Наука
Лабораторія екологічних досліджень міських систем.
Актуальність проблем урбанізованих просторів у містах викликана їх зростанням - як у просторі, так і в кількості людей, які на цих територіях мешкають. До найбільш негативних факторів, що впливають на людей та їх здоров’я в містах, належать: забруднення атмосферного повітря, якість питної води, зменшення зелених зон, підвищення температури повітря, проблеми з транспортом, психологічний дискомфорт та багато інших спільних чи особистих факторів. Саме дослідженню перерахованих проблем - їх вивченню та розробці методів та пристроїв для їх мінімізації - в кінці 2018 року на кафедрі екології природничого факультету Академії була створена науково-дослідна лабораторія екологічних досліджень міських систем.
Завданням лабораторії є забезпечення проведення власних кафедральних науково-дослідницьких програм та участь в спільних дослідженнях з національними та міжнародними партнерами на рівні навчальних закладів, комерційних та виробничих організацій, громадських чи приватних. Одним з напрямків роботи лабораторії було дослідження пилового забруднення автотранспортом атмосферного повітря в місті.
В рамках наших досліджень були поставлені наступні завдання: дослідити конвертацію рівня часток тилу РМ10 та РМ2,5 на різних висотах відносно поверхні землі за допомогою пилового аналізатора, розробити моделі пиловловлювачів різної форми, вибрати з розроблених моделей пиловловлювачів ту, яка здатна уловлювати на визначених висотах та при однакових фізичних умовах найбільшу кількість пилу.
Фото 1.
Розроблені моделі (Фото 1) були циліндричної форми об’ємом 1 л і мали наступні вирізи (отвори): вертикальні, горизонтальні і, як контрольна, відкритою в верхній частини циліндру. Цей контрольний пиловловлювач давав можливість встановлювати кількість пилу, яка потрапляє на -горизонтальну площину при однакових умовах для всіх досліджуваних моделей (Фото 2).
Пиловловлювачі встановлювались біля проїзної частини дороги на 60 хвилин (Фото 3). Після закінчення часу вимірювання і для збереження всіх часток пилу, що потрапили до пиловловлювач
Фото 2.
Всі розроблені моделі пиловловлювачів встановлювались біля автомобільної дороги на рівній відстані від проїжджої частини на фіксованих висотах h=0,25 м, h=0,5 м та на відстані 0,50 м один від одного.
Фото 3.
Планується продовжити пошук вдосконалених форм пиловловлювачів (Фото 4) для досягнення максимальної ефективності в залежності від висоти над поверхнею землі та відстанню від автодоріг.
Фото 4.
За результатами досліджень було встановлено наступне: а) на різних висотах і відстанях від приїжджої частини вулиці концентрація часток пилу розподіляється в залежності від розміру частинок; б) найбільша концентрація твердих дисперсних часток великого розміру спостерігається на відстанях від 0,5 до 1 м та висоті до 1 м. від проїжджої частини вулиці; в) на концентрацію пилу в повітрі найменше впливає температура повітря, більшій суттєвими факторами впливу є вологість повітря і швидкість вітру; г) якщо різниця між низькою, середньою і високою завантаженістю вулиць відрізняється в кількості одиниць автомобілів на цих вулицях, то рівень запиленості повітря зі зростанням завантаженості збільшується в рази.
За результатами досліджень, була розроблена модель вуличного пристрою для вловлювання пилу від автомобільного транспорту. Модель пристрою представляє собою стовпчик (циліндр), висотою 0,5 м. який має по периметру отвори, всередині встановлені перегородки, в нижній частині ємкість для накопичення твердих частинок/пилу (Фото. 5).
Розробляючи модель ми намагалися зробити його простим у користуванні і виробництві, тому модель схожа на антипаркувальний стовпчик (Фото 6). Сьогодні в світі широко застосовуються антипаркувальні стовпчики/делініатори. Тільки в Києві за останній рік їх було встановлено більше десяти тисяч. Модель являє собою той же антипаркувальний стовпчик який не тільки забезпечує безпеку пішоходам, а й виконує екологічну роль, вловлюючи частки пилу від автотранспорту покращує якість атмосферного повітря. Цей пристрій не замінить прибирання вулиць міста від пилу, але його можливість працювати автономно, цілодобово і необмежено в часі буде вносити свою частку в покращення екологічного стану міста.
![]() |
||
Фото 5. | Фото 6. | Фото 7. |
В травні 2020 року Державне підприємство «Український інститут інтелектуальної власності» (Укрпатент) видав патент на Корисну модель №142114 на «ПРИСТРІЙ ДЛЯ ВЛОВЛЮВАННЯ ПИЛУ НА ВУЛИЦЯХ МІСТА» (Фото 7) [1].
Лабораторія продовжує свої дослідження і вже підготувала документи на патент ще однієї корисної моделі щодо зменшення пилового забруднення міського середовища. В цьому році Лабораторія екологічних досліджень міських систем при Могилянці прийняла участь в національному конкурсі з біомімікрії і стала однієї з призерів конкурсу, який проводився Лабораторією інноваційного розвитку ПРООН, у партнерстві з Інститутом біомімікрії (США) [2].
1. Спеціалізована БД «Винаходи (корисні моделі) в Україні» [Електронний ресурс] - Режим доступу: https://base.uipv.org/searchINV/search.php?action=search
2. Оголошено фіналістів національного відбору на Міжнародний конкурс з пошуку інноваційних рішень за логікою біомімікрії [Електронний ресурс] - Режим доступу:
https://www.ua.undp.org/content/ukraine/uk/home/blog/2020/finalists-announced-for-the-biomimicry-global-design-challenge.html
Анотації курсів
Агроекологія
Дисципліна ставить за мету дати студентам уяву про сутність, мету, завдання, складові елементи і значення цієї науки для розвитку агросфери і суспільства, навчити їх новим підходам і методам еколого-безпечного сільськогосподарського виробництва, методам екологізації АПК, ознайомити з засобами відтворення продуктивності сучасних агроландшафтів і забезпечення виробництва достатньої для суспільства кількості екологічно безпечної продукції.
Адаптація до змін клімату
Навчальна дисципліна "Адаптація до зміни клімату" спрямована на формування у студентів знань, системного бачення та відповідних умінь стосовно визначення та поводження з інформаційними, політичними, соціальними, екологічними, економічними чинниками, що сприяють збалансованому природокористуванню, охороні довкілля, зменшенню/пом'якшенню наслідків та адаптації до зміни клімату.
Курс передбачає розгляд підходів, екологічних аспектів та управління різноманітними системами і об'єктами з урахуванням довкільних вимог і пріоритетів. На групових заняттях такі методики і підходи будуть використовуватися для моделювання схем екологічного оцінювання, екологічного планування та екологічного регулювання функціонування об'єктів виробничої діяльності.
Аспірантський дослідницький семінар
Біоіндикація та біотестування
Студенти знайомляться з різними напрямками біоіндикації, яка ґрунтується на взаємозв'язках між біосистемами чи їх ознаками, характеристиками та абіотичними факторами, дозволяє швидко, надійно та відносно дешево оцінювати вплив і зміну різних екологічних факторів на різних рівнях організації екосистем. Окрім методів біоіндикації в курсі студенти знайомляться з методами біотестування за допомогою яких можна встановити токсичність середовища за допомогою тест-об'єктів. У результаті студенти поглиблять знання з екології рослин та тварин, екологічного ландшафтознавства, екосистемології, засвоять різні методи екологічної біоіндикації та біотестування, які можуть широко використовуватися в різних практичних аспектах.
Біологія
Курс «Бііологія» розрахований на студентів 2 курсу природничого факультету
спеціальності - Екологія. За результатами навчання студенти матимуть змогу розуміти основи
клітинної теорії, значення та механізм процесу фотосинтезу та клітинного дихання, основи
генетики, механізми передачі спадкової інформації та інші важливі складові сучасної
біологічної науки; вмітимуть застосовувати сучасні практики для роботи з науковими
джерелами та лабораторним
Біомімікрія
Курс призначений навчити студентів бакалаврів НаУКМА з основними складовими науково-пошукової діяльності, новітнім підходам в творчому мисленні та методам латерального мислення. Курс виконується в активному дослідницькому середовищі. Курс біомімікрії сприяє студентам краще розуміти і засвоювати теми навчальних програм з підготовки екологів з таких навчальних дисциплін біологія, зоологія та екологія. Сприяти розвитку креативного мислення та застосування на практиці отриманих знань. Курс з біомімікрії ознайомить слухачів з сучасними технологіями, які, наразі, сприяють вирішенню екологічних проблем в суспільстві та допомагають розвитку суспільства в побудові екологічно безпечного для людей і живої природи. Біомімікрія розвиває навички творчої діяльності та сприяє провадженню власних ідей у соціальні і бізнес проекти.
Біорізноманіття
Курс "Біорізноманіття" є необхідною складовою частиною дисциплін професійної підготовки магістрів і спрямований на опанування слухачами основних теоретичних положень про живу природу та сучасних методів визначення та оцінки стану біорізноманіття. Курс надає знання про основні поняття і терміни біорізноманіття; основні групи організмів, що населяють Землю; про стан рідкісних та зникаючих видів; основні законодавчі документи, що забезпечують збереження різноманіття, аналізує сучасний стан біорізноманіття планети, регіонів, тощо; навчає прогнозуванню змін біорізноманіття та плануванню заходів по збереженню зникаючих видів, ознайомлює з основними законодавчими актами по його збереженню та методами оцінки та аналізу сучасного стану рідкісних та зникаючих видів. Ця дисципліна формує теоретичні знання щодо впливу біотичних та антропогенних факторів на біорізноманіття та необхідні природоохоронні заходи для підтримання біорізноманіття різних екосистем, а також формує навички застосування інноваційних методів дослідження видів і екосистем.
