• «Kyiv-Mohyla Law and Politics Journal»
  • Наукові школи
  • Kyiv-Mohyla Humanities Journal

Інститут громадянської освіти

Дослідження та наукова діяльність

Загальна інформація

Дослідження та наукова діяльність

Публікації

Конференції

Тематика досліджень та проекти Інституту громадянської освіти:

1. Громадянська освіта в Україні

Головна мета проектів Інституту – поширення і популяризація громадянської освіти.

«Демократія: від теорії до практики»: інноваційний курс з громадянської освіти за методологією IFES, який з 2018 року викладається в НаУКМА. Інтерактивний курс був розроблений спільно провідними українськими та міжнародними фахівцями із урахуванням українського контексту. Студенти НаУКМА були одними із перших, кому було надано можливість його прослухати.

У рамках курсу студентами розроблено та втілено в життя ряд проектів громадської участі. «Публічний лекторій»: проект передбачає проведення циклу регулярних публічних лекцій. Починаючи із 2018 року Інститутом організовано понад 20-ти лекцій на різноманітні теми, які включають гендерні питання, ЗМІ та політики, лекції від випускників НаУКМА, відомих вітчизняних та зарубіжних експертів та науковців.

 

2. Дослідження наукової спадщини С.Рябова

«Рябівські читання»: науково-дослідницький проект, в рамках якого відбуваються щорічні заходи на честь пам’яті засновника інституту – Сергія Рябова (конференції, семінари, круглі столи, конкурси наукових та студентських робіт).

 

3. Протидія корупції та політичному маніпулюванню

«Стоп політичній корупції – громадський моніторинг парламентських виборів-2019»: проект спрямований на відстеження поширення маніпулятивної інформації в українських мас медіа та використання брудних технологій протягом парламентської виборчої кампанії.

Ініціатором проекту виступила ГО «Стоп корупції», підтримали ініціативу два університетські наукові заклади - Інститут громадянської освіти НаУКМА та Інститут журналістики КНУ ім.Т.Г.Шевченка, а також платформа семантичного медіа моніторингу Semantrum. У ході моніторингу виборів використано найновіші сучасні технології аналізу великих масивів даних, картування (mapping) каналів, свідомого поширення маніпулятивної дезінформації, проведено експертні дослідження і журналістські розслідування.

 

“Школа громадянської освіти” – спільний проект ГО “Стоп корупції”, Інституту громадянської освіти НаУКМА та ACREC. Протягом проекту Інститутом проведено серію навчальних тренінгів для громадських активістів ГО “Стоп корупції”, що працюють у регіонах України, з метою дослідити корупційні ризики та провести кампанії з протидії корупції в обраних містах.

 

4. Молодіжна освітня політика

“Школа молодіжного лідерства”: спільний проект Інституту громадянської освіти НаУКМА та ГО “Нова політична генерація».

У рамках проекту було проведено два цикли навчання: 15-16 липня (ДПУ «Міжнародний дитячий центр «Артек») та 28 вересня 2019-го року (м. Славутич), які включали інтерактивні заняття, серед яких лекції, практичні вправи, дискусії та завдання для закріплення отриманих знань. У результаті цього проекту з громадянської освіти біля 300 школярів з України та Білорусі отримали навички активного лідерства, ознайомились з методами впливу на владу з метою відстоювання своїх інтересів.

Конференції

Загальна інформація

Дослідження та наукова діяльність

Публікації

Конференції

Конференції Інститут громадянської освіти ім. Сергія Рябова Національного університету «Києво-Могилянська академія» організовує різноманітні конференції, круглі столи, семінари та освітні публічні лекторії. 

Конференції:

24 травня 2019 року була проведена наукова конференція в рамках проекту «Рябівські читання». Тема конференції - «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину». У заході, який проводився у Музеї НаУКМА, було 3 тематичні панелі: теоретична, експертна та студентська. Учасники конференції представили доповіді на різні тематики.

22-23 березня 2018 року відбулася міжнародна науково-практична конференція «Українська політика у міждисциплінарному вимірі». Організаторами та партнерами конференції виступили: Кафедра політології НаУКМА, Інститут громадянської освіти ім. Сергія Рябова, Фонд «Освіта для демократії», Collaboratsi (Collaborative thinking and learning. A Vistas Canada EDU Consultancy) та Ukrainian American Associattion of College Educators.

