Повідомлення

Факультет гуманітарних наук

 Освітньо-наукова програма "Філософія"

 

Категорія: Спеціальність 033 Філософія

Загальна інформація (титул програми)

Офіційна назва освітньої програми:

Філософія / Philosophy.

Назва програми (спеціалізації) затверджена Вченою радою НаУКМА:

Освітньо-наукова програма другого (магістерського) рівня вищої освіти. Галузь знань – 03 Гуманітарні науки. Спеціальність – 033 Філософія.

Тип диплома та обсяг програми:

Одиничний диплом, 1 рік 10 місяців, денна форма навчання (120.00 кредитів ЄКТС).

Кваліфікація:

Магістр філософії

Навчальний заклад:

Національний університет «Києво-Могилянська академія» (National University of «Kyiv-Mohyla Academy»).

Акредитуюча організація:

Міністерство освіти та науки України.

Період акредитації:

01.07.2018 – 01.07.2023 (подовжено до 01.07.2025)

Рівень освіти:

Програма відповідає другому (магістерському) рівню вищої освіти та сьомому кваліфікаційному рівню за Національною рамкою кваліфікацій.

Передумови:

Наявність освітнього ступеня бакалавра

Форма навчання

Денна

Мова (и) викладання

Українська, англійська

A. Мета освітньої програми

Підготовка висококваліфікованих фахівців з філософії, здатних розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері філософії, та гуманітаристики.

B. Характеристика програми

Магістерська програма з філософії була створена в НаУКМА у 1996 р. – першою в Україні. Орієнтація програми – освітньо-наукова, академічна. Основний фокус програми – загальна освіта за спеціальністю «Філософія» в галузі гуманітарних наук. Об’єктами вивчення в рамках програми є вчення і концепції філософії в їх історичному розвитку та системно-теоретичному вигляді; вплив філософських ідей на розвиток людини, суспільства, культури. Теоретичний зміст предметної області становить комплекс ідей, понять, категорій, теорій, концепцій, принципів, методів філософії; функціонування і трансформація інтелектуальних практик. Основу навчального плану складають авторські обов’язкові і вибіркові дисципліни, розроблені з урахуванням і творчим використанням новітнього зарубіжного досвіду. Докладно вивчаючи історію філософії та актуальні проблеми сучасної теоретичної та практичної філософії, студенти також мають можливість розширити освіту шляхом вивчення дисциплін вільного вибору, вдосконалити знання англійської та інших іноземних мов.

C. Придатність випускників до працевлаштування та подальшого навчання

Навчання на магістерській програмі «Філософія» в НаУКМА спрямоване на здобуття студентами широкого спектру знань та навичок, володіння якими дозволить їм працювати у науково-дослідних, освітніх закладах, засобах масової інформації, аналітичних центрах, соціальних та культурних закладах, гуманітарних проєктах, громадських організаціях, партіях тощо. Випускник ОНП «Філософія» має право продовжити навчання за програмою третього освітньо-наукового рівня (доктор філософії) вищої освіти, а також здобувати додаткові кваліфікації у системі освіти дорослих.

D. Методика викладання та оцінювання

Навчальний процес ґрунтується на засадах студентоцентрованого особистісно- та практико-орієнтованого навчання, з використанням проблемного та компетентнісного підходів, інтеграції навчальної й наукової діяльності та забезпеченням принципу демократії, академічної свободи, а також вимог і критеріїв академічної доброчесності. Форми організації освітнього процесу: аудиторні (лекції, семінарські та практичні заняття, консультації), позааудиторні (самостійна робота студентів). Методи, методики та технології: комплекс філософських та міждисциплінарних методів, методологічні підходи сучасної філософії та сучасні методики вивчення (навчання) філософії, поширення та презентації результатів досліджень. Інструментарій та обладнання: сучасне інформаційно-комунікаційне обладнання, інформаційні засоби, що застосовуються у професійній діяльності. Поточний контроль: письмові контрольні роботи, усне опитування, презентації індивідуальних та групових проєктів, письмові есе, реферати, рецензії, колегіальне оцінювання. Підсумковий контроль: екзамени (письмові, усні, змішаної форми), заліки, захист магістерської роботи.

Е. Програмні компетентності

Інтегральна компетентність (ІНТ)

ІНТ. Здатність розв’язувати задачі дослідницького та/або інноваційного характеру у сфері філософії та гуманітаристики.

Загальні компетентності (ЗК)

ЗК-1. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.

ЗК-2. Здатність спілкуватися іноземною мовою.

ЗК-3. Вміння виявляти, ставити та вирішувати проблеми.

ЗК-4. Здатність проведення досліджень на відповідному рівні.

ЗК-5. Здатність спілкуватися з представниками інших, професійних груп різного рівня (з експертами з інших галузей знань/видів економічної діяльності).

ЗК-6. Здатність до пошуку, оброблення та аналізу інформації з різних джерел.

ЗК-7. Здатність розробляти проекти та управляти ними.

Спеціальні (фахові) компетентності (ФК)

СК-1. Здатність використовувати історико-філософську спадщину в осмисленні та розв’язанні дослідницьких проблем.

СК-2. Усвідомлення зв’язків філософської спеціалізації з іншими інтелектуальними й гуманітарними практиками.

СК-3. Здатність формулювати та аргументувати актуальні філософські ідеї, доказово й обґрунтовано викладати результати дослідження.