Відновлення порушеного довкілля
З початком російської воєнної агресії значних порушень і збитків зазнали природні та антропогенні екосистеми України. Навчальний курс "Відновлення порушеного довкілля" спрямований на засвоєння студентами базових теоретичних положень та формування практичних навичок визначення та оцінки стану нативного й порушеного довкілля, оцінки втрат екосистемних послуг та економічних збитків, розроблення програм моніторингу стану порушених природних систем і об'єктів, розроблення та реалізації програм відновлення таких систем і об'єктів до екологічно збалансованого стану. Викладання курсу передбачає максимальне наближення до практичної діяльності та поєднання лекційних і семінарських аудиторних занять з обстеженням порушених територій, оцінками їхнього екологічного стану та плануванням відновлення.
Результат курсу - опанування слухачами принципів, структури, організації дослідницької та практичної роботи з оцінки та відновлення антропогенних та природних екосистем, постраждалих від мілітарної активності, та готовність до подолання довкільних викликів, породжених війною в Україні.
Візуалізація та моделювання в екології
Вступ до адміністративного управління
Курс передбачає надати студентам знання про організацію державного управління, що спрямована на виконання його завдань та функцій у відповідності до прийнятих законів і нормативно-правових актів. В результаті вивчення цієї дисципліни студенти отримують знання про функції та методи роботи органів державне управління, опановують навички, які допоможуть їм оформити документи і скласти іспити/тест на посаду державного службовця вразі їх бажання вступити на державну службу.
Геоінформаційні системи
Дистанційні методи дослідження довкілля
Курс охоплює сучасні підходи та технології дистанційного дослідження довкілля, зокрема використання супутникових, аерофотознімальних для екологічного моніторингу. Розглядаються фізичні основи дистанційного зондування Землі (ДЗЗ), типи сенсорів та платформ, обробка даних, а також їх застосування для аналізу стану екосистем, виявлення змін у природному середовищі та оцінки впливу людської діяльності.
Студенти набудуть навичок роботи з супутниковими знімками (Sentinel, Landsat, MODIS), освоять методи інтерпретації спектральних характеристик об'єктів та їх змін у часі. Особливу увагу буде приділено застосуванню геоінформаційних систем (ГІС) та аналітичних інструментів для оцінки стану водних ресурсів, рослинного покриву, забруднення атмосфери, ґрунтів та впливу військових дій на довкілля.
Практичні заняття включають роботу з ГІС-програмами (ArcGIS, QGIS), аналіз супутникових даних, моделювання екологічних процесів та прогнозування можливих змін у довкіллі. Курс спрямований на формування компетентностей, необхідних для екологів, географів, природоохоронців та фахівців у сфері сталого розвитку.
Екокліматологія
Екокліматологія - це міждисциплінарна наука, яка вивчає вплив кліматичних факторів на екосистеми та життєдіяльність людини, а також досліджує зворотний вплив природних і антропогенних змін на клімат. Використання кліматичних даних і методів сучасної кліматології дає змогу прогнозувати екологічні наслідки змін клімату, оцінювати ризики для природних середовищ та розробляти адаптаційні заходи. Одним із важливих напрямків є рекреаційна кліматологія, яка аналізує кліматичні умови для відпочинку, туризму та лікування, допомагаючи оцінювати комфортність клімату для різних регіонів. Медична кліматологія зосереджується на вивченні впливу кліматичних факторів на здоров'я людини. Енергетична кліматологія розглядає використання кліматичних ресурсів для виробництва енергії, зокрема, сонячної та вітрової. Будівельна кліматологія займається аналізом впливу кліматичних факторів на проектування та експлуатацію будівель і споруд. Вона допомагає визначити оптимальні матеріали, технології теплоізоляції, способи адаптації. Міська кліматологія досліджує особливості кліматичних умов у містах, включаючи ефект теплового острова, вплив щільної забудови на циркуляцію повітря, рівень забруднення атмосфери та зміни режиму опадів. Транспортна кліматологія аналізує вплив кліматичних умов на роботу транспортних систем.
Екологічна (зелена) логістика
Навчальна дисципліна «Зелена (екологічна) логістика» є дисципліною вільного вибору студентів. Результатом вивчення навчальної дисципліни є оволодіння здобувачами вищої освіти знаннями, відповідними уміннями і здатностями для здійснення ефективної професійної управлінської діяльності в екологічній сфері, а саме: основні принципи екологічного підходу до логістики, концепцію та методологію екологічної логістики; особливості екологічного менеджменту та логістики та їх місце в системі менеджменту фірми; основні екологічні концепції в логістиці, принципи їх впровадження; методи зниження шкідливого впливу на навколишнє середовище; методи розрахунку шкідливого впливу на довкілля, у тому числі, у грошових одиницях; основні внутрішні та міжнародні правила та закони, що обумовлюють розвиток екологічного менеджменту та екологічної логістики; досвід передових країн світу щодо екологізації логістики. Дисципліна зорієнтована на отримання фахових компетентностей щодо здатностей практично застосовувати принципи екологічного менеджменту та логістики на практиці; організовувати впровадження екологічних концепцій логістики на виробничих підприємствах; застосовувати методики розрахунку шкідливого впливу на екологію; обирати методи зниження шкідливого впливу на довкілля з боку логістичної системи; орієнтуватися у існуючих правилах, постановах, законах тощо, що формують внутрішню та зовнішню політику щодо екології в Україні та світі; застосовувати досвід передових країн світу щодо екологізації логістики. Засвоєння даної дисципліни дозволить студентам, як майбутнім фахівцям сформувати систему сучасних поглядів і спеціальних знань у сфері управління складними системами і процесами для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства та організації на засадах екологічної логістики.
Екологічна безпека
Навчальний курс спрямований на засвоєння студентами бакалаврської програми базових понять і положень Екологічної безпеки та розвиток у студентів навичок оцінювання стану довкілля та пов'язаних з ним загроз, прогнозування появи та розвитку небезпек, розроблення планів поводження при надзвичайних ситуаціях та ліквідації їх наслідків. Курс передбачає засвоєння студентами основних характеристик ймовірних кризових екологічних ситуацій, шкідливих або загрозливих для життя та здоров'я людей, живих організмів і їх спільнот станів, вивчення систем спостереження і контролю за станом навколишнього природного середовища з метою розроблення природоохоронних заходів, раціонального використання природних ресурсів, природних та техногенних комплексів та об'єктів. Крім того, при вивченні курсу студенти зможуть навчитися оцінювати та прогнозувати стан довкілля, загальні закономірності виникнення і розвитку небезпек, надзвичайних ситуацій, їх властивості, ризики негативного впливу на життя і здоров'я людини та сформувати необхідні в майбутній практичній діяльності спеціаліста уміння і навички для їх передбачення, запобігання та ліквідації.
Екологічна економіка
Навчальний курс спрямований на засвоєння студентами загальноекономічних основ природоохоронної діяльності та раціонального використання природних ресурсів в системі технологічних укладів та промислових революцій, економічних концепцій "зеленого" курсу суспільного розвитку з позицій концептуалізації економічних знань та економічних шкіл. Курс передбачає отримання знань про сучасне розуміння соціально-економічних процесів, які уможливлюють, стимулюють та регулюють природоресурсні та довкільні відносини в процесі господарювання. Курс передбачає розгляд підходів стосовно розуміння та розвитку екологічної економіки при урахуванні нормативних, організаційних та фінансових вимог до природокористування, зокрема, за умов кризових явищ та небезпек, що виникають під час війни між Україною та росією. На групових заняттях такі вимоги і пріоритети будуть інтегровані у вирішення господарських задач та пріоритетів розвитку.
Очікуваний результат курсу - опанування студентами принципів, структури, організації та функцій господарських систем екологічної економіки у поєднані з умінням розробляти та впроваджувати окремі регуляторні механізми, принципи та правила екологізації господарської діяльності для практики галузевого та регіонального управління і місцевого самоврядування з урахуванням мінливості та варіативності господарських процесів та тенденцій розвитку.
Екологічна інженерія
Основи промислових технологій, які найбільш забруднюють довкілля. Перспективи і методи захисту довкілля від промислових забруднень, зокрема технологічні засоби очистки газових, рідких і твердих викидів промислових підприємств. Організація безвідходних виробництв, переробка побутових відходів і регенерація ґрунтів.
Екологічна політика
Навчальний курс "Екологічна політика" має на меті розвиток у студентів розуміння та навичок з практичного аналізу екологічної політики. Навчальний курс передбачає аналіз факторів впливу на формування екологічної політики через призму національних пріоритетів та світових трендів, вивчення інструментів національної екологічної політики та їх взаємодії для досягнення поставлених цілей, фінансування, а також ролі урядових, неурядових та міжнародних організацій у плануванні та реалізації екологічної політики. Курс також висвітлює елементи екологічної політику бізнесу.
Екологічна токсикологія
Екологічне партнерство
Курс розглядає підходи до вирішення екологічних проблем за допомогою партнерства між державним, приватним і громадським секторами. Студенти отримають знання та навички аналізу цілей трьох секторів, їх сильні і слабкі сторони, джерел фінансування їх діяльності, ключові умови для вдалого партнерства, пов'язані з цим ризики та форми співробітництва. Особливий акцент буде зроблено на механізм державно-приватного партнерства (ДПП) як виду угоди для надання бізнесом та громадськими організаціями послуг, які традиційно надаються державою (наприклад, управління, оренда, концесія, спільні угоди BOT). Для опанування курсу студенти мають описати приклад ДПП в охороні довкілля та використання природних ресурсів, і представити для спільного навчання класу. До прослуховування курсу запрошуються не лише студенти-екологи, але й всі, хто бажає дізнатися за якими формами співпрацюють інституції і яку роль відіграють фінанси. Курс надбудовує на отриманих знаннях із таких курсів як економіка, право, економіка природокористування, екологічне управління, екологічна політика. Курси викладатиметься англійською мовою.
