Програма СЕТА
Програма СЕТА - це програма психологічної підтримки людей, які зазнали наслідків військового конфлікту в Україні та переживають сильний стрес. Наслідки цього стресу можуть проявлятися в неприємних спогадах про минулі події, що супроводжується тривогою, занепокоєнням, почуттям смутку і самотності. Все це заважає людині в її повсякденному житті, може призводити до зловживання алкоголем, депресії, конфліктів з оточуючими - на роботі, вдома. Ця програма розроблена спеціально для вирішення таких проблем і в більшості випадків призводить до швидкого поліпшення стану без використання медикаментів або необхідності звертатися до психіатра. В першу чергу, вона спрямована на ветеранів АТО і переселенців зі сходу України.
СЕТА розроблена в рамках когнітивно-поведінкового підходу групою з прикладних досліджень психічного здоров’я університету Джонса Гопкінса (the JHU Applied Mental Health Research Group (AMHR)) і була успішно реалізована в різних країнах. В Україні проекту СЕТА здійснює проектна група Центру психосоціального супроводу НаУКМА за фінансової підтримки фонду жертв тортур USAID’s Victims of Torture Fund.
Участь в програмі добровільна. Коли людина помічає у себе ознаки психологічного стресу, або її близькі звертають на це увагу, вона може звернутися до консультанта програми. Під час першої бесіди, яка триває близько години, консультант разом з клієнтом визначають причину стану клієнта і узгоджують індивідуальну програму роботи. Особа обов'язково отримаує повну інформацію про причини своїх труднощів, а також всю необхідну інформацію з цього питання, яка допоможе вибрати найефективніший вид допомоги. У тому випадку, якщо особі буде необхідно медичне лікування, їй нададуть контакти лікарів-психіатрів. Проте, більшість людей може впоратися з наслідками психологічного стресу без психіатричного лікування.
Тривалість програми варіюється від 5 до 12 зустрічей, в залежності від потреб конкретної людини. Зустрічі проводяться раз на тиждень у заздалегідь узгоджений час. Вони тривають 1-1,5 години. У разі необхідності, можна зв'язатися з персональним консультантом за телефоном. Консультант намагається забезпечити максимальний комфорт і конфіденційність клієнту під час бесіди. При цьому можливі зустрічі вдома або в місцях спільного проживання, щоб була можливість надати допомогу всім, хто її потребує. При бажанні клієнт може зберігати анонімність звернення. Клієнту не буде ставитися жодних офіційних діагнозів.
Під час зустрічей консультант обговорює теми, які за результатами досліджень найважливіші в подоланні стресу, і допомагає крок за кроком навчитися управляти своїм станом. Після кожної зустрічі робота по застосуванню нових знань і навичок у повсякденному житті триває самостійно. Успіхи і можливі труднощі обговорюються під час наступних зустрічей. Завдяки такому підходу, який не вимагає госпіталізації і відокремлення від сім'ї або роботи, настає поліпшення психологічного стану: покращується сон, знижується дратівливість, плаксивість, повертається спокій і т.д.
Обов'язковою умовою програми є контроль якості. Більшість консультантів - це психологи, педагоги або соціальні працівники, які мають досвід надання допомоги переселенцям, ветеранам АТО і їх сім'ям. Консультанти програми можуть працювати в державних і громадських організаціях, бути волонтерами. Всі вони пройшли ретельне навчання тому, як визначати основні симптоми проблем, пов'язаних з травматичним стресом, а також оволоділи методиками їх подолання. Всі консультанти зобов'язуються зберігати конфіденційність інформації і пройшли додаткове навчання етичним стандартам в наданні психологічної допомоги.
Ліфлет програми можна подивитись за посиланням.
Відео про програму СЕТА можна подивитись за посиланням.