Посольський фонд США підтримав проєкт реставрації фасадів Староакадемічного корпусу
- Деталі
- Дата публікації: Вівторок, 03 вересня 2019, 12:57
Проєкт реставраційних робіт зі збереження фасаду Староакадемічного (Мазепиного) корпусу НаУКМА став переможцем конкурсу Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини (AFCP) «Великий проєкт-2019». Для збереження 300-літньої будівлі Староакадемічного залучено 400 000 доларів США, що в гривневому еквіваленті становить суму понад 10 млн гривень. Це найбільший грант, який дотепер отримували проєкти з України. За кошти гранту планується виконати повну реставрацію фасадів Староакадемічного корпусу: зміцнити стіни, оштукатурити поверхні, замінити вікна, реставрувати унікальні барокові пілястри, гіпсові рами і фронтони.
Починаючи з 2001 року Фонд AFCP підтримав близько 1000 проєктів у 125 країнах світу, з яких 14 проєктів-переможців від України на загальну суму понад 900 тисяч доларів США.
«Ми в Посольстві пишаємося, що підтримуємо оновлення Староакадемічного корпусу, – зазначає Тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор. – І дуже радіємо, що Сполучені Штати допомагають Україні зберегти цю історичну пам’ятку. Я слідкуватиму за ходом реставрації та з нетерпінням чекаю на момент, коли зможу приєднатися до багатьох відвідувачів, аби побачити цю чудову архітектурну пам’ятку.
Даний проєкт – п'ятнадцятий в Україні, який Сполучені Штати мають честь підтримувати. Це є свідченням нашої поваги до української культурної спадщини та внеску України в нашу спільну світову культуру».
«Мазепин корпус є культурним надбанням не лише університету чи країни, але й всього світу, – зазначає президент НаУКМА Андрій Мелешевич. – Ми надзвичайно вдячні Посольству США за повагу до культурної спадщини України й за такий важливий внесок у збереження пам’яті десятків поколінь. Унікальність Староакадемічного корпусу, зокрема, й у тому, що у будівлі навчалися українські гетьмани, архітектори, лікарі, філософи, священники. Багато з них вже є символами та ідейними натхненниками українців: архітектор Іван Григорович-Барський, композитор Артемій Ведель, філософ Григорій Сковорода і ще десятки й сотні видатних українців. І сьогодні в Академії ми навчаємо студентів, котрі продовжують поступ нашого суспільства та реалізують важливу місію Києво-Могилянської академії».
Проєкт реставрації в рамках гранту AFCP розрахований на період з вересня 2019 і до кінця року 2020, коли будівля ззовні буде повністю відновлена.
Проте, це – лише один із етапів на шляху до повного відновлення будівлі. Після завершення фасадних робіт планується реставрація інтер’єрів: стін, металевих прикрас, фрескових розписів, підлог та гранітних сходів, відновлення мозаїки «тераццо» тощо. Також необхідно модернізувати інженерні мережі будівлі та забезпечити нічне освітлення фасадів.
Планується оснащення будівлі всім необхідним для використання в діяльності університету, включаючи обладнання для проведення конференцій та для мистецької галереї. Після реставрації у будівлі розташуються рідкісні колекції наукової бібліотеки, науково-навчальний центр, художня галерея, інформаційно-туристичний центр та церква. Конгрегаційна зала буде знову використовуватись для найважливіших подій університету та країни. Продовжаться служби в Благовіщенській церкві, яка є невід’ємною частиною будівлі.