча пауза, фокусування, виклики, альтернативи, провокаційні ідеї, віяло концепцій, методи підвищеної чутливості.
Володіти методикою підготовки наукових статей до рецензованих журналів та навичками співпраці з сучасними науковими журналами у статусах автора і рецензента.
Дотримуватися норм авторського права, академічної доброчесності етики наукових досліджень.

Спосіб навчання: аудиторне

Зміст дисципліни: Заняття з курсу поєднують лекційний виклад, виконання творчих практичних робіт, обговорення в групах/командах ідей/концепцій/проектів, виконання пошукових робіт, презентація власних/командних проектів. Значна частина курсу полягає в опануванні методів латерального мислення та застосування їх на практичному рівні, вміння працювати в команді, презентувати і захищати розроблені проекти. Програма та методика проведення курсу націлена на застосуванні набутих знань, вмінь та навичок з інших курсів природничого напрямку біології/екології/хімії/фізики та оволодіння методами латерального/креативного мислення на практиці. З цією метою практичні завдання, окрім загальної складової, максимально сприяють розвитку індивідуальних здібностей та розвитку навичок співпраці в групі/команді (відповідно до тематики дослідження кожного студента). Курс представлено на платформі електронного навчання НаУКМА DistEdu (MOODLE) - www.distedu.ukma.edu.ua : силлабус курсу, всі лекційні матеріали (презентації, конспект лекцій, завдання до практичних, тестові завдання, матеріали до самостійного вивчення, посилання на додаткові ресурси та сервіси тощо. Електронний журнал дозволяє оцінити та представити у реальному часі кожний етап засвоєння матеріалу для кожного з слухачів. Завантаження практичних робіт на платформу дозволяє ефективно оцінювати результати та комікувати зі слухачами, обговорювати спільно помилки чи питання, що виникають. Має значні переваги тестування у дистанційному форматі.


Рекомендована література: 1. Бровдій В.М., Гаца О.О. Закони екології: Навч. Посібник. За ред., В.М. Бродія. - К.: "Освіта України", 2007. - 380 с.
2. Хадорн Э. Венер Р. Загальна екологія: Пер. з нім. -М.: Мир, 1989. - 528 с.
3. Ємельянов І.Г. Нариси із загальної екології. Книга 1. Аутекологія./ І.Г. Ємельянов - К. : "Фенікс", 2018. - 200 с.
4. Е.Н. Князева, С.П. Курдюмов Синергетика. Нелінейність часу і ландшафти коэволюції. Изд.2-е. - М.: КомКнига, 2011.- 272 с.
5. В. Сміл Енергія та історія цивілізації/ Влацлав Сміл; пер. з англ. К. Диси. - Харків: Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2020. - 400 с.
6. Том Келлі, Девід Келлі. Творча впевненість. Як розкрити свій потенціал: Пер. з англ. - К. Основи, 2020. - 295 с.
7. Дональд Норман. Дизайн звичайних речей: Пер. з англ. - Х.: Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2023. - 320 с.
8. Дорон Маєр. WORKFLOW. Практичний посібник до творчого процесу: Пер. з англ.- К.: ArtHus, 2020. - 303 с.
9. Паскаль Гілей. Креативність та інші фундаменталізми: Пер. з гол.- К.:АВАНПОСТ-ПРИМ, 2023. - 111 С. ArtHus, 2019. - 303 с
10. Джозеф О'Конор, Ієн Макдермотт. Системне мислення. Пошук неординарних творчих рішень: Пер. з англ. - К.:Наш формат, 2018. - 240 с.
11. Роберт Шор. Благай, кради і позичай. Митці проти оригінальності: Пер. з англ. - К.: ArtHus, 2019. - 186 с.
12. Дональд А. Норман. Опанувати складність: Пер. з англ. - К.: ArtHus, 2019. - 288 с.
13. Майкл Михалко. 21 спосіб мислити креативно: Пер. з англ. - Х.: Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2019. - 397 с.
14. Річард Темплар. Правила мислення: Пер. з англ. - Х.: Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2022. - 235 с.
15. Едвард де Боно. Курси розвитку мислення: Пер.з англ. - Мінськ.: Попурі, 2012. - 125 с.
16. Кріс Бейлі. Рік продуктивності: Пер. з англ. - К.: Наш формат, 2019. - 280 с.
17. Даніел Левітін. Структуроване мислення. Ясний розум в інформаційному хаосі: Пер. з англ. - К.: Наш формат, 2020. - 456 с.
18. Даніель Канеман. Думай повільно вирішуй швидко: Пер. з англ. - К.: Наш формат, 2017. - 480 с.
19. Франс Йохансон. Ефект Медичі. Інноваційні відкриття на перетині ідей, концепцій та культур: Пер. з англ. - Льві.: Видавництво УКУ, 2011. - 224 с.
20. Орлюк О.П. Право інтелектуальної власності: Академічний курс: Підручник для студентів вищих навчальних закладів. Г.О. Андрощук, О.Б. Бутнік-Сіверський та ін. [ За ред.Орлюк О.П., Святоцького О.Д.]. - К.: Видавничий дім "Ін Юре", 2007. - 697 с.
21.. Дахно І.І. Право інтелектуальної власності. І.І. Дахно. - К.: Центр навчальної літератури, 2006. - 278 с.
22. Геніально! Інструменти вирішення креативних задач. Эдвард де Боно. Пер.с англ. М.:Альпіна Паблишер, 2019.- 567 с.
23. К. Бейлі Рік продуктивності. Експеременти із часом, увагою та енергією. Пер. з англ. Ірина Павленко. - К.: Наш формат, 2019. - 280 с.
24. Джейн Б. Бурка, Ленора М. Юен Прокрастинація. Чому ви вдаєтеся до неї і що можна зробити із цим вже сьогодні. Пер. з англ. Ксенислави Крапки. - Львів: Видавництво Старого Лева, 2019. - 400 с.
25. Круз К. 15 секретів управління часом: Як успішні люди встигають все. Пер. с англ. - М.: Альпіна Паблишер, 2019.- 262 с.
26. Талер Р. Поведінкова економіка. Як емоції впливають на економічні рішення. Пер. З англ. Світлана Крикуренко. - К.: Наш формат, 2018. - 464 с.
27. Інститут Біомімікрії [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://biomimicry.org/
28. Лабораторія інноваційного розвитку ПРООН в Україні [Електронний ресурс] - Режим доступу:
29. ПРООН в Україні. Цілі сталого розвитку [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/sustainable-development-goals.html


Форми та методи навчання: Лекції, практичні заняття.

Методи й критерії оцінювання: Роьота в семестрі - 78 балів, залік - 22 бали.

Мова навчання: українська