Екологічне планування та екологічні проекти
The main mechanism for implementing environmental policy at any level is planning, and its tools are strategies, programs, action plans and projects. Environmental priorities and objectives determine the specifics of the format of these tools, since they envisage generating an environmental effect. That is why the course Environmental planning and environmental projects is aimed to help students to gain modern methodological techniques for developing and implementing environmental strategies, programs and projects and developing skills in using modern techniques in this area. Within the framework of the course, students will be able to develop their own project, step by step going through all the stages of its design - from defining the goal and objectives to the working plans for project implementation, its monitoring and evaluation. Within the framework of this process, students will master modern techniques of the RBM methodology - Results Based Management - and will learn to integrate environmental priorities into sectoral strategies and programs. In addition, within the framework of the course, students will master the algorithms for developing and implementing modern national and local strategies and programs in which the environmental component is dominant or significant, in particular, such as strategies for environmental security, adaptation to climate change, complex restoration of territorial communities, etc. Students will be able to apply the skills of developing and implementing strategies, programs and projects in any sphere of economic, educational, social, scientific and other types of activity. At the same time, the priority remains the environmental sphere.
Основним механізмом реалізації екологічної політики на будь-якому рівні є планувальний, а його інструментами - стратегії, програми, плані дій і проекти. Екологічні пріоритети і цілі визначають специфіку формату цих інструментів, оскільки вони передбачають генерування екологічного ефекту. Саме тому курс Екологічне планування і екологічні проекти і спрямований на оволодіння слухачами сучасних методичних прийомів розроблення і впровадження екологічних стратегій, програм і проектів та формування навичок використання сучасних прийомів у цій сфері. В рамках курсу слухачі зможуть розробити свій власний проект, крок за кроком пройшовши всі етапи його формування - від визначення мети і цілей до робочих планів впровадження проекту, його моніторингу та оцінювання. В рамках цього процесу слухачі опанують сучасні прийоми методології RBM - менеджменту, спрямованого на результати - і навчаться інтегрувати довкільні пріоритети в секторальні стратегії і програми. Окрім цього, в рамках курсу слухачі опанують алгоритмами розроблення і впровадження сучасних національних і місцевих стратегій і програм, в яких довкільна складова є домінуючою або ж суттєвою, зокрема, таких, як стратегії екологічної безпеки, адаптації до зміни клімату, комплексного відновлення територіальних громад та ін. Навички розроблення та впровадження стратегій, програм і проектів слухачі зможуть застосувати в будь-якій сфері економічної, освітньої, соціальної, наукової та інших видів діяльності. При цьому пріоритетною залишається екологічна сфера.
Екологічне право
Навчальний курс складається з двох частин: загальної та особливої. У загальній частині розглядаються основні поняття та принципи екологічного права. Особлива частина курсу знайомить із природноресурсним правом, природоохоронним правом і правом екологічної безпеки.
Екологічне управління
Навчальний курс спрямований на засвоєння студентами базових понять і положень екологічного управління та розвиток у студентів навичок підготовки, управління та оцінки виробничої та інших видів діяльності як управлінської методології вирішення екологічних проблем та реалізації екологічних ініціатив. Курс передбачає розгляд підходів, ідентифікації екологічних аспектів та управління різноманітними системами і об'єктами з урахуванням довкільних вимог і пріоритетів. На групових заняттях такі методики і підходи будуть використовуватися для моделювання схем екологічного оцінювання, екологічного планування та екологічного регулювання людської діяльності. Очікуваний результат курсу - опанування студентами принципів, структури, організації та функцій систем екологічного управління у поєднані з умінням розробляти та впроваджувати плани екологічного управління різними об'єктами і системами та застосовувати при цьому відповідні механізми, інструменти та кращі практики.
Екологічний маркетинг
Екологічний маркетинг є однією з сучасних маркетингових концепцій для екологічно відповідального бізнесу. Поєднання традиційних маркетингових підходів та аналізу досвіду компаній (у основній своїй масі зарубіжних), численних досліджень поведінки людей, технологічних, технічних та інших особливості виробництва екологічної продукції, сформувалась екологічна маркетингова концепція, що має низку принципових відмінностей. Відтак, екологічний маркетинг є сукупністю методів та інструментів, що дозволяють компаніям та організаціям впливати на цільову аудиторію таким чином, щоб створити цінність екологічного способу життя та досягти тим самим своїх цілей. Екологічний маркетинг є новою господарською практикою, що дозволяє суб’єктам господарювання не тільки отримувати прибутки, але й зменшити до мінімального рівня шкідливий вплив виробничих процесів на довкілля та своєї продукції на здоров’я споживачів.
Екологічний менеджмент
Екологічні аспекти геологічного середовища
Екологічні основи охорони флористичного різноманіття
В курсі розглядається сутність фітосозології як наукової основи
флористичного різноманіття та природоохоронної діяльності.В процесі
навчання будуть висвітлені етапи становлення та розвитку фітосозології
і показані перспективи її розвитку.Важливою складовою курсу є оцінка
значення рослинного світу для функціонування біосфери і
життєдіяльності людини.Огляд антропогенного впливу на флористичне
різноманіття дозволbть студентам мати реальне уявлення про сучасний
стан флористичного різноманіття Землі.Буде висвітлено значення
Червоних книг для охорони флористичного різноманіття критеріїв відбору
видів природних флор для Червоних книг та пріоритетність охорони
рідкісних та зникаючих ендемічних та реліктових видів.Буде розглянута
специфіка охорони флористичного різноманіття на популяційному та
біоценотичному рівнях.Особлива увага буде приділена екотонам як
особливим осередкам флористичного різноманіття.Огляд сучасного стану
флористичного різноманіття на природно-заповідних територіях та
перспективи його поліпшення будуть в центрі уваги курсу.Будуть
розглянуті найновіші досягнення в галузі охорорни флористичного
різноманіття ex situ шляхом моделювання популяцій, створення банків
насіння та культури тканини.В ході вивчення курсу студенти отримають
знання та навики необхідні для наукової роботи та природоохоронної
діяльності.
Екологія водних систем
Екологія грунтів з основами грунтознавства
При підготовці у ЗВО фахівців в галузі природничих наук ґрунтознавство є фундаментальною базовою дисципліною. Метою вивчення курсу ґрунтознавства є формування у студентів світогляду про грунт як компонент біосфери Землі, екологічне середовище і життєвий простір для існування біологічних об'єктів, незамінний засіб сільськогосподарського виробництва, предмет і продукт людської праці. Курс включає теми: предмет "основи ґрунтознавства", його структура, завдання та методи дослідження; екологічні функції ґрунтового покриву; виникнення, формування та розвиток ґрунту; роль організмів у грунтотворенні; роль органічної частини ґрунту, її склад, властивості і її планетарна роль; вчення про ґрунтові колоїди і вбирну здатність ґрунтів; ґрунтовий розчин і окисно-відновні процеси в ґрунтах; родючість ґрунту; класифікація, номенклатура та діагностика ґрунтів; закономірності географічного поширення ґрунтів в природі; ґрунти Полісся, Лісостепу, Степу, Сухого Степу, Карпатської і Кримської гірських провінцій України, інтразональні ґрунти: засолені, осолоділі, ґрунти річкових заплав; ґрунти субтропіків і тропіків; деградаційні процеси в ґрунтах; Державний земельний кадастр, бонітування ґрунтів і якісна оцінка земель; охорона, забруднення і моніторинг ґрунтів. Крім лекцій заплановані семінарські та практичні заняття, опис розрізу ґрунту в польових умовах, ознайомлення з методикою складання та використання карт ґрунтів різних масштабів.
Екологія міських систем
Екологія наземних систем
Розуміння структури та функціонування наземних екосистем є основою для їх збереження та відновлення. Цей курс забезпечує знання та навички для розуміння розвитку та функціонування наземних екосистем з використання принципів системного мислення та включає такі теми як поняття біому, огляд біомів світу, класифікація та типи екосистем, енергія та біогеохімічні цикли, розвиток і еволюція екосистем, біорізноманіття та екосистемні послуги, глобальні екологічні зміни в наземних екосистемах, сучасні методи домслідження наземних систем, питання сталого розвитку, підходи у менеджменті та збереженні екосистем тощо.
Екологія рослин з основами ботаніки
Курс має на меті ознайомлення студентів з основними закономірностями реакції рослин на вплив факторів зовнішнього середовища як на рівні окремих організмів, так і на рівні фітоценозу. Розглядаються морфолого-анатомічні та фізіологічні адаптації рослин до дії найважливіших абіотичних факторів, а також трансбіотичні взаємодії рослин. Окрема тема присвячена дослідженням впливу людини на рослинний світ та впливу біологічно активних речовин рослинного походження на організм людини. На семінарських і практичних заняттях студенти вивчають закономірності реакцій рослин на фактори зовнішнього середовища; адаптивні особливості різних типів фотосинтезу; механізми адаптації рослин до критичних значень абіотичних факторів середовища; процеси сукцесійних змін в фітоценозах та навчаються надавати аутоекологічну характеристику видам рослин і визначати екологічну нішу окремих видів та прогнозувати майбутній хід розвитку популяції. Значення курсу полягає в тому, що в сучасних умовах для прийняття важливих для довкілля рішень та природоохоронних заходів потрібно розуміння закономірностей і принципів існування живого світу, і зокрема, рослинності, яка формує первинну продукцію біосфери та визначає саме її існування.
Економіка природокористування
Програма з курсу "Економіка природокористування" відповідає навчальному плану підготовки еколога є необхідною складовою частиною вивчення взаємозв'язків між людською діяльністю, впливом на довкілля та його запобігання та зменшення.
Курс дає можливість студентам зрозуміти шляхи і методи регулювання взаємовідносин між соціально-економічним розвитком суспільства та використанням природних ресурсів умовах підтримки стійкої динамічної рівноваги круговороту речовин у природі.
Екосистемологія
Курс розрахований на студентів магістратури. Програма курсу включає 4 основні теми: Основи концепції екосистеми, Міські та соціоекосистеми, Управління екосистемами, Збереження та відновлення природних екосистем. Студенти знайомляться з основними положеннями концепції екосистеми, розглядають динаміку та стійкість екосистем до різноманітних факторів середовища. На практичних заняттях студенти вивчають види та підходи до оцінки екосистемних послуг, способи збереження та відновлення природних екосистем. Особливу увагу приділено питанням відновлення екосистем: вибору об'єктів, методам відновлення, основним принципам та етапам проєктів відновлення екосистем. У рамках курсу студенти повинні виконати письмові роботи (есе) та підготувати презентації з аналізом реальних досліджень, представлених у статтях реферованих наукових журналів.
Загальна біологія
Загальна екологія
Заповідна справа
Метою курсу є формування теоретичних уявлень, знань і практичних навичок в галузі заповідної справи, вивчення правових, економічних і соціальних аспектів управління природоохоронною діяльністю та збалансованим природокористуванням.
По завершенні курсу студенти зможуть оцінювати природний потенціал адміністративних територій та їхню природоохоронну репрезентативність; виявляти перспективні для заповідання ділянки; обґрунтовувати необхідність створення нових об'єктів ПЗФ та територій Смарагдової екомережі; оцінювати ефективність зонування наявних об'єктів ПЗФ в процесі управління природоохоронною діяльністю.
Здоров"я і довкілля
Навколишнє природне середовище є джерелом ресурсів, необхідних для існування і розвитку людських спільнот, і водночас є джерелом факторів впливу на людину, в тому числі й небезпечних. Навчальний курс спрямований на засвоєння слухачами базових понять і положень, що характеризують стан і процес здоров'я людини і здоров'я довкілля. Курс допоможе слухачам розвинути навички визначення, характеристики та оцінювання природних і антропогенних факторів навколишнього середовища, які формують умови сталого розвитку людських спільнот і впливають на стан здоров'я на особистісному і суспільному рівнях. Курс передбачає розгляд факторів, у тому числі й тих, що виникли в результаті людської діяльності й негативно впливають на стан природних систем, які, в свою чергу, стають деструктивними факторами впливу на здоров'я людини. Курс вводить поняття "здоров'я екосистем" та розглядає його сутність і його зв'язок з екосистемними послугами та продуктивністю екосистем. На групових заняттях будуть визначені параметри і показники здоров'я людини і довкілля. На підставі аналізу наявних статистичних демографічних даних слухачі зможуть надати прогнозні оцінки стану та тенденцій змін у показниках популяційного здоров'я.
Очікуваний результат курсу - розуміння слухачами фундаментальних механізмів взаємодії в системі людина - довкілля та факторів, що визначають стан здоров'я кожної з цих підсистем, та володіння інструментами аналізу демографічних показників як показників здоров'я населення у поєднані з умінням застосовувати кращі практики для запобігання негативного впливу довкільних факторів на здоров'я людини і впливу антропогенних факторів на здоров'я довкілля.
Зелена інфраструктура та природоорієнтовані рішення
Зелений бізнес
Зміна клімату: довкільні аспекти та здоров`я
Курс присвячений вивченню змін клімату, їхніх причин, наслідків та впливу на природне середовище та здоров'я людини. Розглядаються сучасні наукові підходи до аналізу кліматичних змін, екологічні ризики, адаптаційні стратегії та заходи з пом'якшення наслідків глобального потепління.
Розглядатимуться механізми впливу кліматичних змін на поширення інфекційних захворювань, алергічних реакцій, теплового стресу та серцево-судинних захворювань. Аналізуватимуться фактори, що посилюють вразливість населення, зокрема забруднення повітря, урбанізація та соціально-економічні чинники.
Протягом курсу студенти отримають знання про вплив змін клімату на атмосферу, гідросферу, біосферу та екосистеми. Особливу увагу буде приділено впливу екстремальних погодних явищ (хвилі спеки, урагани, посухи та повені) на здоров'я населення. Вивчатимуться механізми виникнення кліматичних ризиків, способи їх оцінки та управління ними.
Курс включає аналіз міжнародних і національних стратегій адаптації до змін клімату, розгляд політик у сфері охорони здоров'я та екології, що спрямовані на зменшення негативного впливу кліматичних змін. Практична частина передбачає роботу з кліматичними моделями, аналіз статистичних даних та розгляд кейсів адаптаційних заходів у різних регіонах світу.
Інформатика
Навчальна дисципліна Інформатика віднесена до групи освітньо-професійних дисциплін підготовки ОР Бакалавра (ОП Екологія). Навчальна дисципліна є невід’ємною частиною фахових знань екологів в області інформаційних технологій зі збору, накопичення, обробки, аналізу, моделювання та прийняття рішень необхідних фахівцям з оптимізації діяльності в галузі безпеки довкілля, охорони навколишнього середовища, екологічного менеджменту в структурі просторового розвитку територій різного рівня та використання технологій роботи із просторовими даними в сфері екології довкілля тощо. Вивчення дисципліни дозволяє здобувачам освіти оволодіти знаннями та навичками з підготовлення данних, їхнього аналізу, моделювання, а також оптимізації, узагальнення та розповсюдження екологічної інформації засобами географічних інформаційних технологій. Частковими навчально-освітніми цілями дисципліни є надання поглиблених знань з концепції формалізованого представлення геооб’єктів та явищ засобами ГІС-технологій (з використанням даних отриманих методом ДЗЗ), теоретичних, методичних та технологічних основ геоінформатики, як наукової дисципліни та сфери практичної діяльності, з методології та методів цифрового картографування в середовищі ГІС, засобів інтеграції ДЗЗ, ГІС та інших технологій, розробки синтетичних, аналітичних карт, з аналізу просторової інформації, моделювання забезпечення ресурсами та станів навколишнього середовища з метою прийняття раціональних управлінських рішень.
Кваліфікаційна робота
Дипломна робота в kmbs - це Ваша інноваційна ідея та її реалізація для існуючої компанії чи компанії, яку планується створити. Проект реалізації має базуватися на реальних умовах бізнес-середовища. Мета проекту - створити та реалізувати інноваційну ідею на базі дослідження стану ринку і діяльностї компанії, що включає фінансові, маркетингові, стратегічні тощо аспекти.
Курс "Практика викладання фахових дисциплін"
Курсова робота
Завдання курсової роботи – прищепити студентам навички самостійної праці (робити огляд наукової літератури, аналізувати різні підходи, формулювати власні висновки).
Ландшафтна екологія
Ландшафтна екологія - дисципліна, предметом вивчення якої є механізми та закономірності розвитку природного ландшафту та антропогенних трансформацій у ландшафті. Студенти отримують теоретичні знання і практичні навички стосовно структури та функції ландшафтних екосистем, чинників їх формування та стабільного функціонування, типів антропогенної трансформації ландшафтів, про закономірності динаміки та еволюції ландшафтних екосистем. Здобувачі опановують знаннями щодо закономірностей функціонування ландшафту для раціонального використання та збереження природно-територіальних комплексів, класифікації трансформованих ландшафтів, основних екологічних проблем трансформованих ландшафтів (агроландшафту, урбаландшафту, техногенного ландшафту), методів та заходів оптимізації ландшафтних екосистем, ландшафтно-екологічного прогнозування. По завершенню вивчення дисципліни "Ландшафтна екологія" здобувачі можуть оцінити ступінь антропогенної трансформації, визначити спосіб оптимізації, збереження та раціонального використання ландшафтів. Курс викладається українською мовою.
Магістерська робота
Підсумок опанування змісту дисциплін навчального плану. Студент мусить проявити здатність до наукового пошуку, аналізу наукової літератури, постановки і вирішення теоретичних питань.
Менеджмент сталого розвитку
Метеорологія і кліматологія
Метеорологія вивчає основи фізики, хімії атмосфери та явища, які в ній виникають, дає пояснення причинам їх утворення і прогнозує ймовірність їх виникнення під впливом тих чи інших природних та антропогенних факторів. Кліматологія вивчає сукупність атмосферних умов, властивих тій чи інший місцевості на планеті, чи в регіоні в залежності від їх географічного розташування.
Навчальна дисципліна "Метеорологія і кліматологія" спрямована на формування сучасних знань про атмосферу Землі, закономірності її існування та руху; встановлення взаємозв'язків між атмосферними та кліматичними процесами та екологічним станом навколишнього середовища.
Курс передбачає ознайомлення з основами сучасних фундаментальних знань щодо кліматології, фізичної природи парникового ефекту, сучасної зміни клімату та наслідків від них в глобальних і регіональних масштабах. В основу курсу покладені сучасні досягнення кліматології, фізичної хімії атмосфери, метеорології, палеокліматології та математичної статистики.
Методи дистанційного моніторингу довкілля
Курс присвячений сучасним методам дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) та їх застосуванню для моніторингу стану довкілля. Основний акцент зроблено на використанні супутникових і аерокосмічних технологій та геоінформаційних систем (ГІС) для оцінки змін у природних та антропогенних екосистемах.
Студенти ознайомляться з основами спектрального аналізу, методами інтерпретації супутникових знімків, алгоритмами класифікації ландшафтів та оцінкою екологічних ризиків. Особливу увагу буде приділено аналізу даних із супутників Sentinel, Landsat, MODIS, використанню теплової та гіперспектральної зйомки для оцінки забруднення атмосфери, водних ресурсів, змін рослинного покриву та наслідків стихійних лих і військових дій.
Практична частина курсу включає роботу з ГІС-програмами (ArcGIS, QGIS), аналіз відкритих екологічних даних та моделювання просторово-часових змін довкілля. Курс буде корисним для екологів, географів, спеціалістів у сфері природоохоронної діяльності та управління довкіллям.
Методика викладання екології у вишій школі
Основні завдання вивчення дисципліни полягають в ознайомленні студентів із основними принципами, методами, формами організації, технологіями виховної, навчальної та організаторської діяльності викладача у вищій школі. Курс спрямований на створення умов для творчого розвитку обдарованої особистості і підготовку фахівців за одним з функціональних напрямів діяльності: науково-дослідним, науково-педагогічним, управлінським. Педагогічні знання, вміння та навички в кожному з зазначених напрямів займають чільне місце, а отже проблема набуття саме педагогічних, зокрема методичних вмінь та навичок є актуальною. Курс направлений на підготовку фахівців-екологів з високим методологічним рівнем викладання фундаментальних екологічних знань, формування екологічного мислення та екологічної культури особистості на основі екологізації спеціальних навчальних дисциплін та екологічного просвітництва. У результаті засвоєння даної дисципліни студенти повинні вміти застосувати професійну компетентність викладача задля управління навчально-виховним процесом, а також здійснювати педагогічне планування.
