Комюніке про дванадцяте засідання Українсько-польської комісії для дослідження взаємин у 1917–1921 рр.
- Деталі
- Дата публікації: П'ятниця, 08 листопада 2024, 16:39
23 жовтня 2024 року у Варшаві відбулося дванадцяте засідання Комісії. Як і попередні засідання, що відбувалися під час війни, зустріч проходила у гібридному форматі. Безпосередньо у Варшаві зібралися Ян Яцек Бруський, Владислав Верстюк, Маріуш Коженьовський, Геннадій Корольов, Мацєй Кротофіль, Валентина Піскун, Тадеуш Кшонстек, Олег Павлишин, Ян Пісулінський, Станіслав Стемпєнь, Мірослав Шуміло, а дистанційно — Оля Гнатюк і Віталій Скальський.
Засідання почалося зі скорботної новини. Члени комісії хвилиною мовчання вшанували пам’ять члена комісії Анни Крохмаль, яка померла 8 жовтня у віці 59 років. Її смерть — велика втрата не лише для комісії, а й загалом історичної науки і архівної справи, яким вона віддала кілька десятиліть свого життя. Спогадом про Анну Крохмаль як людину і науковця поділився Станіслав Стемпєнь, який дуже добре і близько знав її. Світлий образ Анни Крохмаль назавжди залишиться в наших серцях.
У порядок денний засідання було включено кілька важливих питань.
Перше з них стосувалося роботи над томом документів «Союз Пілсудський-Петлюра: господарські справи», упорядником якого є Ян Пісулінський. Професор Пісулінський поінформував присутніх про завершення роботи. В результаті кількох років вдалося зібрати 118 документів, які розкривають переговорний процес між українською і польською сторонами про економічне забезпечення союзу. Переважна більшість документів віднайдена в архівах Польщі та України. Загальний обсяг збірника становить близько 15 видавничих аркушів. Він може бути опублікований в наступному році.
Про інше документальне видання, яке готується в рамках роботи комісії «Польські корпуси в Україні 1918 р.», доповів професор Мацєй Кротофіл. Робота над корпусом документів завершена, найближчим часом буде підготовлено вступну статтю та коментарі. За сприятливих обставин і ця публікація може з'явитися друком в наступному році.
Чергове питання порядку денного стосувалося підготовки збірника статей членів комісії, що є продовженням серії «Праці комісії». До друку готується 12 статей, частина яких присвячена знаковим постатям польсько-української співпраці, а інша — аналізові подій 1917–1921 рр. та їх історіографічних інтерпретацій. Збірник має бути підготовлений до кінця поточного року.
Учасники засідання заслухали і обговорили доповідь Олега Павлишина «Юзеф Пілсудський в міжвоєнній українській публіцистиці». Доповідачу вдалося віднайти чотири україномовні брошури початку 1920-х рр. У текстах брошур подано стислі біографічні дані Пілсудського, розкрито його роль у польському русі та відновленні Польської державності у 1918 р., відзначено важливі зовнішньополітичні кроки Пілсудського, з урахуванням українського контексту. Не зважаючи на складності українсько-польських відносин, брошури малюють позитивний образ діяча. Життєпис Пілсудського розглядається як взірець діяльності патріота, гідний до наслідування.
Наприкінці засідання обговорено плани на наступні роки. Констатовано, що робота комісії вимагає ширших хронологічних та тематичних рамок, які б дозволили побачити польсько-українську співпрацю з різних перспектив.
Завершальною в роботі стала інформація професора Генадія Корольова про ХХ щорічну наукову міжнародну прометейську конференцію «Імперіалізм і колоніалізм в совєтологічних дослідженнях», у межах якої члени комісії мають окрему дискусійну панель «Упадок імперій і народження Центрально-Східної Європи». Учасниками дискусії є професори Ян Пісулінський, Генадій Корольов, Ян Яцек Бруський та Владислав Верстюк.
Дискусія запланована на 24 жовтня 2024 р.
Наступне засідання буде проведено у травні – червні 2025 року у Варшаві.