Лабораторія «Моделювання природних та природно-техногенних ризиків» (МПТР)

Спільна Лабораторія «Моделювання природних та природно-техногенних ризиків» (МПТР) створена у 2021 році в такому складі:

 
У 2024 році склад учасників було розширено і до її складу додатково увійшли:
  • Науково-дослідна лабораторія «Радіаційної екології» Інституту проблем безпеки атомних електростанцій НАН України (далі - НДЛ РЕ ІПБ АЕС).
  • Центр колективного користування магнітометричною апаратурою та Національна сейсмологічна мережа  Інституту геофізики ім. С.І. Субботіна НАН України (далі – ЦККМА та НСМ ІГФ).
 

Метою діяльності спільної лабораторії є моделювання природних та природно-техногенних ризиків, надзвичайних ситуацій, запобігання їх розвитку, удосконалення системи цивільного захисту в Україні, прогнозування впливу сучасних технологій природокористування на об'єкти критичної інфраструктури.

 

Завданнями лабораторії є розробка шляхів комплексного, міжнаукового та міждисциплінарного вирішення низки тісно взаємозв’язаних проблем наук про Землю – від фундаментальних (еволюція континентальної земної кори, її магматичних систем та осадових басейнів, формування стратегічно важливих покладів вуглеводнів та рудних родовищ) до актуальних прикладних напрямків (моніторинг ризиків природокористування, створення нових конкурентно-спроможних інноваційних технологій у сфері цивільного захисту, збереження екологічного балансу довкілля з урахуванням змін клімату, збільшення антропогенного навантаження), що у сукупності сприятиме вирішенню завдання – підвищення рівня національної безпеки України.

 
 

До основних завдань лабораторії віднесено:

  • моніторинг та оцінювання загальних ризиків природокористування;
  • розробка раціонального комплексу методів прогнозування впливу природних та природно-техногенних процесів (зокрема, землетрусів та їх наслідків) на урбанізовані території,  територіальні та аквальні комплекси, родючі ґрунти, підземну гідросферу, річкові системи та об’єкти критичної інфраструктури;
  • визначення екологічних наслідків розробки родовищ;
  • прогнозування та пошук корисних копалин;
  • розробка сучасних інформаційних технологій для моніторингу надзвичайних ситуацій та пожеж, з використанням, зокрема супутникових даних;
  • збереження екологічного балансу довкілля, а також фінансової стабільності держави з урахуванням змін клімату, збільшення антропогенного навантаження, наявності небезпечних геологічних процесів, несприятливих соціально-економічних явищ.

 

 

© 2012-2025 Національний університет «Києво-Могилянська академія»
вул. Сковороди 2, Київ 04070, Україна