Методика наукових досліджень в екології
Навчальний курс спрямований на засвоєння студентами методології організації та проведення наукових досліджень, а саме вивчення та використання сучасних методів та підходів у галузі екології та природокористування. Опанування курсу забезпечує можливості отримання теоретичних знань і практичних навичок щодо методологічних основ наукових досліджень, методів організації наукових досліджень, планування та організація наукових досліджень у галузі екології та захисту довкілля, організації впровадження наукових досліджень у галузі. По завершенню вивчення курсу магістри зможуть проводити науково-дослідну діяльність для отримання наукових результатів та формування на їх основі висновків й рекомендацій, формування завдань аналізу та синтезу управлінської структури в галузі екології та захисту довкілля та приймати управлінські рішення на основі системного підходу.
Мілітарний вплив на довкілля
Курс породжений тими викликами, з якими зіткнулася держава після воєнної агресії рф в Україні. Бойові дії та дистанційні ракетні, дронові і бомбові удари агресора спричинили загибель тисяч людей, руйнування житлової та виробничої інфраструктури й колосальний деструктивний вплив на природне довкілля. Курс передбачає опанування методологією визначення та аналізу факторів мілітарного впливу на довкілля, реєстрації мілітарних інцидентів та моніторингу їх наслідків, оцінювання стану порушених природних систем і об'єктів, визначення та оцінювання загроз для людини та природних екосистем, що пов'язані з мілітарним впливом, та іншими аспектами, важливими для запобігання впливу мілітарних інцидентів на життя і здоров'я людини.
Курс поєднує аудиторні заняття з практичними польовими обстеженнями територій і об'єктів, постраждалих від мілітарного впливу. Очікуваний результат курсу - розуміння слухачами фундаментальних механізмів мілітарного впливу на природне довкілля та методології оцінювання й ліквідації наслідків такого впливу.
Моніторинг довкілля з основами метрології
Моніторинг та інвентаризація біорізноманіття
Нормування антропогенного навантаження на природне середовище
Курс складається з трьох узгоджених і змістовно пов’язаних частин. Перша частина – вступна: розглядається загальна характеристика проблеми антропогенного навантаження та обґрунтування необхідності його нормування. У другій частині характеризуються основні види антропогенних навантажень, а також ті види діяльності людини, що можуть їх спричинювати. Третя частина висвітлює теоретичні аспекти наукового обґрунтування нормативів впливу факторів фізичної, хімічної, біологічної природи, схеми обґрунтування нормативів, а також можливості їхнього використання на практиці.
Основи геології з основами геоморфології
Курс поділено на дві частини. У першій частині розглядається будова Землі, гірські породи та мінерали, геологічні процеси, які їх утворюють і руйнують, корисні копалини, які видобувають із надр України, й екологічні аспекти геологічної діяльності людини. Друга частина знайомить із сучасним уявленням про геологічну історію Землі від формування її як космічного тіла й до сьогодення, зокрема із еволюцією атмосфери, літосфери, гідросфери, тваринного та рослинного світу.
Основи загальної екології
Програма з курсу "Основи загальної екології" відповідає навчальному плану підготовки бакалаврів (1-й рік навчання). Курс "Основи загальної екології" є необхідною складовою частиною вивчення фундаментальної екології. Він має на меті ознайомлення студентів з основними теоретичними і методологічними аспектами сучасної екологічної науки, а саме: фундаментальними законами екології, вченням про екосистеми, проблемою джерел та потоків енергії в екосистемах, проблемою взаємодії людини та довкілля. Курс "Основи загальної екології" розрахований на студентів 1 курсу кафедри Хімія.
Основи менеджменту
Навчальна дисципліна "Основи менеджменту" є дисципліною вільного вибору студентів. Результатом вивчення навчальної дисципліни є оволодіння здобувачами вищої освіти знаннями, відповідними уміннями і здатностями для здійснення ефективної професійної управлінської діяльності, а саме: формування у студентів сучасного системного та ризикоорієнтованого мислення, набуття ними комплексу фундаментальних знань у сфері управління складними системами, оволодіння практичними навичками професійної діяльності з використанням новітнього управлінського інструментарію для досягнення поставлених цілей в умовах, що змінюються. Дисципліна зорієнтована на отримання фахових компетентностей щодо здатностей ефективно управляти організаційними змінами, вибудовувати сучасні моделі і системи управління, володіння новітніми технологіями здійснення управлінського впливу та прийняття управлінських рішень в умовах невизначеності і ризику, забезпечувати ефективний та результативний розвиток організації.
Засвоєння даної дисципліни дозволить студентам, як майбутнім фахівцям сформувати систему сучасних поглядів і спеціальних знань у сфері управління складними системами і процесами для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства та організації.
Основи наукових досліджень
Основи підприємницької діяльності та бізнес-планування
Навчальна дисципліна "Основи підприємницької діяльності та бізнес-планування" є дисципліною вільного вибору студентів. З урахуванням того, що підприємництво є найважливішим чинником сталого розвитку національного господарства, передумовою інноваційного типу економічного зростання, оволодіння відповідними знаннями з дисципліни дозволить вирішити поставлені перед вітчизняним суспільством стратегічні завдання щодо подальшого розвитку та інтегрування у світову та європейську економічні системи. Курс спрямовано на отримання фахових компетентностей та здатності щодо управління бізнесом в сучасних умовах господарювання, отже передбачає вивчення передумов виникнення підприємництва та з його розвитку в Україні, оволодіння теоретичними навичками з організації та управління власною справою, на вміння використовувати інструментарій менеджменту у підприємницькій діяльності.
Засвоєння даної дисципліни дозволить студентам, як майбутнім фахівцям сформувати систему сучасних поглядів і спеціальних знань у сфері управління складними системами і процесами для забезпечення ефективної господарської діяльності підприємства та організації
Оцінка впливу на довкілля
Основне завдання курсу - надати практичні знання з оцінки впливу на навколишнє середовище, включаючи соціальне та техногенне; освоїти на практиці розрахунки викидів в атмосферу від стаціонарних джерел, забрудненого поверхневого стоку, каналізаційних стоків, відшкодування знесення зелених насаджень та втрат біоресурсів; ознайомити з програмним забезпеченням, що використовується для розрахунків, виконання робіт
Курс ОВД (оцінка впливу на довкілля) спрямований на вивчення практичних аспектів роботи у сфері екології та охорони навколишнього середовища. Цей курс дає можливість студентам закріпити теоретичні знання, здобуті протягом навчання, набути практичних навиків оцінки впливів на складові навколишнього середовища матеріалів проектів планованої діяльності суб'єктів господарювання.
Курс передбачає набуття студентами навичок розраховувати очікувані впливи від планованої діяльності, вміння пояснити ефективність та наслідки реалізації комплексних природоохоронних заходів після впровадження проектованої підприємницької діяльності.
Оцінка екологічних збитків від воєнних дій
Курс охоплює сучасні підходи до оцінки впливу господарської діяльності та військових дій на довкілля, включаючи деградацію екосистем, забруднення повітря, води та ґрунтів, втрати біорізноманіття та довгострокові екологічні ризики.
Студенти ознайомляться з методами кількісної та якісної оцінки екологічних збитків, міжнародними стандартами та нормативно-правовими аспектами екологічного відшкодування. Особливу увагу буде приділено аналізу наслідків воєнних конфліктів, включаючи забруднення внаслідок вибухів, руйнування промислових об'єктів та використання токсичних речовин.
Практична частина курсу передбачає роботу з геоінформаційними системами (ГІС), аналіз супутникових даних, розрахунок показників екологічної шкоди та розробку рекомендацій для відновлення довкілля.
Курс буде корисним для екологів, природоохоронців, фахівців у сфері сталого розвитку та управління ризиками, а також для тих, хто працює над відновленням екосистем після антропогенних чи воєнних впливів.
Палеоекологічне реконструювання
Курс присвячений методам і підходам до реконструкції минулих екосистем та кліматичних умов на основі геологічних, біологічних і хімічних свідчень. Студенти ознайомляться з основними індикаторами палеоекологічних змін, такими як пилковий аналіз, діатомові водорості, ізотопні співвідношення, відклади озер та боліт, дендрохронологія та інші архіви довкілля. Особлива увага приділятиметься вивченню взаємозв'язку між природними та антропогенними чинниками змін у навколишньому середовищі, а також аналізу катастрофічних подій, таких як кліматичні зрушення, вулканічна активність та антропогенні трансформації ландшафтів.
Практична частина курсу включатиме аналіз реальних палеоекологічних даних, використання спеціалізованого програмного забезпечення для обробки та інтерпретації даних, а також розгляд сучасних тенденцій у сфері палеокліматичних та палеоекологічних досліджень.
Курс буде корисним для студентів та аспірантів, які займаються екологією, географією, геологією, археологією, кліматологією та іншими природничими науками, що досліджують минулі зміни довкілля та їхній вплив на сучасні екосистеми.
Повоєнна реінтеграція Криму: економіка та довкілля
Курс спрямований на оволодіння званнями та навичками стосовно економічного розвитку та стану довкілля Криму з набуття Україною державної незалежності і до часів тимчасової анексії, з орієнтацією на формування власного експертного бачення шляхів та методів ефективної реінтеграції Криму до економічного простору України з урахуванням регіональної економічної та екологічної безпеки, формування особливої моделі економіки фронтирного типу (забезпечення складових національної безпеки прикордоння). Передбачено засвоєння соціально-економічних особливостей розвитку Кримського півострова, визначення причин на наслідків екологічних проблем, аналіз стану довкілля Криму під час тимчасової анексії та екологічні наслідки мілітарізації півострова, зміни демографічної ситуації (чисельність населення, міграційні особливості, роль корінного народу Криму (кримськотатарського) в соціально-економічних, культурних та політичних процесах).
Курс орієнтований на усвідомлення студентами єдності екологічних, економічних та соціальних пріоритетів щодо процесів розробки та прийняття рішень, які прямо чи опосередковано впливають територіальний розвиток і суспільні взаємодії в процесі реінтеграції Криму. Системне усвідомлення потенціалу реінтеграції, виклики та можливості сприяти реінтеграції з боку українського суспільства в певних територіальних, господарських чи політичних обмеженнях дає підстави усвідомити та апробувати підходи до практичної реалізації теоретичних та методологічних знань. Дисципліна спрямована на формування у студентів цілісного уявлення щодо соціо-еколого-економічних взаємодій в процесі реінтеграції Криму та на еколого-економічній й соціально-політичній політиці, яка буде забезпечувати успішну реалізацію реінтеграційних процесів.
Популяційна екологія
Курс "Популяційна екологія" - важлива складова в загальному циклі фундаментальних екологічних дисциплін, необхідних для професійної підготовки екологів. Курс є логічним продовженням і розвитком курсу "Загальна екологія". Основне завдання курсу - ознайомлення студентів з особливостями популяційного рівня організації живого. Значну увагу приділено розгляду популяції як системи, основним принципам структурно-функціональної організації природних популяцій, з'ясування причин, внаслідок яких відбуваються коливання чисельності популяцій різних видів, умовам формування структури популяцій, особливостям їх розвитку і функціонування. Висвітлюються питання регуляції щільності, народжуваності, смертності, швидкості росту популяції, функціональної ролі популяцій різних видів живих організмів в екосистемах. Чільне місце посідає розгляд внутрішньопопуляційних відносин та міжвидових взаємодій, ролі генетико-автоматичних процесів в еволюції. Певну увагу приділено прикладним питанням, пов'язаним з науково обґрунтованими основами експлуатації популяцій рослин і тварин, збереженням та відновленням популяцій рідкісних та зникаючих видів.
Практика дослідницька
Дослідницька практика покликана забезпечити поєднання теоретичних знань і практичних навичок у дослідженні суспільно-політичних процесів, стимулювати прагнення до їхнього творчого застосування, прийняття самостійних рішень, розв’язання нагальних проблем у реальних виробничих умовах. Передбачається аналітична, експертна та прогностична робота.
Практика навчальна польова
Проведення навчальної польової практики має на меті отримання студентом практичних знань про біорізноманіття, типові екосистеми та екологічні виклики регіону проходження практики. Під час практики студенти знайомляться з методами польових досліджень такими як геоботанічні описи, інвентаризація зелених насаджень,трансекти, метод пробних площ та інші.
Практика ознайомчо-польова
Практика педагогічна
Педагогічна (асистентська практика) є завершальним етапом практичної підготовки випускників до роботи на посаді викладача ЗВО. Асистентська практика студентів другого (магістерського) ступеня вищої освіти проводитиметься з метою закріплення теоретичних знань, отриманих студентами за час навчання, набуття і удосконалення практичних навичок і умінь, формування фахової компетентності та практичного досвіду науково-педагогічної діяльності.
Актуальність введення педагогічної практики у навчально-виховний процес фахової підготовки екологів збільшенням значення екологічної освіти й виховання та екологізацією свідомості суспільства.
Залучення студентів до викладацької діяльності забезпечує високу якість засвоєння теоретичних знань, формування практичних умінь і навичок, розвиток творчих здібностей та професійного інтересу. Під час проходження педагогічної практики відбувається процес самовдосконалення особистості майбутнього еколога.
Асистентська практика є складовою частиною навчально-виховного процесу підготовки магістра. Вона забезпечує поєднання теоретичної підготовки майбутніх викладачів з їх практичною діяльністю, сприяє формуванню творчого ставлення до викладацької праці, визначає ступінь професійної здатності, озброює магістрантів досвідом майбутньої професійної діяльності. Вона сприяє формуванню творчого ставлення майбутнього спеціаліста до педагогічної діяльності, визначає ступінь його професійної здатності і рівень педагогічної спрямованості.
Основними умовами ефективності педагогічної практики є її теоретична обґрунтованість, освітній і виховний характер, комплексний підхід до змісту та організації практики, систематичність та послідовність у проведенні.
Практика профільна
Профільна практика дає можливість здобувачами ОНП підготовки магістрів "Екологія та охорона навколишнього середовища" комплексно засвоїти різні види професійної діяльності в галузі охорони довкілля, екологічного управління та сталого розвитку, оволодіти сучасними методами, формами організації та знаряддями праці, формувати в них на базі одержаних знань професійних умінь і навичок для ухвалення самостійних рішень в конкретних суспільно-економічних умовах, виховати потреби систематично поновлювати свої знання та творчо їх застосовувати в практичній діяльності. Метою практики є оволодіння здобувачами вищої освіти сучасними методами, навичками, вміннями та способами організації праці майбутньої професійної діяльності..
Принципи та практики екологічного відновлення
Деградація природних екосистем веде не тільки до посилення глобальних екологічних викликів та втрати біоірзноманіття, а є також причиною втрати екосистемних послуг, що ставить під загрозу добробут людини. Крім того, Україна зіткнулася з безпрецедентними змінами та втратами природних екосистем через воєнні дії. Тому питання екологічного відновлення є не просто актуальним, а життєвонеобхідним. А звідси постає потреба у підготовці фахівців з відповідними знаннями та навичками. Екологічне відновлення - це особливий тип практики відновлення екосистеми, метою якого є повернення природної екосистеми до її попереднього базового стану. Під час курсу студенти детально ознайомляться з основними екологічними принципами та процесами, які лежать в основі успішного відновлення екосистем (у т.ч. пертурбації та сукцесії). Значна увага буде приділятися успішним практикам екологічного відновлення, критеріям успішних та провальних проєктів, а також міжнародним принципам та стандартам практики екологічного відновлення. Під час курсу будуть розглядатися різні сценарії та типи порушень екосистем, але особлива увага буде приділятися подоланню наслідків воєнних дій. Крім того, слухачі курсу ознайомляться з основними міжнародними політиками та програмами щодо екологічного відновлення.
Природоорієнтовані рішення для сталого розвитку
В курсі розглядаються питання використання природи для вирішення суспільних викликів, зокрема при прийнятті рішень для пом'якшення наслідків зміни клімату й адаптації до них, для зменшення вразливості територій до стихійних лих, для захисту біорізноманіття та забезпечення сталого розвитку громад в цілому. В курсі аналізуються глобальні та локальні суспільні виклики і кращі приклади міжнародної практики застосування природоорієнтованих рішень для їх подолання, а також для забезпечення сталого розвитку територій і громад,. На семінарських і практичних заняттях студенти дізнаються як фахівці-практики застосовують природоорієнтовані рішення для зменшення ризиків природних небезпек, інвестуючи у відновлення та захист, для розробки управлінських рішень для сталого розвитку різних сфер господарської діяльності, населених пунктів і природних територій.
Природотерапія
Природа завжди була для людей джерелом розради, натхнення та зцілення. Беручи до уваги, кількість суспільних викликів та стресових ситуацій, з яким стикаються люди останніми роками, природотерапія, як спосіб покращення та відновлення фізичного і ментального здоров?я за допомогою перебування на природі, набуває все ширшого поширення. Особливо активно природотерапія використовується при роботі з дітьми та молоддю. Внесок природи у добробут людини є також прикладом соціо-культурних екосистемних послуг. Метою курсу є ознайомлення з теоретичними основами природотерапії, актуальними дослідженнями щодо позитивного впливу природи на здоров?я та добробут людини, а також практичними вправами і активностями, які допоможуть покращити здоров?я. Під час курсу студенти дізнаються про різні види природотерапії. Більша частина курсу проходитиме у вигляді практичних вправ та технік на свіжому повітрі, а також у вигляді екскурсій. Курс буде цікавим тим, хто прагне озброїтися техніками та вправами для покращення та відновлення власного здоров?я, а також впровадження терапевтичних вправ у освітню та іншу професійну діяльність. Даний курс буде також корисним для адвокації та висвітлення важливості збереження природних екосистем та зелених зон у містах для забезпечення добробуту людини.
Радіоекологія з основами радіобіології
Засадничі поняття радіобіології. Біогеохімічні цикли радіонуклідів. Основні проблеми малих, великих і глобальних радіаційних аварій. Радіоекологічні наслідки Чорнобильської аварії. Обґрунтування основних принципів нормування радіаційних впливів. Студенти знайомляться з відповідними науково-дослідними установами, зокрема у м. Чорнобилі.
Розробка дисертаційного проекту
Системний аналіз стану довкілля
Статистика в екології
Статистика з основами програмування
татистика
Статистичні методи в екології
Курс надає студентам фундаментальних теоретичних знань і практичних навичок, необхідних для проведення наукових досліджень. Дисципліна охоплює методи збору, аналізу, оцінювання та прогнозування екологічного стану довкілля та життєвого простору людини.
Курс спрямований на формування вмінь працювати зі статистичними даними в умовах невизначеності, використовуючи сучасні методи дослідження, такі як статистичний, табличний, графічний аналіз, моделювання та застосування програмного забезпечення й штучного інтелекту для оцінки рівня забруднення навколишнього середовища. Також розглядаються основи метрології та сучасні методи наукових досліджень в екології, а також методи обробки та інтерпретації отриманих результатів.
Основними завданнями курсу є розуміння принципів екологічних досліджень, засвоєння сучасних методик отримання та обробки експериментальних даних, вибір оптимальних методів дослідження, а також інтерпретація результатів, що дозволяє забезпечити високу точність і достовірність наукових висновків.
Стратегічна екологічна оцінка (СЕО)
Теорія і практика сталого розвитку
Навчальний курс спрямований на засвоєння студентами теоретичних та управлінських основ формування соціально-економічних взаємодій для досягнення сталого розвитку суспільства і держави в межах змінної економічної ситуації та варіативності прийняття управлінських рішень. Курс орієнтований на студентів, як вже мають базові знання з економічної теорії, економіки природокористування, екологічної економіки. Курс передбачає отримання знань про сутність сталого розвитку, зміну парадигми сталості за історичний період, реалізацію ідей сталого розвитку в ХХ-ХХІ ст., про політики сталого розвитку для різних рівнів їх формування та реалізації. Курс передбачає розгляд підходів стосовно розуміння та розвитку теорії та практики сталого розвитку при урахуванні нормативних, організаційних та фінансових вимог до раціонального використання територіальних ресурсів. На групових заняттях отримані знання будуть інтегровані у вирішення господарських задач та пріоритетів розвитку.
Очікуваний результат курсу - опанування студентами принципів, структури, організації та функцій господарювання в межах парадигми сталого розвитку у поєднані з умінням розробляти та впроваджувати окремі регуляторні механізми, принципи та правила зрівноваженої господарської діяльності для практики галузевого та регіонального управління і місцевого самоврядування, зокрема, за умов посилення вимог до безпеки та дотримання національних пріоритетів повоєнного відновлення.
.
Техноекологія
Основним джерелом порушень навколишнього середовища у с віті є промисловість. Екологи здебільшого приділяють увагу до факторів, що призводять до порушень, наслідки змін, які виникають в екосистемах і засоби захисту довкілля від антропогенної діяльності. Найбільш масштабними факторами порушень довкілля є промислові підприємства. Технології виробництва промислових товарів стають причиною викидів токсичних речовин, що отруюють Гідросферу, Атмосферу, Літосферу і Біосферу. Розуміння невідворотності створення продукції за технологіями, що унеможливлюють обійтися без викиду токсичних речовин, факторів порушень довкілля, радіоактивного випромінювання є обов'язковим для еколога. В курсі викладені основні принципи технологічних схем те галузей промисловості, викиди яких є найбільші за кількістю і небезпечністю. До останніх відносяться добування корисних копалин, металургія, виробництва цементу і інших неорганічних речовин, нафтохімія технологія виробництва органічних речовин тощо. Окремим блоком є підприємства енергетичного комплексу, у тому числі АЕС, ТЕС та відновні джерела енергопостачання. Упор робиться на невідворотності забруднення та можливості його зменшення.
Управління природними ресурсами
Курс має на меті засвоєння здобувачам вищої освіти рівня "магістр" теоретичних та управлінських основ формування соціально-економічних взаємодій для досягнення сталого розвитку суспільства і держави в межах змінної економічної ситуації та варіативності прийняття управлінських рішень. Курс орієнтований на студентів, як вже мають базові знання з економічної теорії, економіки природокористування, екологічної економіки. Курс передбачає отримання знань про сутність сталого розвитку, зміну парадигми сталості за історичний період, реалізацію ідей сталого розвитку в ХХ-ХХІ ст., про політики сталого розвитку для різних рівнів їх формування та реалізації. Курс передбачає розгляд підходів стосовно розуміння та розвитку теорії та практики сталого розвитку при урахуванні нормативних, організаційних та фінансових вимог до раціонального використання територіальних ресурсів. На групових заняттях отримані знання будуть інтегровані у вирішення господарських задач та пріоритетів розвитку. Очікуваний результат курсу - опанування студентами принципів, структури, організації та функцій управління природними ресурсами в процесі господарювання в межах парадигми сталого розвитку.
Управління природоохоронною діяльністю
Управлінські аспекти збереження та збалансованого використання біорізноманіття
Чорнобильські студії
Аварія на ЧАЕС, яка відбулася у 1986 році, стала викликом для усього світу і особливо для України, яка вже не одне десятиліття долає екологічні, економічні та соціальні наслідки цієї катастрофи, і відчуватиме їх ще тривалий час. Разом з тим, Чорнобильська зона є безпрецедентним прикладом того, як біорізноманіття відновлюється та адаптується до нових умов за відсутності людської діяльності. Цей курс забезпечує знання та навички для розуміння всіх аспектів екологічних, соціальних і економічних наслідків діяльності підприємств ядерної енергетики, а також наслідки у разі виникнення аварій (на прикладі ЧАЕС) з використанням принципів системного мислення та міждисциплінарних підходів.
Викладачі
![]() |
Завідувач кафедри —
доктор географічних наук, доцент корпус 3, кімната 213
+38(044) 425 60 57
Е-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
|
Провідний спеціаліст —
Чорнобук Людмила Володимирівна
(044) 425 60 57, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Склад науково-педагогічного персоналу
кафедри екології факультету природничих наук НаУКМА
(станом на 01.01.2023 р.)
Постійний склад
1. Карамушка Віктор Іванович (к.б.н., доцент) — завідувач кафедри екології, гарант аспірантури за спеціальністю «Біологія»
Викладає:
- Екологічне планування та екологічні проєкти
- Екологічне управління
- Основи наукових досліджень
- Здоров’я і довкілля
- Керівник аспірантів
2. Васильківський Борис Миколайович (старший викладач)
Викладає:
- Вступ до соціальної екології
- Екологія міських систем
- Екологічне право
- Біомімікрія
3. Вишенська Ірина Георгіївна (к.б.н., доцент)
Викладає:
- Загальна екологія
- Екологія рослин з основами ботаніки
- Екосистемологія
- Загальна біологія
- Практика ознайомчо-польова
- Управління природоохоронною діяльністю та заповідна справа
4. Горошкова Лідія Анатоліївна (д.е.н., професор)
Викладає:
- Методика наукових досліджень в екології
- Основи менеджменту
- Основи підприємницької діяльності та бізнес-планування
- Методика викладання екології у вищій школі
- Практика педагогічна
- Екологічна (зелена) логістика
- Керівник аспірантів
5. Деревська Катерина Ігорівна (д.г.н., професор)
Викладає:
- Системний аналіз стану довкілля
- Основи геології з основами геоморфології
- Геохімія
6. Ісаєв Сергій Дмитрович (д.х.н., професор)
Викладає:
- Екологічна інженерія
- Техноекологія
7. Козак Олена Міланівна (к.б.н., старший викладач)
Викладає:
- Основи загальної екології
- Чорнобильські студії
- Екологія наземних систем
- Екологічна біоіндикація
- Біогеографія
8. Маслюківська Олена Павлівна (к.е.н., доцент)
Викладає:
- Вступ до екологічної політики
- Екологічна політика
- Практика профільна
- Практика виробнича
9. Мацукі Йошіо (д.н. в галузі енергетики, доцент)
Викладає:
- Зелений бізнес
- Альтернативна енергетика
10. Назарова Ольга Вікторівна (старший викладач)
Викладає:
- Оцінка впливу на довкілля
- Практика ознайомчо-польова
- Нормування антропогенного навантаження на природне середовище
11. Хлобистов Євген Володимирович (д.е.н., професор)
Викладає:
- Екологічна економіка
- Теорія і практика сталого розвитку
- Економіка природокористування
- Керівник аспірантів
12. Шевцова Людмила Василівна (д.б.н., професор) — гарант ОНП «Екологія та охорона навколишнього середовища»
Викладає:
- Біорізноманіття
13. Яремич Андрій Володимирович (старший викладач)
Викладає:
- Екологічна безпека
- Екологічні біотехнології
- Техноекологія
- Екологічна інженерія
14. Вишневська Галина Володимирівна (спеціаліст I категорії)
Готує лабораторні роботи з курсів:
- Загальна екологія
- Екологія рослин з основами ботаніки
- Популяційна екологія
- Екологія ґрунтів з основами ґрунтознавства
Сумісники
1. Андрієнко Віталій Олександрович (к.с.-г.н., доцент ) — старший науковий співробітник Київського науково-дослідного та проєктного інституту землеустрою
Викладає:
- Екологія ґрунтів з основами ґрунтознавства
- Агроекологія
2. Бойченко Світлана Григорівна (д.г.н., доцент) — старший науковий співробітник Інституту геофізики ім. І. С. Суботіна НАНУ
Викладає:
- Метеорологія і кліматологія
- Прикладна кліматологія
- Адаптація до змін клімату
3. Ємельянов Ігор Георгійович (д.б.н., професор) — академік НАН України, директор Національного науково-природничого музею НАНУ
Викладає:
- Загальна екологія
- Методика наукових досліджень в екології
- Популяційна екологія
4. Кучма Тетяна Леонідівна (к.с.-г.н., старший викладач) науковий співробітник Інституту агроекології і природокористування Національної аграрної академії наук України
Викладає:
- Геоінформаційні системи
5. Мельник Віктор Іванович (д.б.н., професор) — завідувач відділу флори Національного ботанічного саду ім. Гришка НАН України
Викладає:
- Екологічні основи охорони флористичного різноманіття
6. Покиньчереда Василь Федорович (старший викладач) — науковий співробітник Карпатського біосферного заповідника
Викладає:
- Практика навчальна-польова
7. Рак Олександр Олексійович (к.б.н., старший викладач) — науковий співробітник Національного ботанічного саду ім. Гришка НАН України
Викладає:
- Екологія рослин з основами ботаніки
8. Риженко Наталія Олександрівна (д.б.н., професор) — старший науковий співробітник Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління
Викладає:
- Екологічна токсикологія
- Ландшафтна екологія
9. Середа Леонід Іванович (старший викладач) — спеціаліст Українського центру оцінювання якості освіти
Викладає:
- Основи статистичного аналізу даних
10. Щербак Володимир Іванович (д.б.н., професор) — провідний науковий співробітник Інституту гідробіології НАН України
Викладає:
- Екологія водних систем
Аспіранти кафедри екології
1. Назарова Ольга Вікторівна, аспірант 3 р.н.
Тема роботи «Особливості сукцесій екосистем Полісся, постраждалих від пірогенного фактору»
Науковий керівник роботи: доцент В. І. Карамушка
2. Скринченко Карина Андріївна
Тема роботи «Системний аналіз та моделювання стану водних й прибережних екосистем та їх біорізноманіття на прикладі Запорізької області»
Науковий керівник роботи професор Л. А. Горошкова
3. Варяничко Валерія Сергіївна
Тема роботи «Системний аналіз та моделювання впливу природних та техногенних ризиків на стан повітряних ресурсів та біорізноманіття на прикладі Південних областей України»
Науковий керівник роботи професор Л. А. Горошкова
4. Сова Людмила Олегівна
Тема роботи «Еколого-економічна оцінка екосистемних послуг поверхневих вод України»
Науковий керівник роботи професор Є. В. Хлобистов
Публікації
Повний список видань попередніх років можна знайти в бібліографічних покажчиках:
- "Праці професорів та викладачів НаУКМА. 1992-2002 роки"
- "Праці викладачів та професорів НаУКМА. 2003-2007 роки"
- "Праці викладачів та професорів НаУКМА. 2008-2010 роки"
- "Праці викладачів та професорів НАУКМА. 2011-2013 роки"
- "Праці викладачів та професорів НаУКМА. 2014-2016 роки"
- "Праці викладачів та професорів НаУКМА. 2017-2019 роки"
Авторські та колективні монографії
- Агроекологічний супутниковий моніторинг : [монографія] / О. Г. Тараріко, О. В. Сиротенко, Т. В Ільєнко., Т. Л. Кучма. – Київ : Аграрна наука, 2019. – 201, [25] c. : іл. – https://doi.org/10.5281/zenodo.3492936. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/17095
- Environmental impact assessment of the drawdown of the Chernobyl NPP cooling pond as a basis for its decommissioning and remediation / [Bugai D., Dubas V., ... Shcherbak V. et al.] ; International Atomic Energy Agency. – Vienna : International Atomic Energy Agency, 2019. – 173, [4] p.http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/17765
- Біорізноманіття та біоресурсний потенціал екосистем дніпровських водосховищ в умовах кліматичних змін і розвитку біологічної інвазії / Романенко В. Д., Якушин В. М., Щербак В. І. [та ін.] ; Інститут гідробіології НАН України. – Київ : Наукова думка, 2019. – 275 с.
- Панченко В. І. Бурштиновий промисел Прип’ятського басейну: історія, розвідка, видобуток : колективна монорафія / Панченко В. І., Деревська К. І., Яковлева В. В. ; за ред. В. І. Павлишина ; Національний науково-природничий музей НАН України. – Київ : Логос, 2018. – 72 с.
- Duplenko Yu. K. The idea of deep ecology, its history and current development / Duplenko Iurii. – [S. n.] : LAP Lambert Academic Publishing, 2018. – 52 p.
- Самородна мідь вулканогенних формацій світу / К. В. Руденко, К. І. Деревська, В. Л. Приходько, Б. І. Слободян, О. Л. Александров ; НАН України, Нац. наук.-природ. музей НАН України, Ін-т геолог. наук НАН України, Нац. ун-т «Києво-Могилян. акад.», ДП «Укр. геолог. компанія». – Київ : Логос, 2017. – 94 c
- Water supply and water discharge: challenges and concept of responces – context of climate change and exhaustions of water resources / S. Boychenko, R. Havryliuk, Ya. Movchan, O. Tarasova, V. Sharavara, S. Savchenko // Water Supply and Wastewater Removal / ed. by Henryk Sobczuk, Beata Kowalska. – Lublin : Lublin University of Technology, 2016. – P. 3–14. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/11366
- Issues and challenges of small hydropower development in the Carpathians region : (hydrology, hydrochemistry, and hydrobiology of watercourses) / [Kovalchuk A., Obodovskyi O., Shcherbak V. et al.] ; ed. Andrey A. Kovalchuk ; Ivan Franko National University of L’viv in cooperation with Hydroecological society “Uzh”. – Uzhhorod ; L’viv ; Kyiv : [s. n.], 2016. – 195 p.
- Пашков А. П. Безпека життєдіяльності : методичні рекомендації щодо підготовки до семінарських занять та виконання письмових робіт / А. П. Пашков ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". – Київ : Основа, 2014. – 44, [4] с.
- Дупленко Ю.К. Ібн Сіна – видатний лікар-енциклопедист // Творча спадщина Ібн Сіни та сучасність : [кол. моногр.] / за заг. ред. проф. М. В. Попова та д-ра М. С. Ватанха ; Акад. наук. вищої освіти України. – К. : Асканія, 2009. – Розд. II, п. 2.1. – С. 111-139.
- Зелений офіс : з турботою про довкілля, з вигодою для бізнесу / Global Compact Network Ukraine ; [наук. ред. та упоряд. ОленаМаслюківська]. – К. : [ФОП Костюченко О. М.], 2009. – 51, [5] с.
- Дупленко Ю.К. Медична наука та освіта // Історія української культури. У 5 т. Т. 4, кн. 1 : Українська культура першої половини XIX століття / редкол. тому, кн. 1 : Скрипник Г. А. (гол. ред.) ...[ та ін.]. – К. : Наук. думка, 2008. – Розд. 5, п. 5.13. – С. 688-702.
- Збереження і невиснажливе використання біорізноманіття України: стан та перспективи : Моногр. / Я.П. Дідух, Ю.Р. Шеляг-Сосонко, Д.В. Дубина та ін.; Управління охорони земельних ресурсів, екомережі та збереження біорізноманіття; Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України; Благодійна організація "Інтерекоцентр". - К. : Хімджест , 2003. - 246 С. - ( Біорізноманіття; № 2).
- Влияние рыбного хозяйства на биологическое разнообразие в бассейне реки Днепр. Определение пробелов и проблем: Моногр. / В.Д. Романенко, С.А. Афанасьев, В.Б. Петухов и др.; Программа ПРООН-ГЭФ экологического оздоровления бассейна Днепра; Центр исследований междунар. развития (IDRC). - К.: Академперіодика, 2003. - 187с.
- Лаврик В.И., Горев Л.Н., Коваленко П.И. Гидроэкологические модели: В 2 кн. - Кн. 2. Регулирование и оптимизация = Hydroecological models: In 2 v. - V. 2: Controlling and optimization / НАН Украины. Ин-т гидробиологии; Киев. ун-т им. Т. Шевченка - К.: Аграр. наука, 2004. - 537 с.
- Идентификация и оценка загрязнения водных объектов ("горячих точек") в бассейне Днепра на территории Украины: Моногр. / В.Д. Романенко, С.А. Афанасьев, А.Г. Васенко и др. - К.: ПолиграфКонсалтинг, 2004. - 282 с. - (Программа экологического оздоровления бассейна Днепра)
- Романенко В.Д., Шеляг-Сосонко Ю.Р., Гродзинський М.Д. Концентрация, методы и критерии создания экосети Украины / Ин-т ботаники им. Н.Г. Холодного НАН Украины, Ин-т гидробиологии, Киев. нац. ун-т им. Т.Г. Шевченко. - К.: Фитосоциоцентр, 2004. - 144с.
Підручники, навчальні посібники
- Основи дистанційного зондування Землі : історія та практичне застосування : навчальний посібник / Довгий С. О., Лялько В. І., Бабійчук С. М., Кучма Т. Л., Томченко О. В., Юрків Л. Я. – Київ : Інститут обдарованої дитини НАПН України, 2019. – 315, [1] c. – https://doi.org/10.5281/zenodo.3374228. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/17096
- Fundamentals of remote sensing : history and practice : [guidance manual] / S. O. Dovgyi, V. I. Lialko, S. M. Babiichuk, T. L. Kuchma, O. V. Tomchenko, L. Ya. Iurkiv ; transl. from Ukr.: O. Savychenko, O. Oleshko. – Kyiv : Institute of Gifted Child of the NAPS of Ukraine, 2019. – 315 p. – https://doi.org/10.5281/zenodo.3265399. http://ekmair.ukma.edu.ua/handle/123456789/17097
- Васильківський Б.М., Борейко В.Є. Програма курсу "Екологічна етика та гуманне ставлення до тварин і рослин" // Екологічна етика та гуманне ставлення до тварин і рослин : метод. посіб. для вчителів. - К. : Логос, 2011. - С. 5-15.
- Моделювання і прогнозування стану довкілля : підручник / за ред. В.І. Лаврика. – Київ : Академія, 2010. – 397 с. – (Альма-матер). – Включ. бібліогр.
- Посудін Ю.І. Біофізика рослин: Підруч. для студ. вищих навч. закл. - Вінниця: Нова кн., 2004. - 254с.
- Лаврик В.І., Боднарчук Ю.В., Захарійченко Ю.О. Вища математика: Для природничого факультету - К.: Вид. дім "КМ Академія", 2003. - Ч.2. - 75с.
- Посудін Ю.І. Агрофізика: Підруч. для студ. вищих навч. закл. - Ч. 1.: Біофізика рослин. - К., 2003. - 302 с.
- Посудін Ю.І. Методи вимірювання параметрів навколишнього середовища: Підруч. для студ. природн. спец. вищ. навч. закл. - К.: Світ, 2003. - 288с.
- Посудін Ю.І. Фізика з основами біофізики: Підруч. для підгот. фахівців в агр. навч. закл. III-IV рівнів акредитації за спец. "Ветеринарна медицина" і "Зооінженерія". - К.: Світ, 2003. - 399с.
- Романенко В.Д. Основы гидроэкологии: Учеб. для студ. вузов. - К.: Генеза, 2004. - 662с.
Публікації /статті
У виданнях НаУКМА У фахових українських виданнях (перелік ВАКу) В інших виданнях України В іноземних виданнях У виданнях НаУКМА У фахових українських виданнях (перелік ВАКу) В інших виданнях України В іноземних виданнях У виданнях НаУКМА У фахових українських виданнях (перелік ВАКу) В інших виданнях України У виданнях НаУКМА У фахових українських виданнях (перелік ВАКу) В інших виданнях України В іноземних виданнях У фахових українських виданнях (перелік ВАКу) В інших виданнях України В іноземних виданнях Вишенська І.Г., Валяхіна-Конькова О.О. Аналіз морфологічної мінливості кукурудзи під впливом іонізуючої радіації // Наукові записки. Національний університет "Києво-Могилянська Академія". - Т. 22: У 3-х ч. - Ч. 3: Природничі науки / НаУКМА; Редкол.: В.С. Брюховецький та ін. - К., 2003. - С. 426-429; 2023
Статті
Матеріали конференцій
Інше
2022
Cтатті
Матеріали конференцій
Інше
2019
Cтатті
Матеріали конференцій
Інше
2018
Cтатті
Матеріали конференцій
Інше
2017
Статті
Матеріали конференцій
2016
Статті
Матеріали конференцій
Інше (ред., упоряд., пер., розділи монографій, підручників).
2015
2014
2013
2012
2011
У виданнях НаУКМА
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003