19 травня 2017 року відбулась наукова конференція “Рябівські читання – 2017”. У рамках конференції також було проведено конкурс студентських робіт, метою якого було залучити студенство до знайомства з творчою спадщиною С.Рябова, дослідити її та підтримати нові погляди на діяльність.

 

Круглі столи:

21 лютого 2020 року відбувся круглий стіл «Популізм: виклики сьогодення».

29 травня 2019 року було проведено круглий стіл «Поширення маніпулятивної інформації в українських ЗМІ під час виборів».

14 серпня 2019 року - круглий стіл щодо результатів моніторингу виборів у Верховну Раду України у 2019 р.

13-14 квітня 2018 року відбувся Міжнародний науково-практичний семінар «Ромські студії в Україні і ЄС. Досвід і перспективи».

 

Інститут виступив співорганізатором заходу.

Освітні програми:

16-18 листопада 2018 року було проведено освітню програму «Нова політична генерація України» (спільно з NPG).

22 грудня 2018 року -освітня програма «Блокчейн-еволюція в суспільно-політичному просторі» (спільно з NPG).

 

У період 2017 – 2019 рр.. на українських і міжнародних конференціях, семінарах, круглих столах було виголошено такі доповіді співробітників Інституту:

  • Зубрицька Л. Й. Українське суспільство потребує позитивних емоцій/ Круглий стіл «Українське диво: від депресії до соціального оптимізму»., м. Київ, 12 квітня, 2019 р.
  • Зубрицька Л. Й. Особливості впровадження інтерактивних методів викладання / Семінар-тренінг «Інтерактивні методики викладання»., м. Київ, 19 листопада, 2019 р.
  • Зубрицька Л. Й. Механізми маніпулювань під час виборчих перегонів / Круглий стіл «Маніпуляції та фейки у ЗМІ під час парламентської виборчої кампанії 2019 року», м. Київ, 14 серпня, 2019 р.
  • Зубрицька Л. Й. Емоційне підсвідоме як фактор вибору / Круглий стіл «Маніпулятивна інформація в українських ЗМІ», м. Київ, 29 травня, 2019 р.
  • Зубрицька Л. Й. Громадянська освіта як механізм протидії впливу популізму/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
  • Мазниченко Б. Спільні та відмінні риси правого та лівого популізму на кейсах грецьких партій "Syriza" та "Golden Dawn"/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
  • Прокопчук Д. Концепція садопопулізму в українських реаліях/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
  • Соколов С. Як медiа торують шлях популiзму/ Наукова-практична конференція «Популізм і громадянське суспільство: межі перетину», 24 травня 2019 р., м. Київ.
  • Зубрицька Л.Й. Тренінг «Фасилітація у викладанні. Права людини» – Львів, 17 травня 2019.
  • Зубрицька Л.Й. Тренінг «Методика викладання інтерактивного курсу з громадянської освіти»,– Київ, 2 лютого 2019 р.
  • Зубрицька Л. Й. Українська політика: трансформація міфологем простору та часу/ "Українська політика у міждисциплінарному вимірі", Міжн. наук. конф. (22-23 березня. 2018 р.; Київ) / http://political-science.ukma.edu.ua
  • Зубрицька Л. Й. Причини актуалізації міфу в період кризи / "Дні науки філософського факультету – 2017", Міжн. наук. конф. (2017 ; Київ). Міжнародна наукова конференція "Дні науки філософського факультету – 2017", 25-26 квіт. 2017 р. : – К. : Видавничополіграфічний центр "Київський університет", 2017. – Ч. 8. – 213 с.
  • Амельченко Н. Організація і проведення колоквіума з громадянської освіти для вчителів загальноосвітніх шкіл.- м. Чернігів., 10 березня 2017 р.
  • Амельченко Н. Організація і проведення колоквіума з громадянської освіти для вчителів загальноосвітніх шкіл.- Бровари Київської обл., 17 березня 2017 р.
  • Зубрицька Л.Й. Місце громадянської освіти в системі освіти України/ Круглий стіл «Освітня реформа: інновація чи деградація», м. Київ, вересень, 2017 р.
  • Зубрицька Л. Й. “Рябівські читання”- проект шани та памяті/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, 19 травня, 2017 р.
  • Кисельов С. О. Громадянське суспільство та громадянська освіта / Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
  • Амельченко Н. Сергій Рябов - людина, яка не розчарувала/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
  • Дем’янчук О. П. Науковий спадок С. Рябова/ Конференція «Рябівські читання», м. Київ, травень, 2017 р.
  • Кисельов С. О. Виступ на «круглому столі» «America House. Українські освітні трансформації у глобальному контексті: ініціативи знизу». 15.06.2017.
  • Кисельов С. О. Участь у форумі: «Освіта дорослих і розвиток громадянського суспільства». – Київ, 2-3 листопада 2017.
  • Зубрицька Л.Й. Участь у форумі: «Освіта дорослих і розвиток громадянського суспільства». – Київ, 2-3 листопада 2017.

