Комюніке про восьме засідання Українсько-польської комісії для дослідження взаємин у 1917–1921 рр.
- Деталі
- Дата публікації: П'ятниця, 02 грудня 2022, 14:36
28—29 листопада 2022 року відбулося восьме засідання Комісії для дослідження українсько-польських взаємин 1917—1921 рр., співзаснованої НаУКМА (разом з Варшавським університетом). З огляду на обмеження, пов’язані з війною, зустріч проходила у гібридному форматі. У стаціонарній зустрічі взяли участь: Ян Яцек Бруський, Владислав Верстюк, Оля Гнатюк, Маріуш Коженьовський, Анна Крохмаль, Тадеуш Кшонстек, Ян Маліцький, Ірина Матіяш, Олег Павлишин, Ян Пісулінський, Станіслав Стемпєнь, Мірослав Шуміло, а дистанційно — Мацєй Кротофіль, Максим Потапенко і Віталій Скальський.
Польські члени Комісії висловили солідарність з Україною, українські учасники зустрічі дякували Польщі і полякам за підтримку. Всі висловили надію на якомога швидшу перемогу України.
Під час засідання обговорено працю Комісії за минулий рік та плани на найближчий, зокрема:
- Стан підготовки другого тому документів про Союз Пілсудський-Петлюра. Доповідач: Ян Пісулінський. Доповідач і учасники обговорення підкреслили, що для повноти картини необхідні будуть подальші архівні пошуки, зокрема, в Центральному державному архіві вищих органів влади з допомогою членкині Комісії др Наталії Маковської. Приблизний термін закінчення підготовки документів та вступної статті — осінь 2023 р.
- Стан підготовки тому, присвяченого Польським корпусам на українській території. Доповідач: Максим Потапенко. Під час наступного засідання, запланованого на травень 2023 р. передбачено обговорення рукопису цього тому.
- Видання чергового тому Праць комісії та праці Олега Павлишина «Польська спільнота Східної Галичини під владою Західноукраїнської Народної Республіки (листопад 1918 — липень 1919 р.)».
- Питання підтримки з боку Комісії для встановлення пам'ятної дошки на будинку, де розташовувалась дипломатична місія УНР у Варшаві.
- Проведення протягом найближчого року в кількох університетах популярних лекцій, а також презентацій Праць Комісії і виставки, присвяченої польсько-українським дипломатичним взаєминам 1917–1921 рр., по змозі — за участі представників українських консульств і представників місцевої влади. Ці презентації з участю кількох членів Комісії проводитимуться в оперті на університети, в яких працюють члени Комісії, зокрема, Ягеллонський університет (Ян Яцек Бруський), Університет Марії Кюрі-Склодовської (Маріуш Коженьовський, Мірослав Шуміло), Університет Миколая Коперника (Мацєй Кротофіль), а в майбутньому також у Вроцлавському університеті і в Університеті Адама Міцкевича в Познані. Доповненням до програми будуть відвідини територіяльних архівів, що координуватиме Анна Крохмаль.
- Проведення в Черкаському національному університеті відтермінованої презентації тому, присвяченого Симону Петлюрі (первісний термін — 24 лютого 2022, планований — лютий 2023).
- Підготовка проєкту, присвяченого міжнародному контекстові польсько-українських взаємин 1917–1921 рр. і пошуки ґранту для реалізації проєкту.
Члени Комісії заслухали і обговорили доповідь Яна Пісулінського «Польсько-українські економічні переговори навесні 1920 року».
Наступне засідання, залежно від обставин пов’язаних з війною, відбудеться у травні—червні 2023 року в Києві, або в Варшаві, і буде присвячено обговоренню тому Праць Комісії та тому документів присвяченого Польським корпусам на українській території.