СК-4. Здатність обирати і застосовувати найбільш ефективну методологічну стратегію дослідження.

СК-5. Здатність критично працювати з філософськими текстами, застосовувати різні методи аналізу та інтерпретації.

СК-6. Здатність здійснювати аналіз, оцінку і прогнозування соціальних, політичних, економічних та культурних процесів із застосуванням фахових знань.

СК-7. Здатність професійно проводити світоглядний аналіз та етико-ціннісну експертизу європейської та євроатлантичної інтеграції України на підставі принципу україноцентризму.

СК-8. Здатність викладати філософські дисципліни у закладах вищої освіти.

СК-9. Здатність усно і письмово презентувати та обговорювати результати наукових досліджень у різних формах наукової комунікації.

F. Програмні результати навчання (ПРН)

ПРН-1. Здійснювати інтелектуальний пошук, виявляти і критично осмислювати актуальні проблеми сучасної філософської думки, розробляти їх в рамках власного філософського дослідження.

ПРН-2. Знати і використовувати фаховий словник та філософські засоби для донесення власних знань, висновків та аргументації до фахівців і нефахівців, зокрема до осіб, які навчаються.

ПРН-3. Вміти реконструювати історичний поступ світової філософії, еволюцію філософських ідей і проблем.

ПРН-4. Пропонувати та обґрунтовувати нові підходи до розв'язання задач і проблем.

ПРН-5. Використовувати методологію та пізнавальні засоби, що властиві філософії та її застосуванням.

ПРН-6. Володіти українською та англійською мовами на рівні, необхідному для вільного фахового спілкування та здійснення наукової діяльності у сфері філософії як в Україні, так й закордоном.

ПРН-7.Критично осмислювати, аналізувати та оцінювати філософські тексти, застосовувати релевантні методи їх аналізу та інтерпретації.

ПРН-8. Розуміти зв'язки філософії з іншими напрямами філософського дискурсу та іншими інтелектуальними й гуманітарними практиками.

ПРН-9. Ефективно використовувати інформаційно-комунікаційні технології в професійній діяльності.

ПРН-10. Брати участь у наукових дискусіях з філософії та міждисциплінарних проблем, обговореннях філософських питань з експертами з інших галузей знань.

ПРН-11.Аналізувати, оцінювати і прогнозувати соціальні, політичні, економічні та культурні процеси із застосуванням фахових знань та спеціалізованих навичок розв’язання складних задач філософії.

ПРН-12. Використовувати набуті знання в практиці європейської та євроатлантичної інтеграції України, зокрема проводити світоглядний аналіз та етико-ціннісну експертизу інтеграційних процесів.

ПРН-13.Розробляти і реалізовувати наукові та/або прикладні проекти у сфері філософії та з дотичних міждисциплінарних проблем.

ПРН-14. Приймати ефективні рішення з питань управління складною професійною та/або навчальною діяльністю у сфері філософії.

ПРН-15. Розробляти і викладати філософські дисципліни в закладах освіти.

ПРН-16. Планувати і виконувати наукові дослідження з філософії та дотичних питань, формулювати і перевіряти гіпотези, аргументувати висновки, презентувати результати досліджень в різних формах наукової комунікації.

G. Ресурсне забезпечення реалізації програми

До викладання на ОНП залучені викладачі зі складу кафедри філософії та релігієзнавства НаУКМА і низки інших провідних освітньо-наукових закладів України (Інститут філософії імені Г.С. Сковороди Національної академії наук України, Київський національний університет імені Тараса Шевченка), які мають значний досвід наукової й педагогічної діяльності, високу наукову кваліфікацію і численні академічні досягнення. Здобувачам надано доступ до всіх ресурсів навчального середовища НаУКМА, зокрема до аудиторій із апаратно-програмним забезпеченням. Студентам доступні всі ресурси Наукової бібліотеки НаУКМА (http://www.library.ukma.edu.ua/), освітня платформа НаУКМА для дистанційного навчання DistEdu (https://distedu.ukma.edu.ua/); програми, що забезпечують відеозв’язок для проведення занять у дистанційному форматі (Zoom, Microsoft Teams), кафедральна та загальноуніверситетська фейсбук-сторінки, соцмережі, методичне забезпечення навчальних дисциплін, інші корпоративні сервіси університету.

H. Академічна мобільність

Національна кредитна мобільність може бути здійснена відповідно до угод НаУКМА у закладах вищої освіти – партнерах НаУКМА. Регулюється «Положенням про порядок участі у програмах внутрішньої і міжнародної академічної мобільності здобувачів вищої освіти НаУКМА» (наказ № 289 від 10.09.2020 р.). НаУКМА створює численні можливості для здобувачів щодо отримання досвіду навчання в зарубіжних вищих навчальних закладах. Йдеться про кредитну мобільність до університетів ЄС за програмою Erasmus+ KA1 International Credit Mobility, самоініційовану мобільність – за програмами DAAD, Fullbright тощо. Регулюється «Положенням про порядок участі у програмах внутрішньої і міжнародної академічної мобільності здобувачів вищої освіти НаУКМА» (наказ № 289 від 10.09.2020 р.). Навчання іноземних студентів може здійснюватися згідно з вимогами чинного законодавства.

Освітньо-наукова програма "Філософія"