 

2012 року на українських і міжнародних конференціях, семінарах, круглих столах було виголошено такі доповіді співробітників Інституту:

  1. Амельченко Н. А. Ціннісні та інституційні виміри демократії. Круглий стіл «Ціннісні орієнтири для українців». Київ, 9.11.2012 р.
  2. Яковлєв М. В. Когнітивні передумови формування нового політико-економічного порядку в Україні // Соціально-економічні проблеми України в глобальному просторі: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Чернівці, 26–27 квітня 2012 р. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2012. – С. 244–246.
  3. Амельченко Н. А. Порівняльний аналіз суспільних цінностей Росії, Бєларусі та України. Східноєвропейська школа політичних студій. – Почаїв, Україна, 22–23 квітня 2012 р.
  4. Амельченко Н. А. Міжнародний науково-методологічний семінар «Пострадянські студії». Доповідь «Пострадянська ідентичність на пострадянському просторі». – Тбілісі, Грузія, 1–4 травня 2012 р.
  5. Oleksandr Demianchuk. Theory of Political Decisions Making (Generalizing Course: Step from Basic to Advanced Learning). 14–17 October, Tbilisi, Georgia.
  6. Serhiy Kiselyov "Civil Society in transit: Ukrainian experience". 14–17 October, Tbilisi, Georgia.
  7. Кисельов С. О. «Громадянське суспільство в Україні напередодні виборів» / Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
  8. Дем’янчук О. П. Модель суспільного вибору як соціальна основа виборчого процесу. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
  9. Чабанна М. В. Роль опортунізму у партійній діяльності: передвиборчий контекст. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.
  10. Амельченко Н. А. Вибори: між абсентеїзмом та політичним відчуженням. Міжнародна науково-практична конференція «Виборчий процес: теорія та українська практика». 25–27 жовтня, НаУКМА, Київ, Україна.

Інститут громадянської освіти спільно з Представництвом Фонду ім. Конрада Аденауера в Україні організував та провів такі заходи:

  • Семінар "Розробка і обговорення Концепції політичної освіти в Україні" (25–26 лютого 2005 року);
  • Круглий стіл "Політична освіта в Україні: проблеми й перспективи розвитку" (5 квітня 2005 року).

В рамках Щорічної наукової конференції НаУКМА (27 січня 2005 року) Інститут зорганізував і провів засідання круглого столу "Політична криза в Україні: причини та результати". Головував на засіданні В. Кушніренко. Засідання круглого столу мало на меті проаналізувати події "Помаранчевої революції" 2004 року в Україні. Розглянуто такі питання:

  • причини виникнення політичної кризи;
  • головні вимоги учасників протистояння;
  • перебіг подій політичної кризи;
  • компроміс: чиясь поразка чи взаємна вигода?
  • імовірні наслідки політичної кризи в Україні.

Доповіді:

  • "Помаранчева революція": плановане чи несподіване дитя трансформації" В. Степаненко (Інститут соціології НАН України, Київ);
  • "Президентські вибори в Україні: чи можливий демократичний вибір на теренах СНД" П. Бурковський (НаУКМА);
  • "Легітимація влади в контексті "Помаранчевої революції" В. Якушик (НаУКМА);
  • "Особливості політичних процесів у західному регіоні України" Б. Ярош (Волинський державний університет ім. Лесі Українки, Луцьк).

