Архів новин 2004 - 2012
Експертна думка щодо законопроекту «Про засади державної мовної політики»
Могилянські експерти критично оцінили новий законопроект народних депутатів Вадима Колісниченка та Сергія Ківалова №9073 від 26.08.2011
Професори НаУКМА, доктор філологічних наук Лариса Масенко та доктор юридичних наук Володимир Василенко оприлюднили експертний висновок щодо нових мовних ініціатив народних депутатів України В.Колесніченка і С.Ківалова (законопроект "Про засади державної мовної політики"). Експерти вважають, що згаданий законопроект, суперечить багатьом положенням Конституції України.
“Законопроект Ківалова-Колесніченка "Про засади державної мовної політики" майже повністю відтворює проект закону "Про мови в Україні", внесений на розгляд Верховної Ради України рік тому. Його автори внесли до законопроекту певні зміни, проте практично проігнорували принципові критичні зауваження щодо його концептуальної хибності і незбалансованості, висловлені як в "Оцінці та рекомендаціях Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин від 20 грудня 2010 року стосовно проекту закону "Про мови в Україні" (№ 1015-3), так і у Висновку Венеціанської комісії щодо проекту закону "Про мови в Україні" від 30 березня 2011 року. Вилучення із законопроекту явно заполітизованих положень і відвертих виокремлень російської мови як такої, що заслуговує на пріоритетну підтримку, не змінили його спрямованості на підрив статусу української мови як державної та її витіснення з ужитку в усіх сферах публічного життя в більшості областей України.
Прихованою метою законопроекту Ківалова-Колесніченка є легітимізація русифікації України, яка здійснюється нинішньою владою на вимогу Росії.
В разі ухвалення і втілення у життя цього законопроекту ще більшого масштабу набудуть порушення мовних прав українців та представників інших національних меншин України, будуть порушені засади конституційного ладу України, розпочнеться процес її федералізації, виникне серйозна загроза цілісності української держави.
Необхідно розробити концептуально інший, новий законопроект відповідно до Конституції України та принципів європейської мовної політики і практики із залученням фахівців, а не представників окремих політичних сил”.
З текстом експертного висновку можна ознайомитися тут.