Публікації

Загальна інформація

Дослідження та наукова діяльність

Публікації

Конференції

Повний список видань попередніх років можна знайти в бібліографічних покажчиках:

 

 

2019-2018

  • Амельченко Н.А. Методичні рекомендації для вчителів загальноосвітньої школи з питань висвітлення тем «Виборчий процес», «Політична система в Україні: участь громадян», «Законодавство для молоді» і «Молодь в урядових програмах».- Київ, 2017.- 88 с.
  • Рябівські читання: творчість яку варто вивчати. Збірка наукових студентських статей.( заг. ред. – Зубрицька Л.Й.), – Київ, 2017 – 134 с.
  • Зубрицька Л. Й. Активізація міфу у період кризи: особливості міфологем «війни» та «героя»/ Наукові записки НаУКМА. Том 186, Політичні науки / Національний університет "Києво-Могилянська академія", Київ, 2016.- С. 72-76.
  • Популізм і громадянське суспільство: межі перетину. Тези виступів наукової конференції (24 берез. 2019 р.) / [за заг. ред. Л. Й. Зубрицької]. ––45 с.
  • Зубрицька Л. Й., Побережник А. Громадянська освіта у творчості Сергія Рябова як спосіб поширення та утвердження цінностей громадянського суспільства// Наукові записки кафедри політології НаУКМА. – Київ, 2018. - С. 95-107.
  • Кисельов С. О., Поліщук Ю. В. Науковий спадок, що не втрачає своєї актуальності: теорія держави у працях Сергія Геннадійовича Рябова // Наукові записки кафедри політології НаУКМА. – Київ, 2018.

2012

 

  • Дем’янчук О. П. Політика владна / О. Дем'янчук // Політична енциклопедія / [упоряд. Юрій Шаповал] ; Нац. акад. наук України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса. - К. : Парламентське вид-во, 2012. - С. 568-569.
  • Дем’янчук О. П. Політика публічна / О. Дем'янчук // Політична енциклопедія / [упоряд. Юрій Шаповал] ; Нац. акад. наук України, Ін-т політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса. - К. : Парламентське вид-во, 2012. - С. 571-572.
  • Дем’янчук О. П. Квазіпартійні учасники процесу ухвалення політичних рішень / Олександр Дем'янчук // Партійна система сучасної України: еволюція, тенденції та перспективи розвитку: (матеріали міжнародної науково-практичної конференції) / редкол. : Ю. А. Левенець (гол.) ... та ін. ; Нац. акад. наук України, Ін-т політ. і етнонаціон. дослідж. ім. І. Ф. Кураса. - К. : [ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України], 2012. - С. 505-517.
  • Дем’янчук О. П. Квазіпартійні учасники процесу ухвалення політичних рішень // Партійна система сучасної України: еволюція, тенденції та перспективи розвитку: матеріали міжнародної науково-практичної конференції. 24–25 листопада 2011 р. – К.: ІПіЕНД, 2012. – С. 505–517.
  • Кушніренко В. О. Проблема суверенітету та громадянства в контексті осучаснення історичної шаріатської політико-правової доктрини // Там само. – С. 34–36.
  • Яковлєв М. В., Гуменюк О. Г. Картина суспільно-політичних перетворень у постсоціалістичних країнах згідно з індексами демократизації // Там само. – С. 42–47.
  • Яковлєв М. В. Когнітивні передумови формування нового політико-економічного порядку в Україні // Соціально-економічні проблеми України в глобальному просторі: Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, м. Чернівці, 26–27 квітня 2012 р. – Чернівці: ЧТЕІ КНТЕУ, 2012. – С. 244–246.
  • Дем’янчук О. П. The Dynamics of Political Culture in an Independent Ukraine // The Culture of Governance: The Black Sea / Ed. Melanie Sully. – Vienna: Federal Ministry for European and International Affairs, 2012. – Р. 95–102.
  • Дем’янчук О. П. Політологічна теорія держави: навчально-методичний комплекс дисципліни. – К.: НаУКМА, 2012. – 52

 

2011

 

  • Дем’янчук О. П. SWOT-аналіз політичної системи України в модернізаційній парадигмі // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України. – 2011. – № 6 (56). – С. 12–25.

 

2007

 

  • Рябов С.Міркування про громадянське суспільство в контексті дилеми приватного та державного / С. Рябов // Наукові записки. Національний університет «Києво-Могилянська академія». Т. 69 : Політичні науки / Редкол. : В. Брюховецький та ін. ; НаУКМА. – К. : Вид. дім «Києво-Могилянська академія», 2007. – С. 69–75.

 

2005

 

  • Концепція політичної освіти в Україні. – Київ, 2005. – 8 с.
  • Політична освіта в Україні: проблеми та перспективи розвитку. – Київ, 2005. – 43 с.
© 2012-2024 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна